Aleve - skład
1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu.
Reklama
Aleve - działanie
Lek z grupy NLPZ do stosowania miejscowego. Mechanizm działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego polega na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co prowadzi do zahamowania syntezy prostaglandyn. Ponadto wpływa hamująco na aktywność lizosomów, interleukinę-1 i niszczy wolne rodniki. Zawarty w preparacie mentol wywołuje na skórze uczucie chłodu, zmniejsza wrażliwość skórnych zakończeń nerwowych, powoduje miejscowe przekrwienie tkanek oraz ułatwia przenikanie naproksenu przez skórę. Naproksen podawany miejscowo na skórę wykazuje znaczną kumulację w naskórku, skórze właściwej i w tkance mięśniowej; we krwi osiąga bardzo małe stężenie.
Reklama
Aleve - wskazania
Miejscowo: bóle mięśniowo-stawowe, choroba zwyrodnieniowa stawów, stany zapalne stawów, stany zapalne tkanek miękkich (zapalenie ścięgien i więzadeł stawowych).
Reklama
Aleve - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na naproksen, inne leki z grupy NLPZ lub substancje pomocnicze preparatu. III trymestr ciąży.
Reklama
Aleve - ostrzeżenia
Ostrożnie stosować w przypadku wystąpienia w przeszłości reakcji alergicznych (wysypka, świąd, zaczerwienienie) na leki z grupy NLPZ. Ze względu na możliwość wchłonięcia naproksenu do krwioobiegu, zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek, wątroby, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną oraz jeśli lek jest stosowany długotrwale i na duże powierzchnie skóry. Nie stosować u dzieci (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku).
Reklama
Aleve - ciąża
Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze ciąży można stosować tylko, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Reklama
Aleve - efekty uboczne
Rzadko: miejscowe podrażnienie skóry (rumieni, świąd, pieczenie), wysypka pęcherzykowa o różnym nasileniu. Może wystąpić nadwrażliwość na światło. W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu (np. nudności, biegunka, senność, ból głowy, reakcje nadwrażliwości).
Aleve - interakcje
Nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami, jednak w przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry nie można wykluczyć interakcji, charakterystycznych dla ogólnego stosowania naproksenu.
Aleve - dawkowanie
Zewnętrznie. Dorośli: około 4 cm żelu rozprowadzić w miejscu bólu i wmasować do całkowitego wchłonięcia, stosować 4-5 razy na dobę.
Aleve - uwagi
Nie stosować na uszkodzoną skórę, otwarte rany, stany zapalne skóry oraz błony śluzowe. Nie stosować pod opatrunki. Unikać kontaktu z oczami. W trakcie leczenia oraz 2 tyg. po jego zakończeniu należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium).