W Polsce każdego roku rak nerki zostaje zdiagnozowany u około 2,5 tys. mężczyzn i 1,8 tys. kobiet. Choroba ta stanowi od 3 do 4 proc. wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce.
Za rozwój tego typu schorzenia odpowiadają czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu oraz środowiskowe, które są uzależnione od naszego sposobu życia i odżywiania. Raka nerki częściej diagnozuje się u mężczyzn, osób na diecie wysokobiałkowej, bogatej w cholesterol i duże ilości kawy.
Ten typ nowotworu jest związany też z ekspozycją na azbest, kadm i benzynę.
Reklama
Nowotwory nerki: niepotrzebna dieta onkologiczna
U pacjentów coraz częściej diagnozuje się raka nerki, który nie zdążył się jeszcze rozsiać po organizmie, dlatego najpopularniejszą metodą leczenia przy tym schorzeniu jest interwencja chirurgiczna, podczas której usuwa się zaatakowana nerkę.
Przy tego rodzaju raku radio- i chemioterapia okazują się mało skuteczne.
Chory po operacji usunięcia narządu powinien kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim musi pamiętać o codziennym wypijaniu dwóch litrów płynów. To ważne, bo jedna nerka potrzebuje większej ilości wody do rozpuszczenia i wydalenia dobowej porcji toksyn niż dwie nerki.
Zazwyczaj po usunięciu guza i nerki zalecana jest dieta z mniejszą ilością białka. W jadłospisie powinno się ograniczyć ilość mięsa, wędlin, serów, a stosować więcej węglowodanów.
Reklama
Na początek dieta lekkostrawna
Przez pół roku po operacji usunięcia nerki dieta powinna być lekkostrawna. Co to dokładnie znaczy? Jadłospis chorego na raka nerki powinien zawierać 5-6 niezbyt obfitych posiłków. Żaden z nich nie powinien składać się z dań:
- smażonych
- wędzonych
- ostrych
- bardzo kwaśnych
Powinno się unikać wszelkich produktów drażniących i obciążających przewód pokarmowy. Dlatego najlepiej wybierać chude mięso i ryby, nabiał, pszenne pieczywo. Do przyrządzania potraw można używać małych ilości oleju rzepakowego, lnianego i oliwy z oliwek.
Warzywa i owoce podawać raczej gotowane i rozdrobnione, pozbawione skórki. Dobrze, gdy są podstawą musów, zup kremów czy świeżych soków, np. marchewkowo-jabłkowego (nie więcej niż dwie szklanki na dobę).
Reklama
Dieta przy raku nerki bez sodu i fosforu
Jeśli w jedynej zdrowej nerce pojawi się przewlekła niewydolność, chory musi ograniczyć w jadłospisie nie tylko białko, ale także sód, który zatrzymuje wodę w organizmie oraz fosfor. Pamiętajmy, że nadmierne ilości sodu znajdziemy w:
- konserwach
- marynatach
- wędlinach
- produktach wędzonych
- żółtych serach
- kiszonkach
- kostkach rosołowych
- zupach z dodatkiem glutaminianu sodu
Najwięcej fosforu zawierają następujące produkty spożywcze:
- sery żółte i topione
- żółtko jajka
- mleko
- mięso i podroby
- rośliny strączkowe
- kakao i czekoladzie.
Najlepiej, jeśli dietę dla chorego na raka nerki, bez fosforu i sodu, ułożył dietetyk szpitalny. W sytuacji, gdy chory nie ma apetytu, zwłaszcza tuż po operacji, dietetyk doradzi także, żeby pacjent sięgnął po płynne preparaty odżywcze dostępne w aptekach.
Osoba po usunięciu raka nerki i przejściu okresu rekonwalescencji, powinna zastosować normalny, ale zdrowy sposób odżywiania. Idealna wydaje się być dieta śródziemnomorska, bo jest bogata w warzywa, owoce, zawiera zdrowe tłuszcze roślinne i ryby.
Do końca życia chory po usunięciu nerki musi jednak pilnować spożywania większej ilości płynów.