Snup - skład
1 ml aerozolu do nosa, roztworu, zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
Reklama
Snup - działanie
Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Po podaniu miejscowym zwężenie naczyń zwykle występuje w ciągu kilku minut od podania. Działanie zmniejszające obrzęk nosa zwykle utrzymuje się od 6 do 8 h. Podczas prawidłowego stosowania i dawkowania, wchłanianie ksylometazoliny do krążenia ogólnoustrojowego jest minimalne. Jednak podczas stosowania większych dawek lub po połknięciu leku może dojść do wchłonięcia i związanych z nim działań ogólnoustrojowych. Brak wystarczających danych dotyczących rozkładu, metabolizmu lub wydalania ksylometazoliny u ludzi.
Reklama
Snup - wskazania
Krótkotrwałe, objawowe leczenie niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych u dzieci w wieku od 12 lat i u dorosłych.
Reklama
Snup - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. „Suche” zapalenie błony śluzowej nosa (wysychające zapalenie błony śluzowej nosa – rhinitis sicca) – z wyjątkiem badań diagnostycznych w celu rozpoznania wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa lub zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa. Stan po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej.
Reklama
Snup - ostrzeżenia
Istnieją pojedyncze zgłoszenia dotyczące ciężkich działań niepożądanych (zwłaszcza bezdechu) po zastosowaniu dawek terapeutycznych - należy za wszelką cenę unikać przedawkowania. Należy zachować ostrożność u pacjentów, u których występują silne reakcje na substancje adrenergiczne. W wyniku stosowania może pojawić się np. bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca lub nadciśnienie tętnicze. Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe. Ksylometazolina może być stosowana tylko po dokładnej ocenie korzyści do ryzyka w następujących przypadkach: pacjenci leczeni inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO) lub innymi lekami, które mogą podwyższać ciśnienie krwi; zwiększone ciśnienie śródgałkowe, zwłaszcza w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania; ciężkie choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze); guz chromochłonny; zaburzenia metaboliczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca); porfiria; rozrost gruczołu krokowego. Należy unikać bezpośredniego kontaktu leku z oczami. W związku z zakończeniem długotrwałego leczenia ksylometazoliną może ponownie wystąpić obrzęk błony śluzowej. W takim przypadku może to także być spowodowane tzw. efektem z odbicia związanym z samym lekiem. Aby temu zapobiec, okres leczenia powinien być jak najkrótszy. Zakażenia bakteryjne nosa i zatok należy odpowiednio leczyć; zakażenia mogą się rozprzestrzeniać w przypadku stosowania tej samej butelki z aerozolem przez kilka osób.
Reklama
Snup - ciąża
Ksylometazolinę należy stosować wyłącznie po dokładnej ocenie korzyści do ryzyka. W czasie ciąży nie wolno przekroczyć zalecanej dawki, ponieważ w wyniku przedawkowania może nastąpić zaburzenie dopływu krwi do nienarodzonego dziecka. Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie ksylometazoliną, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z karmienia piersią dla dzieci oraz korzyści wynikające z leczenia dla kobiety. W okresie karmienia piersią nie wolno przekraczać zalecanej dawki ksylometazoliny, ponieważ przedawkowanie może prowadzić do zmniejszenia wydzielania mleka. Nie jest znany wpływ leczenia ksylometazoliną na płodność.
Reklama
Snup - efekty uboczne
Często: uczucie pieczenia i suchość błony śluzowej nosa, kichanie. Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypki skórne, świąd), przekrwienie z odbicia po odstawieniu leku, epistaksja. Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, nadciśnienie tętnicze, nudności. Bardzo rzadko: niepokój, bezsenność, omamy (głównie u dzieci), senność lub ospałość (głównie u dzieci), ból głowy, drgawki (szczególnie u dzieci), zaburzenia rytmu serca, bezdech (obserwowany po zastosowaniu ksylometazoliny u niemowląt i noworodków), zmęczenie (senność, sedacja). Bezpieczeństwo stosowania ksylometazoliny u dzieci wykazano w kilku badaniach klinicznych. Dane z badań klinicznych i opisów przypadków wskazują, że częstość występowania, rodzaj i nasilenie działań niepożądanych u dzieci są podobne jak u dorosłych. Większość działań niepożądanych zgłaszanych u dzieci wystąpiła po przedawkowania ksylometazoliny (objawy obejmowały nerwowość, bezsenność, senność lub ospałość, omamy i drgawki). U niemowląt i noworodków obserwowano przypadki nieregularnego oddychania.
Snup - interakcje
Nie zaleca się stosowania ksylometazoliny jednocześnie z trójpierścieniowymi lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) lub w ciągu 2 tyg. od przyjęcia inhibitorów MAO. Ze względu na potencjalne działanie zwiększające ciśnienie krwi, nie należy stosować ksylometazoliny w skojarzeniu z lekami obniżającymi ciśnienie krwi (np. metylodopą). Ksylometazolina i inne leki mające działanie zwiększające ciśnienie krwi (np. doksapram, ergotamina, oksytocyna) mogą wzajemnie nasilać swoje działanie.
Snup - dawkowanie
Donosowo. Dzieci w wieku od 12 lat i dorośli: 1 dawka aerozolu do nosa do każdego nozdrza, w zależności od potrzeby do 3 razy na dobę. Zalecaną pojedynczą dawkę leku należy stosować nie częściej niż 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Nie wolno stosować dłużej niż 7 dni, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Przed ponownym zastosowaniem leku należy odczekać kilka dni. Długotrwałe i nadmierne stosowanie może powodować odpowiednio przekrwienie reaktywne lub przekrwienie z odbicia. W przebiegu przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa lek można podawać wyłącznie pod nadzorem lekarza ze względu na ryzyko atrofii błony śluzowej nosa. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat; inne moce farmaceutyczne mogą być bardziej odpowiednie do stosowania w tej populacji. Sposób podania. Przed zastosowaniem zaleca się pacjentom dokładnie oczyścić nos. Ostatnią dawkę każdego dnia zaleca się podać przed snem. Ze względów higienicznych oraz w celu uniknięcia infekcji aerozol do nosa powinien być stosowany tylko przez jedną osobę.
Snup - uwagi
Nie przewiduje się niekorzystnego wpływu w przypadku stosowania zgodnie z zaleceniami.