Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Alomide

Spis treści

Alomide - skład

1 ml kropli zawiera 1 mg lodoksamidu w postaci trometaminy. Roztwór zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Alomide - działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego hamujący reakcję nadwrażliwości typu I. Stabilizuje komórki tuczne, zapobiegając uwalnianiu histaminy i innych mediatorów reakcji zapalnej, oraz hamuje chemotaksję eozynofili. Lek nie zwęża naczyń krwionośnych, nie działa przeciwhistaminowo ani nie wykazuje innego działania przeciwzapalnego oraz nie hamuje aktywności cyklooksygenazy.

Reklama

Alomide - wskazania

Objawy podmiotowe i przedmiotowe niezakaźnego alergicznego zapalenia spojówek (wiosenne zapalenie rogówki i spojówek, olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek, atopowe zapalenie spojówek). Lodoksamid może być skuteczny w leczeniu innych chorób oczu, w przebiegu których reakcja nadwrażliwości typu I (z udziałem komórek tucznych) ma główne znaczenie w rozwoju reakcji zapalnej.

Reklama

Alomide - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lodoksamid lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Reklama

Alomide - ostrzeżenia

Nie wolno leku stosować częściej, niż według zaleceń. Zawarty w preparacie chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie i zmianę koloru miękkich soczewek kontaktowych. Nie określono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci poniżej 4 lat.

Reklama

Alomide - ciąża

Ostrożnie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Alomide - efekty uboczne

Bardzo często: przejściowy dyskomfort (kłucie, pieczenie). Często: świąd oka, niewyraźne widzenie, suche oko, łzawienie, wydzielina z oka, przekrwienie, złogi krystaliczne, wrażenie ciała obcego w oku, ból głowy. Niezbyt często: nadżerka/wrzód rogówki, łuski na powiece, sklejanie się rzęs, ból oka, uczucie zmęczenia oka, wrażenie gorąca w oku, obrzęk spojówek, otarcie rogówki, obecność komórek w komorze przedniej, keratopatia/zapalenie rogówki, zapalenie powiek, alergia, wrażenie klejenia się powiek, zaburzenia nabłonka, zawroty głowy, senność, uczucie gorąca, kichanie, suchość błony śluzowej nosa, nudności, dyskomfort ze strony żołądka, wysypka skórna.

Alomide - dawkowanie

Dorośli i dzieci od 4 lat: 1-2 krople wprowadza się do worka spojówkowego 4 razy na dobę w regularnych odstępach czasu. Zaleca się delikatne zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego po wkropleniu leku. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Objawy podmiotowe i przedmiotowe (dyskomfort oka, świąd, uczucie ciała obcego, światłowstręt, ostry ból oka, łzawienie, wydzielina z oka, zaczerwienienie z obrzękiem, zaczerwienienie spojówki, reakcja rąbka rogówki, zaburzenia dotyczące nabłonka, opadanie powieki) zwykle ustępują częściowo w ciągu kilku dni, ale niekiedy konieczne jest dłuższe leczenie, do 4 tyg. Po uzyskaniu poprawy leczenie należy kontynuować tak długo, jak to jest potrzebne. W razie potrzeby jednocześnie z preparatem można stosować kortykosteroidy. Po zastosowaniu kropli do oczu w celu leczenia alergicznego zapalenia spojówek może wystąpić dyskomfort, ustępuje on w miarę poprawy w przebiegu choroby. W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków podawanych miejscowo do oka, należy zachować od 10 do 15 min przerwy pomiędzy podaniem kolejnych preparatów.

Alomide - uwagi

Przed zastosowaniem preparatu należy wyjąć soczewki kontaktowe, należy odczekać co najmniej 15 min przed ich ponownym założeniem. Jeśli po zakropieniu preparatu wystąpi niewyraźne widzenie, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać niebezpiecznych urządzeń do czasu, aż będzie widział wyraźnie.


Podobne leki
Allergodil
CromoHEXAL
Cusicrom
Vividrin

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!