Ilość, barwa i konsystencja moczu wskazują na stan zdrowia. Jeśli jego wygląd i ilość odbiega od normy może to wskazywać to np. na nieprawidłową pracę nerek, odwodnienie czy inne schorzenia. Dlatego należy zwracać uwagę na stan wydalanego moczu.
Co to jest bezmocz?
Zdrowy człowiek wydala około 600 do 2500 ml moczu. Nieprawidłowości pojawiają się już przy wydalaniu około 500 ml moczu i mówi się wtedy o skąpomoczu. Natomiast bezmocz lub inaczej anurię stwierdza się gdy człowiek nie oddaje więcej niż 100 ml moczu. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia, gdyż z organizmu nie są wydalane toksyczne substancje, które mogą powodować zatrucie organizmu.
Niezbędne jest natychmiastowe ustalenie przyczyny i wdrożenie leczenia. W przeciwnym razie konsekwencje zdrowotne mogą być bardzo poważne.
Reklama
Bezmocz – przyczyny
Przyczyny bezmoczu zazwyczaj wynikają z nieprawidłowej pracy nerek. Najczęściej jest to przewlekła choroba nerek lub ostre zapalenie nerek. W związku z tym wyróżnia się trzy grupy przyczyn bezmoczu:
- przyczyny przednerkowe – odwodnienie, znaczna utrata krwi, sepsa, niedrożność naczyń nerkowych, reakcja na podanie środków kontrastujących;
- przyczyny nerkowe – choroby nerek tj. zapalenie kłębuszków nerkowych, cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, uszkodzenie cewek nerkowych, niedokrwienie nerek, a także zatrucie substancjami toksycznymi, toczeń, rzucawka, infekcje, odrzucenie przeszczepionej nerki, schistosomatoza (choroba pasożytnicza);
- przyczyny zanerkowe – kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, wstrząs kardiologiczny, przerost lub rak prostaty, nowotwory i zrosty pooperacyjne, ciała obce w układzie moczowym.
W przypadku skąpomoczu lub bezmoczu niezbędna jest szybka konsultacja lekarska, gdyż może wywołać poważne komplikacje zdrowotne, a nawet przyczynić się do śmierci.
Reklama
Bezmocz – objawy
Głównym objawem bezmoczu jest wydalanie poniżej 100 ml moczu w ciągu doby. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć:
- Osłabienie
- Nudności
- Wymioty
- Bóle brzucha
- Krwawienie z dróg moczowych
- Brak apetytu
- Apatia
W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Reklama
Bezmocz – diagnostyka
Diagnostyka bezmoczu rozpoczyna się od wykonania badań biochemicznych krwi oraz jeśli jest to możliwe mikroskopowych moczu. Jeśli zostanie on całkowicie zatrzymany może być pobrany poprzez cewnikowanie.
Sprawdzane jest we krwi stężenie:
- Kreatyniny
- Kwasu moczowego
- Fosforanów nieorganicznych
- Chlorków
- Sodu
- Potasu
- Wapnia
Określany jest także poziom wskaźnika przenikania kłębuszkowego oraz morfologia krwi. Dodatkowo wykonywane jest również badanie USG lub RTG, które pomoże stwierdzić ewentualnie nieprawidłowości w układzie moczowym. Może także konieczne badanie układu rozrodczego, EKG serca oraz RTG klatki piersiowej.
W czasie diagnostyki chory powinien przebywać w szpitalu, gdyż bezmocz może spowodować zatrucie organizmu toksycznymi produktami przemiany materii.
Reklama
Bezmocz – leczenie
Leczenie bezmoczu zależne jest od jego przyczyn. Powinny być natychmiastowo wprowadzone działania dążące do ich usunięcia.
Jeśli przyczyną jest uszkodzenie nerek podejmowane są działania mające na celu przywrócenie ich funkcji i zapobieganiu zakażeniu organizmu. Najczęściej wdraża się cewnikowanie, a jeśli jest to konieczne wykonywana jest hemodializa.
W przypadku niedrożności przewodów moczowych wołanych zmianami nowotworowymi często są one usuwane operacyjnie.
Niestety bezmocz może oznaczać również odrzucenie przeszczepu nerki. W takich przypadkach konieczne jest jej usuniecie i wykonanie kolejnego.
Bez względu na przyczynę leczenie musi być wdrożone jak najszybciej i przebiegać
w warunkach szpitalnych. W tym czasie należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza. Najczęściej wprowadzany jest bilans przyjętych i wydalonych płynów. Dodatkowo dieta powinna być dostosowana do stopnia uszkodzenia nerek, aby dodatkowo ich nie obciążać.
Reklama
Bezmocz u dzieci
Bezmocz może występować również u dzieci, choć nie jest częstą dolegliwością. Najczęściej jest on spowodowany infekcjami układu moczowego oraz upośledzonym działaniem nerek.
W przypadku zaobserwowania objawów bezmoczu należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż zatrzymanie moczu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
Czytaj także: