Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Fortiven Activ Gel

Spis treści

Fortiven Activ Gel - skład

1 g żelu zawiera: 2400 j.m. heparyny sodowej. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Reklama

Fortiven Activ Gel - działanie

Preparat stosowany miejscowo działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Brak jest dokładnych danych farmakokinetycznych heparyny po podaniu na skórę. Heparyna słabo przenika przez błony z powodu swej polarności i dużego rozmiaru cząsteczki. Nie jest dokładnie wiadomo jaka część podanej miejscowo dawki wykazuje działanie ogólnoustrojowe. Substancja czynna jest wychwytywana przez makrofagi i komórki śródbłonka naczyniowego, mające swoiste receptory. Heparyna metabolizowana jest w wątrobie przy udziale enzymu heparynazy, a nieaktywne metabolity są wydalane w moczu.

Reklama

Fortiven Activ Gel - wskazania

Miejscowe leczenie wspomagające: chorób żył powierzchownych (zakrzepowego zapalenia żył, żylaków kończyn dolnych), obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych.

Reklama

Fortiven Activ Gel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na heparynę sodową lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na otwarte, krwawiące i sączące się rany, błony śluzowe i okolice oczu, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę.

Reklama

Fortiven Activ Gel - ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność u pacjentów ze stwierdzoną skazą krwotoczną. Długotrwałe stosowanie preparatu może wywoływać u niektórych pacjentów skórne reakcje nadwrażliwości. Jeśli wystąpią zmiany skórne (zaczerwienienie, wysypka, świąd, pieczenie, rumień) preparat należy odstawić. 1 gram żelu zawiera 200 mg glikolu propylenowego - lek może powodować podrażnienie skóry.

Reklama

Fortiven Activ Gel - ciąża

Heparyna nie przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią, jednak w okresie ciąży i karmienia piersią preparat należy stosować ostrożnie oraz w przypadkach zdecydowanej konieczności.

Reklama

Fortiven Activ Gel - efekty uboczne

Podczas długotrwałego stosowania preparatu mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne: zaczerwienienie, świąd, wysypka, pieczenie, rumień, stany zapalne skóry.

Fortiven Activ Gel - interakcje

Heparyna stosowana miejscowo w postaci żelu tylko nieznacznie wchłania się do krwiobiegu. Ze względu na małe stężenie heparyny w osoczu, interakcje z innymi lekami są nieznaczne. Jedynie u pacjentów ze skazą krwotoczną oraz u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, długotrwałe stosowanie preparatu na dużych powierzchniach może nasilać działanie przeciwzakrzepowe. Wskazane jest kontrolowanie wskaźników krzepnięcia krwi.

Fortiven Activ Gel - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: równomiernie rozprowadzić cienką warstwę żelu na zmienionym chorobowo miejscu. Stosować 1-3 razy na dobę. Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce. Okres leczenia, w zależności od przemijania objawów, wynosi do 14 dni. Preparatu nie należy stosować u dzieci ze względu na brak badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów.

Fortiven Activ Gel - uwagi


Podobne leki
Aescin
Helason
Hirudoid
Lioton

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!