Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Aggrastat™

Spis treści

Aggrastat™ - skład

1 ml koncentratu zawiera 250 µg tirofibanu w postaci jednowodnego chlorowodorku.

Reklama

Aggrastat™ - działanie

Niepeptydowy antagonista receptorów GP IIb/IIIa - ważnych powierzchniowych receptorów płytkowych, biorących udział w procesie agregacji. Zapobiega wiązaniu się fibrynogenu z receptorami GP IIb/IIIa, blokując agregację płytek i wydłużając czas krwawienia. Czynność płytek powraca do normy w ciągu 8 h po zaprzestaniu podawania leku. Stopień hamowania czynności płytek koreluje z osoczowym stężeniem leku. Tirofiban nie wiąże się silnie z białkami osocza, a wiązanie to nie zależy od stężenia leku w zakresie 0,01-25 µg/ml. Frakcja niezwiązana w osoczu wynosi 35%. Jest w niewielkim stopniu metabolizowany i wydalany głównie z moczem i kałem. T0,5 wynosi około 1,5 h.

Reklama

Aggrastat™ - wskazania

Leczenie zapobiegające wystąpieniu zawału mięśnia sercowego u pacjentów z niestabilną chorobą wieńcową lub zawałem bez załamka Q, z epizodem bólu w klatce piersiowej w ciągu ostatnich 12 h, u których występują nieprawidłowości w zapisie EKG i/lub zwiększona aktywność enzymów wskaźnikowych zawału. Preparat jest wskazany u pacjentów szczególnie narażonych na wystąpienie zawału mięśnia sercowego w ciągu 3-4 dni od pojawienia się objawów ostrej choroby wieńcowej, w tym u chorych, którzy zostaną prawdopodobnie poddani wczesnej PTCA.

Reklama

Aggrastat™ - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Trombocytopenia po wcześniejszym stosowaniu antagonistów receptora GP IIb/IIIa. Nie stosować u pacjentów z: udarem w ciągu ostatnich 30 dni lub udarem krwotocznym w wywiadzie; wywiadem wewnątrzczaszkowego procesu patologicznego (np. rozrost nowotworowy, anomalie naczyniowe, tętniak); czynnym lub niedawnym (do 30 dni) klinicznie istotnym krwawieniem; złośliwym nadciśnieniem tętniczym; znacznym urazem lub dużym zabiegiem chirurgicznym w ciągu ostatnich 6 tyg.; trombocytopenią (liczba płytek krwi < 100 000/mm3), zaburzeniami czynności płytek; zaburzeniami krzepnięcia; ciężką niewydolnością wątroby. Nie zaleca się stosowania preparatu bez jednoczesnego podawania niefrakcjonowanej heparyny (nie badano bezpieczeństwa i skuteczności stosowania w połączeniu z drobnocząsteczkowymi heparynami). Stosowanie preparatu nie jest zalecane w następujących przypadkach: traumatyzująca lub przedłużająca się resuscytacja krążeniowo-oddechowa, biopsja narządów lub litotrypsja w ciągu ostatnich 2 tyg.; duży zabieg chirurgiczny lub ciężki uraz w okresie powyżej 6 tyg., ale poniżej 3 mies.; czynny wrzód trawienny w ciągu ostatnich 3 mies.; niekontrolowane nadciśnienie tętnicze (>180/110 mmHg); ostre zapalenie osierdzia; zapalenie naczyń (czynne lub w wywiadzie); podejrzenie rozwarstwienia aorty; retinopatia krwotoczna; obecność krwi utajonej w stolcu lub krwiomocz; leczenie trombolityczne (aktualne lub rozpoczęte przed upływem 48 h do podania leku); równoczesne stosowanie leków istotnie zwiększających ryzyko krwawienia (np. pochodne kumaryny, inne inhibitory GP IIb/IIIa stosowane pozajelitowo, roztwory dekstranu). Szczególnie ostrożnie stosować w: niedawnym, istotnym klinicznie krwawieniu (w ciągu ostatniego roku); ciężkiej, ostrej lub przewlekłej niewydolności serca; wstrząsie kardiogennym; łagodnym lub umiarkowanym upośledzeniu czynności wątroby; w przypadku nakłucia nie dającego się ucisnąć naczynia w ciągu 24 h przed podaniem preparatu; przypadku liczby płytek krwi <150 000/mm3, koagulopatii lub zaburzeń czynności płytek krwi w wywiadzie lub trombocytopenii; stężenia hemoglobiny poniżej 11 g/dl lub wartości hematokrytu <34%. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku, kobiet, osób z małą m.c., chorych z upośledzoną czynnością nerek. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności. Brak danych klinicznych odnośnie stosowania preparatu u dzieci. Brak wystarczających danych odnośnie ponownego stosowania preparatu.

