Skład leku przeciwtrądzikowego Soolantra
1 g kremu zawiera 10 mg iwermektyny. Krem zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, parahydroksybenzoesan metylu (E 218), parahydroksybenzoesan propylu (E 216) i glikol propylenowy.
Reklama
Jakie jest działanie kremu?
Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania zewnętrznego. Iwermektyna należy do leków z grupy awermektyny. Awermektyna wywiera działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie, indukowanego lipopolisacharydem, wytwarzania cytokin zapalnych.
Mechanizm działania w leczeniu zmian zapalnych w trądziku różowatym nie jest znany, lecz może być powiązany z przeciwzapalnymi działaniami iwermektyny, jak również może powodować śmierć roztoczy z rodzaju nużeńców, które opisywano jako czynnik powodujący zapalenie skóry.
Po podaniu na skórę T0,5 iwermektyny wynosi 6 dni.
Reklama
Wskazania do stosowania
Miejscowe leczenie zmian zapalnych w trądziku różowatym (grudkowo-krostkowym) u pacjentów dorosłych.
Reklama
Jakie są przeciwwskazania?
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Reklama
Ostrzeżenia przed stosowaniem kremu Soolantra
U pacjentów może wystąpić przemijające zaostrzenie objawów trądziku różowatego, które zwykle ustępuje w ciągu 1 tygodnia leczenia, w związku z reakcją na śmierć roztoczy (Demodex).
W przypadku ciężkiego pogorszenia objawów z silną rekacją skórną leczenie powinno zostać przerwane. Preparatu nie badano u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
Preparat zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry); parahydroksybenzoesan metylu (E218) i parahydroksybenzoesan propylu (E216), które mogą powodować reakcje alergiczne (także typu późnego); glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.
Reklama
Krem Soolantra a ciąża
Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią.
Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie iwermektyną bądź zrezygnować z takiego leczenia, uwzględniając korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla kobiety.
Brak dostępnych danych na temat wpływu iwermektyny na płodność u ludzi. U szczurów nie zaobserwowano wpływu iwermektyny na reprodukcję ani na płodność.
Reklama
Efekty uboczne kremu Soolantra
- Często: uczucie pieczenia skóry.
- Niezbyt często: podrażnienie skóry, świąd, suchość skóry.
- Częstość nieznana: rumień, kontaktowe zapalenie skóry (alergiczne lub podrażnieniowe), obrzęk twarzy.
Po wprowadzeniu preparatu do obrotu zaobserwowano - niezbyt często: zaostrzenie tradziku różowatego; częstość nieznana: zwiększenie aktywności aminotransferaz.
Interakcje kremu z innymi lekami
Nie przeprowadzono badań interakcji. Iwermektyna jest metabolizowana głównie z udziałem CYP3A4 - zaleca się ostrożność w przypadku podawania iwermektyny równocześnie z silnymi inhibitorami CYP3A4, ponieważ ekspozycja na lek w osoczu może ulec istotnemu zwiększeniu.
Dawkowanie kremu Soolantra
Zewnętrznie, na skórę. Krem stosować raz na dobę przez okres do 4 miesięcy. Preparat należy stosować codziennie w trakcie jednego cyklu leczenia.
Cykl leczenia można powtórzyć. Lek może być stosowany w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym. W przypadku braku poprawy po 3 miesiącach należy przerwać leczenie.
Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność.
Nie ma konieczności dostosowania dawek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku. Nie określono bezpieczeństwa ani skuteczności preparatu u dzieci i młodzieży <18 lat.
Sposób podania.
Krem należy nanieść na skórę w ilości odpowiadającej ziarnku grochu w każdej z pięciu okolic twarzy: na czoło, podbródek, nos oraz na każdy policzek.
Krem należy rozprowadzić cienką warstwą na całej twarzy, unikając oczu, warg i błony śluzowej. Preparat należy stosować tylko na skórę twarzy. Po zastosowaniu należy umyć ręce. Można nakładać kosmetyki po wyschnięciu preparatu.
Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.