Czym jest alkomat online?
Kalkulator promili jest wygodnym, internetowym narzędziem pozwalającym określić stan upojenia i oszacować czas powrotu do pełnej trzeźwości.
Licznik tego typu bazuje na specjalistycznej wiedzy dotyczącej mechanizmów spalania alkoholu oraz algorytmach uwzględniających indywidualne parametry danego użytkownika.
Promile (‰), w których nasz kalkulator alkoholu mierzy stan trzeźwości, są najbardziej upowszechnioną jednostką stosowaną w przepisach dotyczących prowadzenia samochodu oraz definiujących odpowiedzialność karną w przypadku ich złamania.
1 promil to stężenie odpowiadające 100 mg alkoholu na 1 decylitr krwi.
Jak działa kalkulator promili?
Alkomat internetowy oblicza stężenie alkoholu w promilach po upływie określonego czasu, biorąc pod uwagę indywidualne dane dotyczące spożywanego trunku oraz samego konsumenta.
Wiadomym bowiem jest, że metabolizm alkoholu w organizmie zależny jest od wielu czynników, począwszy od masy ciała, po nawyki żywieniowe.
W sieci dostępne są różne e-alkomaty - mniej i bardziej udoskonalane. Nasz wyróżnia się na ich tle wyjątkowo dużą ilością zmiennych, które uwzględnia w obliczeniach.
Aby poznać stan swojej trzeźwości, w odpowiednie pola wprowadza się następujące dane:
- płeć, wiek, masa ciała, wzrost,
- typ sylwetki (drobna, normalna, krępa),
- rodzaj wypitego alkoholu oraz jego ilość,
- przedział czasowy konsumpcji (początek i koniec picia),
- spożywanie (lub nie) pokarmów w czasie picia,
- dotychczasowe doświadczenia dotyczące tempa spalania alkoholu.
Tyle w teorii. A jak działa nasz kalkulator trzeźwości w praktyce? Najlepiej zobrazować to przykładem.
Mężczyzna w wieku 44 lat, o wzroście 184 centymetry, wadze 86 kg i normalnej budowie ciała (waga płynów ustrojowych to około 50 kg), otwiera o godzinie 19 butelkę piwa o pojemności 0,5 l.
W ciągu 1 godziny wypija łącznie dwie takie butelki, nic przy tym nie jedząc. Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że metabolizm alkoholu w jego organizmie jest typowy - ani wyjątkowo szybki, ani wolny.
Czy jest pijany? Kiedy będzie mógł usiąść za kierownicą? Nasz wirtualny alkomat wskazuje, że mężczyzna spożył 39,5 grama alkoholu, a szybkość jego przyjmowania wynosiła 9,88 g/kwadrans.
Jak długo będzie trzeźwieć?
- O godzinie 20, a więc w momencie zakończenia konsumpcji drugiego piwa, stężenie alkoholu w jego krwi osiąga maksymalny pułap 0,61 promila. Jest to więc stan nietrzeźwości.
- O godz. 20.45 nietrzeźwość powinna ustąpić, wciąż jednak utrzymuje się stan po spożyciu, i to poważny - kalkulator wskazuje 0,47 promila.
- O godz. 23.30 test alkoholowy wskazuje poziom 0,0 promila. Dopiero więc po 4,5 godzinach od pierwszego łyku i 3,5 godziny po ostatnim można mówić o całkowitej trzeźwości.
Kiedy warto skorzystać z kalkulatora promili?
Internetowy kalkulator spalania alkoholu najczęściej wykorzystywany jest przez kierowców, którzy w poczuciu odpowiedzialności chcą sprawdzić, kiedy będą mogli usiąść za kierownicą - bezpiecznie dla siebie, swoich pasażerów i innych użytkowników dróg.
Przelicznik promili może być zatem niezwykle przydatnym narzędziem w profilaktyce wypadków powodowanych przez pijanych kierowców.
