Historia przetworów owocowych i warzywnych jest stara jak świat. Na początku, przed wiekami, owoce gotowano w miodzie, a warzywa konserwowano solą. Z czasem odkryto pasteryzacje. W rodzinach, w których od pokoleń trwa tradycja przygotowywania przetworów, powstają unikalne receptury przekazywana z pokolenie na pokolenie.
Dlaczego warto je robić?
- Mamy pewność co do ich składu, nie zawierają żadnych polepszaczy smakowych, sztucznych barwników, substancji konserwujących czy sztucznych słodzików.
- Doskonałą okazją do eksperymentów kulinarnych, można łączyć ze sobą różne smaki, dodawać ulubione przyprawy.
- Dawka witamin w zimowe dni.
- Domowe przetwory opatrzone elegancką etykietką i ładnie opakowane mogą być bardzo dobrym pomysłem na upominek przy różnych okazjach.
- Uczymy dzieci, przekazujemy im domowa tradycje, wzmacniamy więzi rodzinne.
- I na koniec: robienie domowych przetworów jest po prostu modne.
Przegląd najpopularniejszych przetworów
Konfitury
Przygotowanie konfitury jest bardzo praco- i czasochłonne. Uznawane są za produkt szlachetny i wykwintny. Owoce na konfitury nie mogą być niedojrzałe ani przejrzałe. Podstawą dobrej konfitury jest klarowny i dość gęsty syrop przyrządzany z wody i cukru. W nim owoce gotowane są w całości. Należy mieszać je delikatnie, aby ich nie uszkodzić, do momentu aż syrop nieco
odparuje i widoczne w nim będą głównie owoce. Jeśli przyrządzamy konfiturę z owoców pestkowych, np. wiśni czy czereśni, należy starannie pozbawić je pestek.
Reklama
Powidła
Do wyrobu powideł używa się śliwki węgierki. Powidła smaży się kilka dni, zazwyczaj bez cukru, aż do uzyskania dość gęstej masy. Aby masa była bardziej zwarta, mielono ją lub przecierano przez sito, tak czyni się do dziś. Oczywiście wedle upodobań dodaje się do nich także cukru. Tradycyjne powidła śliwkowe mają słodko-kwaśny smak. Oprócz śliwek, do powideł nadają się też morele, wiśnie, brzoskwinie.
Reklama
Marmolada
Powinna być dość gęstą, mieć lekko galaretowatą konsystencję i zachowywać kształt przy krojeniu. Do przygotowania marmolady nadają się wszelkie owoce zawierające duże ilości pektyn. Czasami w marmoladzie zatopione są drobne kawałeczki owoców, z których została zrobiona.
Reklama
Dżem
Zazwyczaj część owoców przeznaczonych na przygotowanie dżemu miażdży się, a resztę pozostawia w całości. Następnie owoce zagęszcza się cukrem, cukrem żelującym lub pektyną i gotuje przez jakiś czas do momentu, aż masa uzyska pożądaną konsystencję. Dobry dżem musi być lekko galaretowaty i łatwy do rozsmarowania. Dżemy to chyba najbardziej popularna forma przetworów, gdyż jest najmniej pracochłonna
Reklama
Sok
Świeże owoce zasypuje się cukrem na kilka dni. Następnie przecedza sok, przelewa do słoików lub butelek i gotuje. Najlepsze soki można przygotować z wiśni, malin, truskawek.
Kompoty – przygotowuje się niezwykle łatwo. Umyte owoce np. wiśnie, agrest, czereśnie, rabarbar, truskawki, umieszcza się w wygotowanych słoikach, zalewa gorącą wodą zagotowaną z cukrem i przyprawami np. goździkami. Następnie słoiki z kompotem pasteryzuje się poprzez zagotowanie ich w garnku z wodą. Wspaniale smakują także kompoty wieloowocowe.
Poznaj: Smakołyki z domowej spiżarni
Ewa Pol