Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Flegamina Classic

Spis treści

Flegamina Classic - skład

Tabletki. 1 tabl. zawiera 8 mg chlorowodorku bromoheksyny; tabl. zawierają laktozę. Syrop o smaku malinowym. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę, glicerol, etanol oraz p-hydroksymenzoesan propylu. Syrop o smaku miętowym. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę, etanol oraz p-hydroksymenzoesan propylu. Syrop o smaku miętowym bez cukru. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera sorbitol, glicerol, etanol, błękit patentowy oraz p-hydroksymenzoesan propylu. Syrop Junior o smaku truskawkowym. 5 ml syropu zawiera 2 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę oraz p-hydroksymenzoesan metylu.

Reklama

Flegamina Classic - działanie

Syntetyczna pochodna alkaloidu wazycyny o silnym działaniu mukolitycznym. Rozrzedza gęstą wydzielinę w oskrzelach przez depolimeryzację kwaśnych polisacharydów w śluzie. Jednocześnie pobudza gruczoły śluzowe do wytwarzania obojętnych polisacharydów, co powoduje zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej. Ułatwia wykrztuszanie gęstej wydzieliny i poprawia czynność nabłonka rzęskowego. Bromheksyna wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, Cmax osiąga po 0,5 -1 h. Podlega efektowi pierwszego przejścia w wątrobie, w wyniku czego powstają biologicznie czynne metabolity (m.in. ambroksol). W 90-99% wiąże się z białkami osocza. Przenika przez barierę łożyskową i do mleka kobiecego. T0,5 bromoheksyny wynosi 12 h. Jest wydalana z moczem (85-90%), głównie w postaci metabolitów; w niewielkiej ilości z kałem.

Reklama

Flegamina Classic - wskazania

Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odksztuszania i usuwania śluzu.

Reklama

Flegamina Classic - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na bromoheksynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku <6 lat - dotyczy tabletek, ze względu na postać farmaceutyczną (trudność w połknięciu tabletki). Dzieci <7 lat - dotyczy syropów: malinowego, miętowego i miętowego bez cukru, ze względu na zawartość etanolu. Dzieci <2 lat - dotyczy syropu truskawkowego i tabletek, ze względu na zawartość bromoheksyny.

Reklama

Flegamina Classic - ostrzeżenia

Bromoheksynę należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie, jak również z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy (ryzyko nasilenia objawów choroby wrzodowej); u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. W stanach zapalnych dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym bromoheksynę należy podawać jednocześnie z antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe; ważne jest także prawidłowe nawodnienia pacjenta, które pomaga rozrzedzić wydzielinę oskrzelową i ułatwia jej odkrztuszanie. Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczna martwica naskórka (TEN) i ostra uogólniona krostkowica (AGEP) związanych ze stosowaniem bromoheksyny. Należy przerwać leczenie preparatem w przypadku pojawienia się objawów postępującej wysypki skórnej (czasem związanej z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), leczenie należy natychmiast przerwać i udzielić pacjentowi porady lekarskiej. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować tabletek u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. 1 tabl./5 ml syropu o smaku miętowym zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”. Etanol zawarty w syropach: malinowym (160 mg etanolu 96% w 5 ml), miętowym (170 mg etanolu 96% w 5 ml) i miętowym bez cukru (174 mg etanolu 96% w 5 ml), może być szkodliwy dla pacjentów z chorobą alkoholową, chorobą wątroby, padaczką, uszkodzeniem mózgu, chorobami psychicznymi, a także kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci. Ze względu na zawartość glukozy w syropach: malinowym (1,75 g glukozy w 5 ml), miętowym (1,75 g glukozy w 5 ml), truskawkowym (175 mg glukozy w 5 ml), nie należy stosować tych syropów u pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy; zawartość glukozy w tych syropach należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Ze względu na zawartość sorbitolu w syropie miętowym bez cukru (2,1 g sorbitolu w 5 ml), nie należy stosować tego syropu u pacjentów z nietolerancją fruktozy; syrop ten może mieć lekkie działanie przeczyszczające; błękit patentowy może powodować reakcje alergiczne. Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów w syropach: malinowym, miętowym, miętowym bez cukru, truskawkowym, preparaty te mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) i wyjątkowo skurcz oskrzeli.

Reklama

Flegamina Classic - ciąża

Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze lek można stosować tylko wtedy, jeśli korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu (bromoheksyna przenika przez barierę łożyskową; badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka i płodu, poród lub rozwój poporodowy; dotychczasowe doświadczenie kliniczne nie wykazało szkodliwego wpływu na płód podczas ciąży). Bromoheksyna przenika do mleka kobiecego - pomimo, iż nie należy spodziewać się niekorzystnego wpływu leku na dzieci karmione piersią, nie zaleca się stosowania w okresie laktacji.

Reklama

Flegamina Classic - efekty uboczne

Niezbyt często: ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd), ból głowy, zawroty głowy, senność, obniżenie ciśnienia krwi, skurcz oskrzeli, niestrawność, wysypka, pokrzywka, nadmierne pocenie się, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica), zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.

Flegamina Classic - interakcje

Ostrożnie stosować z atropiną lub innymi lekami cholinolitycznymi wysuszającymi błony śluzowe. Nie stosować z lekami przeciwkaszlowymi (m.in. zawierającymi kodeinę i jej pochodne), gdyż osłabienie odruchu kaszlu może prowadzić do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Bromheksyna stosowana z salicylanami lub innymi lekami z grupy NLPZ może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Stosowana jednocześnie z niektórymi antybiotykami (np. erytromycyną, oksytetracykliną, doksycykliną, ampicyliną, amoksycyliną, cefuroksymem) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Flegamina Classic - dawkowanie

Doustnie. Tabletki - dorośli i dzieci >12 lat: 1 tabl. 3 razy na dobę; dzieci od 6 do 12 lat: 1/2 tabl. 3 razy na dobę; od 3 do 6 lat: 1/2 tabl. 2 razy na dobę. Syrop o smaku malinowym - dorośli i dzieci >12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 7 do 12 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Syrop o smaku miętowym - dorośli i dzieci >10 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 7 do 10 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Syrop o smaku miętowym bez cukru - dorośli i dzieci >12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 7 do 12 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Syrop Junior o smaku truskawkowym - dorośli i dzieci >12 lat: 20 ml 3 razy na dobę; dzieci od 6 do 12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 2 do 6 lat: 10 ml 2 razy na dobę. Lek należy zażywać w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie przyjmować leku bezpośrednio przed snem.

Flegamina Classic - uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia senności, bólu i zawrotów głowy, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn; ponadto zdolność wykonywania tych czynności może zaburzać etanol zawarty w syropach: malinowym, miętowym, miętowym bez cukru.


Podobne leki
ACC
Aflegan
AmbroHEXAL
Ambroksol Takeda

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!