A należy pamiętać, że problem ten na polskich drogach wciąż ma charakter masowej plagi. Z policyjnych statystyk wynika, że tylko w 2021 roku pijani użytkownicy dróg uczestniczyli w 2 488 wypadkach drogowych, co stanowiło blisko 11 procent wszystkich tego typu zdarzeń.
Jedynym pocieszeniem jest fakt, że w ciągu 10 lat liczba kraks z udziałem osób nietrzeźwych spadła niemal dwukrotnie - w 2012 roku było ich aż 4467.
Wyjaśnieniem może być wzrost kultury zachowań na drodze, w tym bardziej odpowiedzialne podejście do kwestii prowadzania pod wpływem alkoholu oraz strach przed wysokimi karami finansowymi w przypadku kontroli drogowej.
Bez wątpienia dla wielu osób zbawienne okazało się skorzystanie z internetowego kalkulatora promili, zamiast kupować alkomat w formie urządzenia.
Zanim tego typu narzędzia weszły bowiem do obiegu, wiedza na temat szybkości spalania alkoholu była bardzo powierzchowna i często nieprawdziwa, bazująca na szkodliwych mitach.
Kalkulator alkoholowy zaś precyzyjnie odpowiada każdemu kierowcy na kluczowe pytania:
- ile mogę wypić?
- kiedy mogę prowadzić?
- za ile wytrzeźwieję?
Wirtualny alkomat a różne rodzaje alkoholu
Ile promili jest po lampce wina? Ile daje butelka piwa, a ile kieliszek wódki, czy szklanka whisky? Z pozoru może się to wydawać skomplikowane, każdy bowiem z tych trunków jest inny.
Niezależnie jednak od rodzaju i gatunku, każdy napój wyskokowy zawiera określoną ilość etanolu, czyli czystego alkoholu i to właśnie ten parametr stanowi podstawę działania wszelakich kalkulatorów.
Do obliczeń przyjmowana jest tzw. standardowa jednostka alkoholu (SJA) o wielkości 10 gramów lub 12,5 ml etanolu. Odpowiada ona:
- 200g 5-procentowego piwa,
- 10-procentowego wina,
- 40-procentowej wódki.
Na tej podstawie można w przybliżeniu stwierdzić, że pół litra wódki lub alkoholu o podobnej mocy odpowiada 8 piwom, aczkolwiek jest to pewne uproszczenie - aby wykazać identyczne działanie, trunki te musiałyby zostać wypite w takim samym czasie.
Niewątpliwie jednak można stwierdzić, że dla kalkulatora trzeźwości, który służy do określania, kiedy można jechać po alkoholu, kluczowa jest moc danego napoju i przeliczenie jej na SJA.
Pomocne metody w określaniu promili
Wirtualny alkomat jest oczywiście tylko jednym z narzędzi, z które wykorzystuje się do badania trzeźwości.
Podobne obliczenia, choć bardziej pobieżne i mniej dokładne, można wykonać samodzielnie, należy tylko wiedzieć w jakim tempie przeciętnie jest spalany alkohol.
Metoda ta zawodzi jednak, gdyż z reguły odnosi się jedynie do wartości uśrednionych, bez uwzględnienia czynników indywidualnych dla każdej osoby, a mających przemożny wpływ na tempo spalania.
Za najbardziej obiektywne i trafne uchodzą w tej materii badania krwi, wykonywane w profesjonalnym laboratorium.
Wysoko oceniane są też certyfikowane alkomaty policyjne, za pomocą których bada się poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.
Mniejszą renomą cieszą się urządzenia podobne, lecz nie posiadające atestów, które można kupić na stacjach benzynowych czy hipermarketach, używane przez kierowców do samokontroli.
Wszystkie te trzy metody pomiaru alkoholu różnią się od kalkulatorów spalania promili tym, że ukazują stan faktyczny, a nie jego matematyczną prognozę.
