Parapasta - skład
1 g pasty zawiera 420 mg paraformaldehydu i 350 mg cynchokainy chlorowodorku.
Reklama
Parapasta - działanie
Materiał wykazuje działanie dewitalizujące, mumifikuje miazgę.
Reklama
Parapasta - wskazania
Materiał stosowany w endodoncji do dewitalizacji miazgi zębowej w nieodwracalnych zapaleniach miazgi.
Reklama
Parapasta - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na paraformaldehyd i cynchokainę, jak również na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Możliwość biologicznego leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej wyklucza celowość stosowania leku. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Reklama
Parapasta - ciąża
Ze względu na brak danych dotyczących stosowania bezarsenowych past dewitalizacyjnych u kobiet w ciąży, nie należy stosować w ciąży. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania leku do mleka ludzkiego.
Reklama
Parapasta - efekty uboczne
Może wystąpić umiarkowany ból po założeniu pasty. Rzadko występuje nadwrażliwość na paraformaldehyd.
Reklama
Parapasta - dawkowanie
Na odkrytą miazgę (w punkcie trepanacyjnym) nałożyć około 2-4 mg pasty (kuleczka o średnicy 1,5-2 mm). Bezpośrednio na pastę położyć kuleczkę waty, a następnie bez ucisku szczelny opatrunek tymczasowy (np. cement szkło-jonomerowy). Wkładka powinna pozostać w zębie 10-14 dni. Po 6-8 dniach następuje martwica miazgi, po dalszych 2-6 dniach następuje mumifikacja miazgi.
Parapasta - uwagi
Materiał należy stosować wyłącznie w przypadku braku możliwości leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej.