Dlaczego pielęgnacja dziąseł jest tak ważna?
Niewłaściwe zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne jamy ustnej, takie jak zbyt mocne, nieregularne i niedokładne szczotkowanie, sprzyjają nie tylko gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia, ale także mogą powodować zespół nieprzyjemnych objawów w okolicy dziąseł, m.in. krwawienie, obrzęki i tkliwość.
Nierzadko dolegliwości tego typu są leczone doraźnie domowymi sposobami, ale postępowanie objawowe tylko tymczasowo uśmierza problemy, dlatego może prowadzić do poważniejszych chorób. Aby uniknąć nieprzyjemności, należy skonsultować się z dentystą.
Jedną z przypadłości jest stan zapalny dziąseł, w którego przebiegu dochodzi do bolesnego zaczerwienienia i krwawienia samoistnego lub podczas szczotkowania. Nierzadko można doświadczyć też nieprzyjemnego posmaku w ustach i halitozy wskutek kolonizacji bakterii.
Namnażają się i powodują rozkład resztek jedzenia. Postępujący stan zapalny sprzyja recesji dziąseł, tzn. odsuwaniu się dziąseł od zębów i odsłanianiu ich korzeni. Zęby wydają się dłuższe, a w linii dziąseł wyczuwalny jest uskok. Recesja dziąseł ponadto jest jedną z przyczyn nadwrażliwości, która nieleczona, znacznie obniża komfort jedzenia, picia, a nawet oddychania przez usta i utrudnia rozmawianie na świeżym powietrzu.
Odwlekanie decyzji o wizycie w gabinecie zwiększa ryzyko pogłębienia się stanu zapalnego i prowokuje niebezpieczne bakterie do głębszej penetracji w szczelinach dziąsłowych. Tym samym stwarza ryzyko tworzenia się patologicznych kieszeni, zanikania kości, rozchwiania, a nawet utraty zębów. W przebiegu paradontozy obserwuje się także ropne wydzieliny z dziąseł i przetoki tkanek przyzębia.
Reklama
Jak pielęgnować dziąsła?
Staranna i właściwa pielęgnacja jamy ustnej to najważniejsza zasada zapobiegania i leczenia wszelkich chorób dziąseł. Podczas zabiegów higienicznych warto zwrócić uwagę na rodzaj szczoteczki i technikę szczotkowania.
W trosce o dziąsła dobrze jest wybierać narzędzia o miękkim włosiu, a w pracy ze szczoteczką manualną stosować ruchy wymiatające i delikatne ruchy okrężne. Szczoteczki elektryczne również należy dobrze prowadzić. Wiele z nich ma funkcję masażu dziąseł, ale włókna najlepiej układać w połowie na dziąśle, a w połowie na zębie i systematycznie w wolnym tempie przesuwać wzdłuż łuku zębowego. Równie ważne jest nitkowanie.
Cennymi narzędziami w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i dziąseł są czyściki, płyny do płukania ust oraz irygatory. Dla zdrowia dziąseł warto wzbogacić dietę o produkty bogate w białko, witaminy B i C, sięgać po jabłka czy inne twarde owoce, których gryzienie i żucie korzystnie wpływa na sprężystość dziąseł. Co najmniej raz w roku wskazana jest higienizacja zębów, obejmująca m.in. piaskowanie i skaling.