Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Trimetaratio

Spis treści

Trimetaratio - skład

1 tabl. powl. zawiera 20 mg dichlorowodorku trimetazydyny.

Reklama

Trimetaratio - działanie

Lek o działaniu cytoprotekcyjnym. Trimetazydyna podtrzymuje prawidłowe przemiany energetyczne w komórkach znajdujących się w warunkach niedotlenienia spowodowanego niedokrwieniem. Zmienia przemiany energetyczne mięśnia serca w sposób umożliwiający mniejsze zużycie tlenu i ATP. Zmniejsza kwasicę wewnątrzkomórkową. Zmniejsza objętość obrzęku i martwicy w przypadku ciężkiego niedotlenienia mięśnia sercowego. Podtrzymuje czynność pompy sodowo-potasowej w błonie komórkowej i homeostazę komórek. Ogranicza nadmierne gromadzenie sodu i wapnia w komórce oraz chroni błony komórkowe przed uszkodzeniem przez wolne rodniki tlenowe i zmniejsza ich wytwarzanie. U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejsza częstość występowania bólów dławicowych. Po podaniu doustnym trimetazydyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 2 h od przyjęcia. W niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza (16%). Jest wydalana głównie z moczem w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi około 6 h.

Reklama

Trimetaratio - wskazania

Terapia skojarzona w objawowym leczeniu dorosłych pacjentów ze stabilną dławicą piersiową, u których leczenie przeciwdławicowe pierwszego rzutu jest niewystarczające lub nie jest tolerowane.

Reklama

Trimetaratio - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na trimetazydynę lub pozostałe składniki preparatu. Choroba Parkinsona, objawy parkinsonizmu, drżenia, zespół niespokojnych nóg oraz inne powiązane zaburzenia ruchowe. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min).

Reklama

Trimetaratio - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w umiarkowanych zaburzeniach czynności nerek oraz w podeszłym wieku powyżej 75 lat. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Reklama

Trimetaratio - ciąża

Stosowanie trimetazydyny w ciąży nie jest zalecane chyba, że jest konieczne. Ponieważ nie można wykluczyć przenikania leku do mleka kobiet, stosowanie trimetazydyny podczas karmienia piersią nie jest zalecane.

Reklama

Trimetaratio - efekty uboczne

Często: zawroty głowy, ból głowy; ból brzucha, biegunka, niestrawność, nudności i wymioty; wysypka, świąd, pokrzywka; astenia. Rzadko: palpitacje, skurcze dodatkowe, tachykardia; niedociśnienie tętnicze, niedociśnienie ortostatyczne, które może być związane ze złym samopoczuciem, zawrotami głowy lub upadkami, zwłaszcza u pacjentów przyjmujących leki przeciwnadciśnieniowe, zaczerwienie twarzy. Bardzo rzadko: objawy zespołu pozapiramidowego. Częstość nieznana: objawy parkinsonizmu (drżenie, bezruch, hipertonia), niestabilny chód, zespół niespokojnych nóg, inne powiązane zaburzenia ruchowe, zwykle przemijające po przerwaniu leczenia; zaburzenia snu (bezsenność, senność); zaparcia; agranulocytoza, małopłytkowość, plamica małopłytkowa; zapalenie wątroby.

Trimetaratio - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę podczas posiłków. U pacjentów w podeszłym wieku oraz w umiarkowanej niewydolności nerek należy w razie potrzeby odpowiednio zmniejszyć dawkę leku (1 tabl. 2 razy na dobę raz rano i raz wieczorem, podczas posiłków). Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu.

Trimetaratio - uwagi

Po wprowadzeniu leku do obrotu obserwowano przypadki zawrotów głowy i senności, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Adenocor
Intractum Crataegi PhytoPharm
Neoton
Preductal MR

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!