Soventol - skład
1 g żelu zawiera 20 mg mleczanu bamipiny. Preparat zawiera glikol propylenowy.
Reklama
Soventol - działanie
Preparat do stosowania miejscowego, antagonista receptora histaminowego H1. Działa przeciwalergicznie i przeciwświądowo. Ponadto zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych, dzięki czemu wywiera działanie przeciwobrzękowe. Działanie lecznicze występuje wkrótce po zastosowaniu i osiąga maksimum po 20-60 min. Działanie to utrzymuje się do 48 h.
Reklama
Soventol - wskazania
Łagodne do umiarkowanych reakcje na ukąszenia i użądlenia owadów (np. ukąszenia komarów) z towarzyszącym świądem.
Reklama
Soventol - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na bamipinę lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią.
Reklama
Soventol - ostrzeżenia
Brak danych klinicznych na temat stosowania u dzieci. Nie należy stosować preparatu na ostre, sączące zmiany skórne - możliwość zaostrzenia zmian. Ze względu na zawartość glikolu polipropylenowego może wystąpić podrażnienie skóry. W przypadku wystąpienia trudności w oddychaniu, nudności, zawrotów głowy lub zaburzeń sercowo-naczyniowych należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej lub wezwać pogotowie. W przypadku nasilonego bólu, obrzęku i zaczerwienienia miejsca ukąszenia należy również skonsultować się z lekarzem.
Reklama
Soventol - ciąża
Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i laktacji - stosowanie jest przeciwwskazane.
Reklama
Soventol - efekty uboczne
Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, łagodne uczucie pieczenia ulegające złagodzeniu w ciągu kilku min. Po zastosowaniu na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza zmienionej zapalnie, mogą wystąpić układowe działania niepożądane niepokój, rozszerzenie źrenic, uczucie zmęczenia.
Soventol - dawkowanie
Żel nanosi się kilka razy dziennie na chorobowo zmienioną skórę, nie częściej niż co 30 min. Żel można delikatnie wcierać w skórę.
Soventol - uwagi