Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Akneroxid

Spis treści

Akneroxid - skład

1 g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg nadtlenku benzoilu.

Reklama

Akneroxid - działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Nadtlenek benzoilu po zastosowaniu na skórę działa przeciwbakteryjnie głównie na bakterie z rodzaju Propionibacterium, będące jedną z przyczyn trądziku pospolitego oraz na bakterie z rodzaju Micrococcacae. Ponadto hamuje proliferację komórek w obrębie gruczołów łojowych, przez co w wielu przypadkach, zmniejsza ilość lipidów na powierzchni skóry. Zmniejsza także ilość i wielkość korneocytów, dzięki czemu wywiera korzystny wpływ na występujące w przebiegu trądziku zaburzenia rogowacenia w okolicy ujść gruczołów łojowych. Miejscowo podawany nadtlenek benzoilu jest metabolizowany do kwasu benzoesowego w skórze, podczas procesu jego przenikania. Jedynie ten metabolit przenika do skóry w małym stopniu i jest obecny we krwi jako wolny kwas benzoesowy. Nawet podczas stosowania leku w maksymalnych dawkach, wchłanianie kwasu benzoesowego przez skórę nie przekracza 500 mg na dobę. Kwas benzoesowy jest wydalany przez nerki w postaci niezmienionej. Wydalanie zachodzi tak szybko, że nie obserwuje się istotnego sprzężenia z glicyną, z powstawaniem kwasu hipurowego. Po 3 h od zastosowania żelu, stwierdzono znaczne zmniejszenie liczby bakterii Propionibacterium acnes i z rodzaju Micrococcus w okolicy ujścia gruczołów łojowych, w porównaniu do wartości początkowych.

Reklama

Akneroxid - wskazania

Akneroxid 5: trądzik pospolity. Akneroxid 10: trądzik pospolity, zwłaszcza klatki piersiowej i pleców.

Reklama

Akneroxid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nadtlenek benzoilu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować: na uszkodzoną skórę, do oczu, na błony śluzowe, w okolicach ust, nosa lub oczu, u osób z atopowym zapaleniem skóry, na skórę suchą, z ograniczonym wydzielaniem łoju.

Reklama

Akneroxid - ostrzeżenia

Należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu. Przypadkowy kontakt żelu z oczami może powodować zaczerwienienie i uczucie pieczenia. Szczególnie ostrożnie stosować na wrażliwe miejsca na skórze, np. na szyi. W trakcie stosowania preparatu należy unikać naświetlania leczonych obszarów skóry promieniowaniem UV (światło słoneczne, solaria). Ze względu na właściwości wybielające, należy unikać nakładania preparatu w okolicach brwi, brody, na granicy skóry z włosami oraz należy unikać kontaktu preparatu z odzieżą.

Reklama

Akneroxid - ciąża

Preparat można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie po starannym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści z leczenia. Nie należy stosować w ostatnim miesiącu ciąży.

Reklama

Akneroxid - efekty uboczne

W pierwszych dniach po rozpoczęciu stosowania może wystąpić uczucie napięcia i niewielkie zaczerwienienie skóry. Nieznaczne uczucie pieczenia, odczuwane początkowo przez pacjentów z wrażliwą skórą, zwykle ustępuje podczas leczenia. Umiarkowane złuszczanie się naskórka utrzymuje się przez cały okres terapii. Gdyby nadmierne zaczerwienienie albo uczucie pieczenia utrzymywało się ponad 5 dni, pacjent powinien przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Po ustąpieniu tych objawów często można kontynuować leczenie stosując preparat w większych odstępach czasu lub o mniejszym stężeniu (Akneroxid 5). Niezbyt często może wystąpić nasilenie suchości skóry; rzadko - alergia kontaktowa.

Akneroxid - interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z dermatologicznymi preparatami drażniącymi skórę, wysuszającymi, złuszczającymi lub zawierającymi substancje o właściwościach redukujących.

Akneroxid - dawkowanie

Do stosowania miejscowego na skórę. Akneroxid 5: cienką warstwę żelu nakładać na chorobowo zmienioną skórę (po dokładnym jej oczyszczeniu) 2 razy na dobę. W zależności od wrażliwości skóry, częstość stosowania należy dostosować indywidualnie. U pacjentów ze szczególnie wrażliwą skórą, preparat należy stosować początkowo raz na dobę - przed snem. Akneroxid 10: cienką warstwę żelu nakładać na chorobowo zmienioną skórę (po dokładnym jej oczyszczeniu) raz lub 2 razy na dobę. W zależności od wrażliwości skóry, częstość stosowania należy dostosować indywidualnie lub rozpoczynać terapię preparatem Akneroxid 5. U pacjentów ze szczególnie wrażliwą skórą, preparat należy stosować początkowo raz na dobę - przed snem.
Preparatu nie należy nakładać na zdrową skórę. Po użyciu należy umyć ręce. Zazwyczaj okres terapii wynosi 4-10 tyg.

Akneroxid - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Benzacne
Brevoxyl
Duac
Aquaclin

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!