Skład leku Vessel Due F
1 amp. (2 ml) zawiera 600 LSU sulodeksydu.
Reklama
Jakie Vessel Due F ma działanie?
Sulodeksyd wykazuje silne właściwości przeciwzakrzepowe zarówno w obrębie naczyń tętniczych, jak i żylnych. Lek hamuje czynniki krzepnięcia, zwłaszcza aktywowany czynnik X. Ze względu na niewielki stopień reakcji z trombiną praktycznie nie występuje uogólniona reakcja przeciwkrzepliwa. Lek hamuje agregację płytek a także aktywuje układ fibrynolityczny. Sulodeksyd zmniejsza lepkość krwi i normalizuje stężenie lipidów na drodze aktywacji lipazy lipoproteinowej. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie przez nerki.
Reklama
Wskazania do stosowania
Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych. Leczenie owrzodzeń żylnych podudzi jako uzupełnienie terapii miejscowej. Leczenie objawowe przewlekłej obturacyjnej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu (II stopień klasyfikacji Fontaine`a).
Reklama
Jakie są przeciwwskazania?
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, heparynę lub leki heparynopodobne. Jednoczesne stosowanie heparyny lub doustnych antykoagulantów. Skaza krwotoczna i choroby przebiegające z krwawieniami.
Reklama
Ostrzeżenia przed stosowaniem Vessel Due F
W związku z niewielką toksycznością preparatu nie zaleca się szczególnych środków ostrożności w czasie jego stosowania. Podczas jednoczesnego podawania innych leków przeciwzakrzepowych niezbędna jest jednak regularna kontrola parametrów krzepnięcia krwi. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w ampułce, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”.
Reklama
Vessel Due F a ciąża
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na płodność.
Reklama
Efekty uboczne stosowania Vessel Due F
Często: zawroty głowy, ból w nadbrzuszu, biegunka, ból żołądka, nudności, wysypka. Niezbyt często: uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, dyspepsja, wzdęcia, wymioty, ból w miejscu podania, krwiak w miejscu podania (w przypadku preparatu przeznaczonego do wstrzyknięć), ból głowy, wyprysk, rumień, pokrzywka. Bardzo rzadko: krwawienie w obrębie żołądka, obrzęki obwodowe, utrata przytomności. Po wprowadzeniu do obrotu obserwowano bardzo rzadko: kołatanie serca, zaburzenia widzenia, ból w obrębie klatki piersiowej, bóle, drgawki, drżenia, derealizacja, zwężenia ujścia z pęcherza moczowego, zaburzenia w oddawaniu moczu, krwioplucie, świąd, plamica, uogólniony rumień, nagłe zaczerwienienie twarzy, uczucie pieczenia w miejscu podania.
Interakcje leku z innymi lekami
Sulodeksyd może nasilać działanie podawanej jednocześnie heparyny i doustnych leków przeciwzakrzepowych.
Dawkowanie Vessel Due F
Dorośli.
Leczenie owrzodzeń żylnych podudzi jako uzupełnienie terapii miejscowej:
1 ampułka (600 LSU) raz na dobę domięśniowo przez 20 dni, następnie 2 kaps. (500 LSU) 2 razy na dobę między posiłkami przez 30-70 dni.
Leczenie objawowe przewlekłej obturacyjnej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu (II stopień klasyfikacji Fontaine`a):
1 ampułka (600 LSU) raz na dobę domięśniowo przez 20 dni, następnie 2 kaps. (500 LSU) 2 razy na dobę między posiłkami przez 6 miesięcy. Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku u dzieci i młodzieży - nie ma dostępnych danych.
Lek nie ma wpływu lub ma nieznaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.