Należy jednak pamiętać, że z badaniami krwi i alkomatami policyjnymi kierowca spotyka się z reguły dopiero w czasie rutynowej kontroli lub, co gorsza, po wypadku w którym uczestniczy.
Jest to zatem zdecydowanie za późno - decyzję o zaniechaniu jazdy należało podjąć znacznie wcześniej.
Przelicznik alkoholu mg na promile
Obliczanie promili nie jest jedyną metodą pozwalającą określić stan trzeźwości. A mówiąc bardziej precyzyjnie - promile nie są jedyną jednostką w których podaje się wynik. Drugą są miligramy na decymetr sześcienny, czyli 1 litr (mg/dm3 lub mg/l).
W pierwszej chwili wiele osób może mieć problem z przeliczeniem wartości podawanych w obu miarach, nawet jeśli w głowie nie szumią procenty i kalkulacji dokonuje się myśląc całkowicie trzeźwo.
Tym bardziej, że informacje dostępne w źródłach z różnych krajów mogą się od siebie różnić. W rzeczywistości jednak przelicznik stężenia alkoholu z mg/l na promile jest bardzo prosty.
Aby zmienić wynik podany w miligramach na promile, wystarczy przemnożyć jego wartość przez 2,1.
Przykładowo: 0,4 mg/l x 2,1 = 0,84 ‰. Z kolei, żeby ustalić wartość w mg, wystarczy odwrócić przelicznik na promile, wykonując działanie przeciwne, czyli dzielenie przez 2,1. Dla przykładu: 1‰ : 2,1 = 0,48 mg/l.
Po co dokonuje się owych wyliczeń? Czy ma to praktyczne zastosowanie? Okazuje się, że jak najbardziej.
Przelicznik promili w wydychanym powietrzu na promile we krwi
Szybkie przeliczanie mg na promile może być niezwykle pomocne w trakcie kontroli drogowej.
Zdecydowana większość policyjnych alkomatów pokazuje bowiem wynik w miligramach na litr, które są jednostką rzadko używaną zarówno w potocznym języku, jak też w przepisach dotyczących możliwości kierowania pojazdem.
Także badania krwi pokazują wynik w promilach. Stąd też często wiele nieporozumień.
Aby dobrze zobrazować to zagadnienie, znów można posłużyć się przykładem. Zapewne niejeden kierowca odetchnął z ulgą chwilę po tym, gdy na ekranie policyjnego alkomatu pojawiło się wskazanie 0,1, określające ilość alkoholu w wydychanym powietrzu.
W rzeczywistości jednak jest to wynik niedozwolony i niosący za sobą poważane konsekwencje prawne. Pamiętając o przeliczniku 2,1, stężenie alkoholu we krwi wynosi w takiej sytuacji 2,1 promila. Kierowca zatem popełnia wykroczenie.
Warto jeszcze w tym miejscu nadmienić, że wartość 2,1 jest stosowana w Polsce, ale niekoniecznie w innych krajach.
Poszczególne państwa stosują nieco odmienne kalkulacje, dlatego wybierając się w zagraniczną podróż warto zapoznać się z miejscowymi normami.
Skuteczność kalkulatora promili
Czy kalkulator, jakim jest alkomat online, jest skuteczny i dokładny? Tego typu licznik alkoholu to narzędzie wirtualne i w dużej mierze oparte na modelach matematycznych, nie zaś fizykalnym pomiarze stężenia danej substancji we krwi.
Warto jednak podkreślić, że tworząc jego algorytm posługiwaliśmy się wiedzą naukową w zakresie takich zagadnień, jak czas spalania alkoholu oraz wpływ różnych czynników na ten proces.
W odróżnieniu od wielu prostych kalkulatorów poziomu spożytego alkoholu, dostępnych w sieci, narzędzie medme.pl cechuje się dużą złożonością, uwzględniając bardzo szeroką paletę zmiennych.
Sprawia to, że nasz kalkulator jest uznawany za najdokładniejszy alkomat internetowy.