Anatomi kości stopy
Szkielet kości stopy (łac. ossa pedis) dzieli się na: kości stępu, śródstopia oraz kości palców stopy. Stopa składa się z 26 kości. Zadaniem stopy jest dźwiganie masy całego ciała, pomoc przy poruszaniu się i stabilizacji ciała. Na podstawie śladów stóp można ocenić wagę człowieka i prędkość, z jaką się poruszał.
Reklama
Kości stępu stopy
Stęp (tarsus) tworzy siedem kości ułożonych w dwóch szeregach. Szereg bliższy składa się z kości skokowej (talus) oraz kości piętowej (calcaneus), przy czym kość skokowa położona jest na piętowej.
Szereg dalszy tworzą kość sześcienna (os cuboideum) oraz trzy ułożone obok siebie kości klinowate:
- przyśrodkowa,
- pośrednia,
- boczna (os cuneiforme mediale, os cuneiforme intermedium et os cuneiforme laterale).
Między kością skokową a kośćmi klinowatymi położona jest kość łódkowata (os naviculare). Na trzonie kości skokowej znajduje się bloczek służący do stawowego połączenia z kośćmi goleni. Po stronie bocznej bloczek ma wklęsłą powierzchnię kostkową boczną zakończona wyrostkiem bocznym. Powierzchnia ta służy do stawowego połączenia z kostką boczną. Na powierzchni przyśrodkowej bloczka zlokalizowana jest natomiast powierzchnia kostkowa przyśrodkowa do połączenia z kostka przyśrodkową.
Kość piętowa jest największą kością stępu. Przenosi ciężar całego ciała na podłoże. Jej cechą charakterystyczną jest wystający do tyłu guz piętowy, który w łatwy sposób można wyczuć przez skórę.
Reklama
Kości śródstopia
Kości śródstopia (ossa metatarsalia) w liczbie pięciu są odpowiednikiem kości śródręcza. Łączą kości stępu z kośćmi palców stopy. Każda kość śródstopia zbudowana jest z podstawy, trzonu oraz główki łączącej się z paliczkami.
Reklama
Kości palców stopy
Kości palców stopy (ossa digitorum pedis) to paliczki. Tak samo jak palce ręki, palce stopy zbudowane są z paliczka bliższego, środkowego oraz dalszego. Jedynie pierwszy palec stopy zwany paluchem (hallux) nie posiada paliczka środkowego.