Reklama

Aggrastat™ - efekty uboczne

Najczęściej występuje krwawienie, zwykle określane jako łagodne. Ponadto występują: nudności (1,7%), gorączka (1,5%), ból głowy (1,1%). Zmiany w wynikach badań laboratoryjnych dotyczą krwawień: zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie hematokrytu, zwiększona częstość występowania krwi w moczu i stolcu. Sporadycznie występują: nagłe zmniejszenie liczby płytek krwi (odwracalne po zaprzestaniu stosowania preparatu) lub trombocytopenia.

Reklama

Aggrastat™ - interakcje

Równoczesne podawanie preparatu i kwasu acetylosalicylowego nasila hamowanie agregacji płytek krwi, indukowanej ex vivo przez ADP w większym stopniu niż hamowanie agregacji przez sam kwas acetylosalicylowy. Równoczesne podawanie preparatu i niefrakcjonowanej heparyny wydłuża czas krwawienia w większym stopniu niż sama niefrakcjonowana heparyna. Równoczesne podawanie preparatu (w dawce równej około połowie dawki zalecanej) i tiklopidyny w istotny sposób nasila hamowanie agregacji płytek krwi indukowanej zarówno przez ADP, jak i kolagen. Równoczesne stosowanie warfaryny i preparatu z heparyną wiąże się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z acenokumarolem.

Reklama

Aggrastat™ - dawkowanie

Dożylnie we wlewie nasycającym z początkową szybkością 0,4 µg/kg mc./min przez 30 min. Wlew należy kontynuować w dawce podtrzymującej 0,1 µg/kg mc./min po zakończeniu wlewu nasycającego. Preparat należy podawać z niefrakcjonowaną heparyną (zazwyczaj w postaci dożylnego bolusa 5 000 j.m., podawaną równocześnie z rozpoczęciem leczenia preparatem, a następnie w dawce około 1000 j.m./h w oparciu o APTT- który powinien ulec około dwukrotnemu wydłużeniu) oraz z kwasem acetylosalicylowym, o ile nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Nie jest wymagana modyfikacja dawek u osób w podeszłym wieku. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) dawkowanie należy zmniejszyć o około 50%. Podawanie preparatu najlepiej rozpocząć w ciągu 12 h od ostatniego bólu dławicowego, zalecany czas trwania leczenia wynosi co najmniej 48 h. Wlew dożylny preparatu i niefrakcjonowanej heparyny można kontynuować podczas wykonywania angiografii tętnic wieńcowych i powinien on być utrzymywany przez co najmniej 12 do maksymalnie 24 h po wykonaniu angioplastyki lub aterektomii. Całkowity czas leczenia preparatem nie powinien przekroczyć 108 h. Koncentrat preparatu należy przed użyciem rozcieńczyć 0,9% roztworem NaCl lub 5% roztworem glukozy.

Aggrastat™ - uwagi

Preparat jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w warunkach szpitalnych przez specjalistę, mającego doświadczenie w leczeniu ostrej niewydolności wieńcowej. Przed rozpoczęciem leczenia, w ciągu 2-6 h po rozpoczęciu, a następnie co najmniej raz na dobę w trakcie podawania należy oznaczać liczbę płytek krwi, stężenie hemoglobiny i hematokryt. Podczas stosowania należy dokładnie kontrolować stan pacjenta pod kątem występowania ewentualnego krwawienia (w przypadku większego lub niekontrolowanego krwawienia należy przerwać podawanie preparatu).


Podobne leki
Acard
Acesan
Aclotin
Aspimag

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!