Parabeny to substancje konserwujące kosmetyki. Wydłużają ich przydatność do kilkunastu miesięcy, chroniąc przed powstawaniem drobnoustrojów i pleśni, które atakują naturalne składniki kosmetyków oraz zawartą w nich wodę.
Z chemicznego punktu widzenia to estry kwasu parahydroksybenzoesowego, występujące w postaci metyloparabenów, etyloparabenów, butyloparabenów benzyloparabenów, propyloparabenów i heptyloparabenów. Są to substancje stałe, które słabo rozpuszczają się w wodzie. Aby zwiększyć ich skuteczność łączy się je z innymi konserwantami.
Parabeny w kosmetykach – lista
Parabeny stosowane są w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, a także spożywczym. Trudno całkowicie ich unikać ze względu na 90% obecność w produktach drogeryjnych. Warto jednak przeczytać etykietę, by zdawać sobie sprawę, jakie konserwanty producent zastosował i na tyle ile jest to możliwe rezygnować z tych kosmetyków, które mają duże stężenie tych substancji:
- Methylparaben
- Ethylparaben
- Propylparaben
- Butylparaben
- Isobutylparaben
Reklama
Parabeny – czy szkodzą?
Ze względu na swoją złą sławę są najlepiej przebadanymi konserwantami kosmetycznymi. W toku badań nie udowodniono bezpośredniego szkodliwego wpływu na zdrowie. Jednak lęk wywołuje wykrycie parabenów w czystej postaci w komórkach nowotworu piersi.
Parabeny działają estrogennie, co zakłóca gospodarkę hormonalną organizmu. Może prowadzić do nowotworów hormonozależnych, takich jak nowotwór piersi, jajników, macicy i jąder. Konserwanty mogą także osłabiać płodność mężczyzn. Największy wpływ na układ hormonalny mają propyloparaben i butyloparaben, dlatego dopuszczalne bezpieczne stężenie tych parabenów może wynosić maksymalnie 0,19%. Natomiast metyloparaben oraz etyloparaben uznane są za nieszkodliwe dla zdrowia. Brakuje informacji co do pozostałych substancji konserwujących.
Parabeny mogą wywoływać także alergie, szczególnie u osób o skórze wrażliwej i podatnej na uczulenia. Mogą pojawić się podrażnienia, kontaktowe zapalenie skóry oraz trądzik różowaty. Ponadto metyloparaben w połączeniu w działaniem promieni słonecznych przyśpiesza proces starzenia się skóry.
- Sprawdź czym jest Uczulenie na kosmetyki
Reklama
Kosmetyki naturalne bez parabenów
Napis na etykiecie produktu „Paraben free” nie oznacza braku substancji konserwujących. W takich przypadkach parabeny zastąpione są innymi konserwantami.
Zdecydowanie mniej chemicznych konserwantów jest w dermokosmetykach, które dostosowane są do skóry wrażliwej i alergicznej poprzez ograniczenie do minimum substancji drażniących.
Najlepiej wybierać kosmetyki z kategorii bio, które produkowane są tylko z naturalnych składników i powinny być przechowywyane w lodówce. Mają one zdecydowanie krótszą datę przydatności. Ważne są maksymalnie kilka miesięcy, że względu na możliwość rozwoju w nich bakterii.
Ponadto warto wybierać kosmetyki z certyfikatami ekologicznymi, które nie dopuszczają szkodliwych substancji. Na etykiecie widoczne będzie oznaczenie: ECOCERT-COSMEBIO, BDIH, Soil Association.