Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Sabumalin

Spis treści

Sabumalin - skład

1 dawka odmierzona zawiera 100 µg salbutamolu (w postaci siarczanu). 1 dawka dostarczona poprzez ustnik zawiera 90 µg salbutamolu (w postaci siarczanu).

Reklama

Sabumalin - działanie

Selektywny agonista receptora β2-adrenergicznego w oskrzelach. Wynikiem tego działania jest rozszerzenie oskrzeli, które rozpoczyna się w ciągu kilku minut po inhalacji, a maksymalne działanie lek osiąga po upływie 30-60 min. Działanie utrzymuje się na ogół przez co najmniej 4 h. Po podaniu wziewnym działanie rozszerzające oskrzela nie jest zależne od stężenia leku w surowicy. Ponadto lek zwiększa oczyszczanie śluzowo-rzęskowe, które jest osłabione w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie lepkiej wydzieliny. 10-20% dawki salbutamolu podanego drogą wziewną dociera do dolnych dróg oddechowych. Pozostała część zatrzymuje się w dozowniku lub odkłada się w części ustnej gardła i jest następnie potykana. Część leku, która dociera do dróg oddechowych, wchłaniana jest do tkanki płuc i do krwi, ale nie jest metabolizowana w płucach. Lek, który dotarł do krążenia ogólnego, jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie w moczu w postaci niezmienionej oraz jako siarczan fenolu. Połknięta część dawki wziewnej wchłania się z przewodu pokarmowego i podlega rozległemu metabolizmowi pierwszego przejścia z wytworzeniem siarczanu fenolu. Zarówno lek w postaci niezmienionej, jak i w postaci sprzężonej wydalany jest głównie w moczu. Salbutamol w 10% wiąże się z białkami osocza.

Reklama

Sabumalin - wskazania

Leczenie objawowe odwracalnej obturacji oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w tym przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Zapobieganie astmie wysiłkowej i wywołanej przez alergeny. Salbutamol przydatny jest szczególnie w celu łagodzenia objawów astmy, pod warunkiem, że jego stosowanie nie opóźnia wdrożenia systematycznego leczenia wziewnym kortykosteroidem.

Reklama

Sabumalin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Sabumalin - ostrzeżenia

Leczenie astmy jest zwykle prowadzone wg schematu leczenia stopniowanego. Reakcję pacjenta na leczenie należy kontrolować na podstawie stanu klinicznego i badań czynnościowych płuc. Zwiększenie częstości stosowania  β2-mimetyku wskazuje na zaostrzenia astmy i konieczność weryfikacji leczenia. U pacjentów z przewlekłą astmą leki rozszerzające oskrzela nie powinny być jedynymi lub głównymi lekami. Lek należy stosować ostrożnie i wyłącznie w razie ścisłych wskazań w przypadku: ciężkich zaburzeń czynności serca, zwłaszcza niedawno przebytego zawału mięśnia sercowego; choroby wieńcowej serca, kardiomiopatii przerostowej ze zwężeniem drogi odpływu i tachyarytmii; ciężkiego i nieleczonego nadciśnienia tętniczego; tętniaka; cukrzycy trudnej do wyrównania; guza chromochłonnego (pheochromocytoma); niewyrównanej nadczynności tarczycy; nieleczonej hipokaliemii. Istnieją doniesienia z okresu po wprowadzeniu preparatu do obrotu oraz dane literaturowe o rzadkich przypadkach występowania niedokrwienia mięśnia sercowego związanego ze stosowaniem β-mimetyków. Pacjenci z ciężką chorobą serca (np. chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami rytmu serca lub ciężką niewydolnością serca), otrzymujący salbutamol, powinni zwrócić się do lekarza w przypadku wystąpienia bólu w klatce piersiowej lub innych objawów zaostrzenia choroby serca. Należy zwrócić uwagę na ocenę takich objawów, jak duszność i ból w klatce piersiowej, gdyż mogą być one pochodzenia zarówno oddechowego, jak i sercowego. W przypadku jednoczesnego leczenia pochodnymi ksantyny, steroidami lub lekami moczopędnymi, a także w przypadku niedotlenienia możliwe jest nasilenie hipokaliemii - u pacjentów z grupy ryzyka, zwłaszcza w przypadku stosowania dużych dawek leku w leczeniu ostrych napadów astmy o ciężkim przebiegu, należy kontrolować stężenie potasu. β2-mimetyki zwiększają ryzyko hiperglikemii - po rozpoczęciu leczenia preparatem u pacjentów chorych na cukrzycę zaleca się dodatkowe pomiary stężenia glukozy we krwi. Nagłe i postępujące pogorszenie kontroli astmy może być groźna dla życia. Jeśli działanie leku staje się mniej skuteczne pacjent powinien zgłosić się do lekarza. Należy rozważyć podanie większych dawek kortykosteroidów. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli lek należy niezwłocznie odstawić i zastąpić innym lekiem.

