Scorbolamid - skład
1 tabl. drażowana zawiera: 300 mg salicylamidu, 100 mg kwasu askorbowego, 5 mg rutozydu. Preparat zawiera sacharozę i żółcień chinolinową.
Reklama
Scorbolamid - działanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny. Salicylamid wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Mechanizm działania salicylamidu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn na skutek zahamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Salicylany działają przeciwbólowo obwodowo, przez blokowanie wytwarzania impulsów bólowych i w ośrodkowym układzie nerwowym, prawdopodobnie w podwzgórzu. Działanie przeciwgorączkowe może być skutkiem działania na ośrodek regulacji temperatury w podwzgórzu, rozszerzenia obwodowych naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi w naczyniach skórnych co powoduje utratę ciepła. Działanie w ośrodkowym układzie nerwowym może obejmować hamowanie wytwarzania prostaglandyn w podwzgórzu. Rutozyd jest związkiem flawonoidowym o budowie polifenolowej. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zmniejszając ich przepuszczalność i łamliwość. Wykazuje działanie: przeciwzapalne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Wpływa stabilizująco na działanie witaminy C oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne po jednoczesnym podaniu z kwasem askorbowym (jako antyoksydant chroni witaminę C przed utlenieniem i dlatego witamina ta dłużej działa). Zwiększa również wchłanianie kwasu askorbowego. Kwas askorbowy (witamina C) odgrywa istotną rolę w procesach oksydacyjno-redukcyjnych zachodzących w ustroju. Wpływa na procesy związane z odpornością ustroju, a także wykazuje wielokierunkowe działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Wykazano, że po podaniu kwasu askorbowego wzrasta poziom interferonu, co uzasadnia wskazanie dostosowania tych związków w infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Witamina C bierze udział w procesach uszczelniania naczyń włosowatych oraz w aktywacji trombiny. Jest niezbędna do syntezy kolagenu i substancji międzykomórkowej. Kwas askorbowy bierze też udział pośrednio w procesach metabolicznych fenyloalaniny, tyrozyny, kwasu foliowego, noradrenaliny, histaminy, żelaza, a także lipidów, białek i karnityny. Jest niezbędnydo hydroksylacji hormonów kory nadnerczy. Salicylamid po podaniu doustnym szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Podlega efektowi pierwszego przejścia w wątrobie. Wiąże się z białkami osocza w 40-55%. T0,5 wynosi 1,2 h. Salicylamid i jego metabolity są szybko wydalane z moczem. Kwas askorbowy łatwo wchłania się po podaniu doustnym; w mniejszym stopniu u pacjentów z biegunką lub ze schorzeniami przewodu pokarmowego. Ok. 25% kwasu askorbowego wiąże się z białkami osocza. Ulega szybkiemu metabolizmowi (w wątrobie i w pewnym stopniu w nerkach), a końcowym produktem jest dwutlenek węgla wydalany z wydychanym powietrzem. Wydalany jest z moczem. Metabolizm rutozydu rozpoczyna się w jelicie cienkim i w okrężnicy pod wpływem mikrofloryjelitowej. Wydalany z moczem w formie szeregu metabolitów, a także część związku, która nieuległa metabolizmowi prawdopodobnie wydalana jest z kałem.
Reklama
Scorbolamid - wskazania
Gorączka i ból związane z przeziębieniem lub grypą, bóle głowy, nerwobóle.
Reklama
Scorbolamid - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Astma z polipami nosa (wywołana lub zaostrzona przez kwas acetylosalicylowy). Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (cukrzyca, mocznica, tężyczka). Zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilia, trombocytopenia). Genetycznie uwarunkowany niedobór G-6-PD (ryzyko hemolizypo długotrwałym, doustnym przyjmowaniu kwasu askorbowego). Kamica nerkowa w wywiadzie (ryzyko powstawania kamieni moczowych po zastosowaniu dużych dawek kwasu askorbowego). Hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna, nadmierna ilości kwasu moczowego we krwi lub szczawianów w moczu. Ciąża. Karmienie piersią. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 16 lat, poza rzadkimi chorobami, takimi jak np. choroba Kawasaki, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye`a.
Reklama
Scorbolamid - ostrzeżenia
Lek stosować ostrożnie w astmie oskrzelowej (możliwość nasilenia napadów astmy), w niewydolności wątroby lub nerek oraz u pacjentów po przebytej chorobie wrzodowej i krwawieniach z przewodu pokarmowego. Preparat zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami zawiązanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.
Reklama
Scorbolamid - ciąża
Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Reklama
Scorbolamid - efekty uboczne
Rzadko: nudności, wymioty, skurcze w obrębie jamy brzusznej, uczucie palenia za mostkiem, brak łaknienia, biegunka, podrażnienie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (nadżerki i owrzodzenia), suchość w jamie ustnej, zawroty głowy, senność, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, wysypka, nadmierna potliwość. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne wywoływały wysypkę, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, nieżyt nosa lub wstrząs. Chociaż nie dowiedziono, że salicylamid wywołuje wszystkie działania niepożądane charakterystyczne dla salicylanów, to ze względu na podobieństwo budowy i działania farmakologicznego istnieje możliwość ich wystąpienia. Kwas askorbowy zmniejsza pH moczu, co ułatwia wytrącanie się moczanów, cystyny lub szczawianów.
Scorbolamid - interakcje
Salicylamid: zwiększa stężenie kwasu acetylosalicylowego i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu, diklofenaku) w surowicy krwi; nasila objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego podczas równoczesnego stosowania z kortykosteroidami; nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (tolbutamid, chlorpropamid), leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i heparyny (większe ryzyko krwawień i wydłużenia czasu krwawienia), metotreksatu, kwasu walproinowego oraz sulfonamidów; zmniejsza skuteczność leków stosowanych w dnie moczanowej (probenecyd, sulfinpirazon). Kwas askorbowy: może zmniejszać skuteczność warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu; zmniejsza pH moczu, co może mieć wpływ na wydalanie innych, równocześnie stosowanych leków. Rutozyd: nie należy stosować z sulfonamidami.
Scorbolamid - dawkowanie
Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat: 1 - 2 tabl. drażowane 3 razy na dobę. Dzieci w wieku poniżej 16 lat: nie należy stosować poza rzadkimi chorobami, takimi jak np. choroba Kawasaki. Preparat najlepiej przyjmować w czasie posiłku albo popić szklanką wody lub mleka.
Scorbolamid - uwagi
Brak danych na temat przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania preparatu.