Hyalgan - skład
1 ampułko-strzykawka lub fiolka zawiera 20 mg soli sodowej kwasu hialuronowego.
Reklama
Hyalgan - działanie
Kwas hialuronowy, biopolimer z grupy glikozaminoglikanów, jest ważnym składnikiem wszystkich struktur pozakomórkowych, występującym w dużych stężeniach w chrząstce i płynie stawowym. Dostawowe podanie preparatu w chorobie zwyrodnieniowej stawów prowadzi do normalizacji lepkości i elastyczności płynu stawowego oraz aktywacji procesów naprawczych chrząstki stawowej. Wywiera działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, prowadząc do poprawy ruchomości stawu. Jest metabolizowany poprzez heksozowy szlak metaboliczny, podlega szybkiej dystrybucji do tkanek stawu. Znakowany kwas hialuronowy wykrywano w błonie maziowej po 2 h od podania, przy czym jego stężenia utrzymywały się przez 7 dni. Wydalany jest głównie w moczu.
Reklama
Hyalgan - wskazania
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.
Reklama
Hyalgan - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na hialuronian lub inne składniki preparatu. Alergia na białko pochodzenia drobiowego w wywiadzie. Ciężka niewydolność wątroby.
Reklama
Hyalgan - ostrzeżenia
Nie zaleca się stosowania środków dezynfekujących zawierających czwartorzędowe sole amoniowe, gdyż ich obecność może powodować wytrącanie się kwasu hialuronowego. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zakażeniem zlokalizowanym w okolicy miejsca wstrzyknięcia, aby uniknąć ewentualnego rozwinięcia się bakteryjnego zapalenia stawów. Przed podaniem preparatu należy wykluczyć ostre zapalenie stawów. W przypadku rozpoznania ostrego zapalenia stawów należy rozważyć zasadność podania preparatu. Przy stwierdzeniu obecności wysięku w stawie należy go usunąć za pomocą punkcji stawu przed wstrzyknięciem. Zaleca się nie przeciążać stawu przez kilka godzin po podaniu leku.
Reklama
Hyalgan - ciąża
Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią jedynie w przypadkach absolutnie koniecznych i po uprzedniej ocenie stosunku ryzyka do korzyści.
Reklama
Hyalgan - efekty uboczne
Rzadko: ból, wysięk, obrzęk, wzmożone miejscowe ocieplenie, zaczerwienienie; zapalenie stawu; stany po zastosowaniu miejscowym. Bardzo rzadko: zapalenie błony maziowej; infekcyjne zapalenie stawu; reakcje nadwrażliwości, anafilaksja; wysypka, pokrzywka, świąd.
Hyalgan - interakcje
Kwas hialuronowy wykazuje interakcje z niektórymi miejscowo działającymi lekami znieczulającymi, wydłużając okres znieczulenia.
Hyalgan - dawkowanie
Dostawowo. 20 mg raz w tyg. przez 5 tyg. Wstrzyknięcie powinno być przeprowadzone w warunkach aseptycznych.
Hyalgan - uwagi
Przed wstrzyknięciem preparatu należy upewnić się, czy igła nie została wkłuta do naczynia. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.