Reklama

Sabumalin - ciąża

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży - nie stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Salbutamol przenika prawdopodobnie do mleka kobiecego, dlatego jego stosowanie u kobiet karmiących piersią wymaga ostrożnego rozważenia. Nie można wykluczyć ryzyka dla karmionego piersią dziecka. Decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu karmienia piersią bądź kontynuowaniu lub przerwaniu stosowania preparatu należy podjąć z uwzględnieniem korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia salbutamolem dla matki. Brak informacji dotyczących wpływu salbutamolu na płodność u ludzi. Nie stwierdzono niepożądanego działania na płodność u zwierząt.

Reklama

Sabumalin - efekty uboczne

Często: drżenie, ból głowy, tachykardia, kurcze mięśni. Niezbyt często: kołatanie serca, podrażnienie jamy ustnej i gardła. Rzadko: hipokaliemia, rozszerzenie naczyń obwodowych. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (w tym obrzęk naczynioruchowy, zapaść, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, pokrzywka), nadmierna aktywność, zaburzenia snu, zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy i skurcze dodatkowe), paradoksalny skurcz oskrzeli. Częstość nieznana: kwasica mleczanowa, niedokrwienie mięśnia sercowego. Działania niepożądane typowe dla β2-mimetyków takie jak drżenie mięśni szkieletowych i kołatanie serca, mogą występować szczególnie na początku leczenia i często są zależne od dawki.

Sabumalin - interakcje

Możliwe jest nasilenie hipokaliemii w przypadku jednoczesnego leczenia pochodnymi ksantyny, steroidami lub lekami moczopędnymi. Nie należy jednocześnie stosować salbutamolu i nieselektywnych leków β-adrenolitycznych. U pacjentów z astmą podanie leku β-adrenolitycznego wiąże się z ryzykiem silnego zwężenia oskrzeli. Po podaniu halogenowych środków znieczulających (np. halotanu, metoksyfluranu lub enfluranu) pacjentom leczonym salbutamolem można oczekiwać zwiększonego ryzyka ciężkich zaburzeń rytmu serca i niedociśnienia tętniczego. Jeśli planowane jest podanie wymienionych leków, należy upewnić się, że salbutamol nie zostanie podany przez co najmniej 6 h przed rozpoczęciem znieczulenia. Inhibitory MAO i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowych działań niepożądanych. Hipokaliemia wywołana działaniem salbutamolu może zwiększyć wrażliwość na zaburzenia rytmu serca spowodowane przez digoksynę.

Sabumalin - dawkowanie

Wziewnie. Dawkowanie należy ustalać indywidualnie. Dorośli i dzieci ≥12 lat. Łagodzenie napadów: 1-2 inhalacje, w zależności od potrzeb; dawka maksymalna: 8 inhalacji na dobę. Zapobieganie objawom astmy wysiłkowej lub wywołanej alergenami: 2 inhalacje 10-15 min przed ekspozycją na czynnik wyzwalający. Dzieci <12 lat. Łagodzenie napadów: 1 inhalacja, w zależności od potrzeb; w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 2 inhalacji; dawka maksymalna: 2 inhalacje 4 razy na dobę (konieczność tak częstego dodatkowego stosowania lub nagłego zwiększenia dawki wskazuje na niedostateczną kontrolę astmy lub jej nasilenie). Zapobieganie objawom astmy wysiłkowej lub wywołanej alergenami: 1 lub 2 inhalacje 10-15 min przed ekspozycją na czynnik wyzwalający; dawka maksymalna: 2 inhalacje 4 razy na dobę. U dzieci oraz u pacjentów, którzy mają trudności ze skoordynowaniem podania aerozolu z wdechem, preparat można podawać z zastosowaniem komory inhalacyjnej (spejsera) Vortex lub AeroChamber. Dotychczas nie ustalono skuteczności salbutamolu u dzieci w wieku <4 lat. Nie można określić zaleceń dotyczących dawki w tej grupie wiekowej.

Sabumalin - uwagi


Podobne leki
Berotec
Foradil
Oxis
Serevent

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!