Najądrza położone są symetrycznie na tylnych częściach jąder i są odpowiedzialne za magazynowanie nasienia powstałego w jądrach. Bardzo często stan zapalny, który rozwija się w najądrzach jest przyczyną późniejszego zapalenia jąder.
Ognisko zapalne zazwyczaj pojawia się w ogonie najądrza, potem obejmuje całe najądrze, jądro, a czasem powrózek nasienny. Jeśli pacjent nie zlekceważy charakterystycznych objawów zapalenia, ma duże szanse na wyleczenie.
Jeśli jednak będzie zwlekał z wizytą u lekarza i leczył się domowymi sposobami, może dojść do nieodwracalnych powikłań.
Zapalenie najądrza objawy
Objawy zapalenia najądrza mogą z jednej strony wskazywać na zapalenie cewki moczowej, z drugiej zaś na groźny skręt jądra. W żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli występuje:
- ból i pieczenie cewki moczowej
- dyskomfort przy oddawaniu moczu
- częstomocz
- uczucie parcia na pęcherz
- stwardnienie i ból jądra
- zaczerwienienie skóry moszny
- wysoka gorączka i dreszcze
- wydzielina z cewki moczowej
Dodatkowo objawy kliniczne po wykonaniu badania moczu wykazują zwiększoną ilość leukocytów, nabłonków płaskich i bakterii.
Reklama
Zapalenie najądrza przyczyny
Zapalenie najądrza najczęściej wywołują bakterie, rzadziej grzyby i wirusy. Połowa przypadków zapalenia najądrza jest spowodowana bakterią przenoszona drogą płciową zwaną Chlamydia trachomatis, zwłaszcza u mężczyzn do 40. roku życia, którzy są aktywni seksualnie. U co piątego pacjenta w tym wieku zapalenie wywołane jest bakterią Neisseria gonorrhoeae.
U starszych mężczyzn w okolicach 50. roku życia, u których pojawiają się kłopoty z prostatą, utrudniające prawidłowe opróżnianie pęcherza moczowego, najczęstszą przyczyną zapalenia najądrza są bakterie odpowiedzialne za zakażenie układu moczowego: E. coli, Klebsiella, Pseudomonas, rzadziej Streptococcus sp i Staphylococcus aureus.
Niezależnie od wieku chorego zapalenie najądrza może wywołać także infekcja grzybicza, zwłaszcza jeśli pacjent ma obniżona odporność, choruje na cukrzycę lub bierze leki immunosupresyjne.Wirusowe zapalenie najądrza może pojawić się także u chłopców, którzy przeszli świnkę, ale w związku z obowiązkowymi szczepieniami na tę zakaźną chorobę, są to przypadkie rzadkie. Do zapalenia najądrza może dojść również w wyniku infekcji, która rozwija się po zabiegach w okolicach dróg moczowych, cewnikowaniu pęcherza i nakłuwaniu wodniak jądra.
Reklama
Zapalenie najądrza leczenie
Forma leczenia zależy od zaawansowania stanu zapalnego i jego źródła. Na wczesnym etapie bakteryjnego zapalenia najądrza pomoże antybiotykoterapia i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pacjent powinien zostać w domu przez kilka dni, najlepiej, żeby leżał w łóżku, unoszenie moszny pomoże mu zmniejszyć dolegliwości bólowe. Pomocne będą także zimne okłady. Jeśli chorobę wywołały bakterie przenoszone drogą płciową, leczeniem musi zostać objęta także partnerka seksualna pacjenta.
Gdy stan zapalny jest bardzo zaawansowany, a zapaleniu towarzyszy skręt jądra lub wyczuwalny jest ropień, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Zabieg chirurgiczny może polegać na usunięciu jądra (tzw. orchiektomia), na drenażu jądra, usunięcie najądrza (tzw. epididymektomia). U młodszych mężczyzn można próbować zabiegu oszczędzającego jądro, polegającego jedynie na nacięciu torebki najądrza.
Zobacz też: Wodniak jądra
Reklama
Zapalenie najądrza powikłania
Szybko wychwycone zapalenie najądrza i odpowiednio leczone powinno ustąpić po ok. dwóch tygodniach. W wyniku zaniedbania mogą się jednak pojawić groźne powikłania. U kilku procent pacjentów dochodzi do powstania ropnia, martwicy jądra, przewlekłego lub nawracającego zapalenia najądrza. Gdy zakażenie najądrza wywołała Chlamydia trachomatis może dojść do wytworzenia się przeciwciał przeciwplemnikowych, które zaburzają płodność.
Czytaj też:
- Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
- Schorzenia męskich narządów płciowych
- Rozmiar penisa ma znaczenie?
- Spuchnięte jądro - powiększone jądro u mężczyzny i dziecka