Condyline - sklad
1 ml roztworu na skórę zawiera 5 mg podofilotoksyny.
Reklama
Condyline - dawkowanie
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego. Należy unikać kontaktu preparatu ze zdrową skórą. Preparat należy stosować 2x/dobę przez 3 kolejne dni. Leczenie można powtarzać co tydzień przez okres nie dłuższy niż 5 kolejnych tyg.
Reklama
Condyline - działanie
Preparat zawiera substancję czynną podofilotoksynę, jeden ze składników podofiliny. W wyniku działania antymitotycznego i cytolitycznego podofilotoksyna powoduje martwicę kłykciny kończystej. Preparat działa szybciej i skutecznie niż podofilina, ponieważ zawiera oczyszczoną i standaryzowaną podofilotoksynę.
Ze względu na możliwość dokładnego dawkowania preparatu, zmniejsza się ryzyko wystąpienia ciężkich miejscowych działań niepożądanych; możliwe jest także stosowanie leku w warunkach domowych.
Reklama
Condyline - przeciwwskazania
Nie stosować preparatu: w czasie ciąży i karmienia piersią, u dzieci, jednocześnie z innymi preparatami zawierającymi podofilinę, ze względu na działanie toksyczne, w nadwrażliwości na podofilotoksynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Condyline a ciąża
Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży. Ze względu na cytostatyczne działanie podofilotoksyny i ogólnoustrojowe wchłanianie substancji czynnej po stosowaniu miejscowym (zwłaszcza podczas leczenia kłykcin zlokalizowanych na dużej powierzchni) preparat może uszkadzać płód.
Preparatu nie należy stosować w czasie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy podofilina i/lub jej metabolity przenikają do mleka karmiącej matki. Ze względu na cytostatyczne działanie podofilotoksyny nie można wykluczyć działania leku na niemowlę.
Reklama
Condyline - przedawkowanie
Po zastosowaniu miejscowym większych dawek preparatu niż zalecane lub stosowaniu go na rozległe powierzchnie, mogą wystąpić ciężkie reakcje miejscowe i ogólnoustrojowe objawy zatrucia.
Po przypadkowym połknięciu preparatu mogą wystąpić ciężkie objawy zatrucia ogólnego, zwłaszcza nudności, wymioty, biegunka, częstoskurcz, niedociśnienie, przyspieszenie oddechu (także niewydolność oddechowa), zaburzenia ze strony centralnego układu nerwowego, takie jak: zawroty głowy, otępienie, śpiączka i neuropatia obwodowa.
Postępowanie lecznicze ma na celu zahamowanie wchłaniania preparatu (sprowokowanie wymiotów i płukanie żołądka niezwłocznie po połknięciu roztworu, przyjęcie węgla aktywowanego i środków przeczyszczających). Następnie stosuje się leczenie objawowe.