Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Badania obrazowe

Badania obrazowe polegają na tworzeniu obrazów zmian zarówno fizjologicznych jak i patologicznych, które zachodzą w ciele człowieka. Do badania wykorzystywane są różnorakie oddziaływania fizyczne. Które badania można nazwać mianem obrazowych? Kiedy należy je wykonywać? Poznaj odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania.

    Badania obrazowe to rodzaj badań diagnostycznych, które dzięki wykorzystaniu różnych technik, pokazują widok badanego narządu. Wykonywanie takich badań umożliwia monitorowanie postępów terapeutycznych pacjetna oraz umożliwia kontrolę ich jakości.

    Co to są badania obrazowe?

    Badania obrazowe są grupą, która wykorzystuje różnorakie typy oddziaływania fizycznego w celu zobrazowania zmian fizjologicznych oraz patologicznych, które zachodzą w ciele człowieka.

    W obrazowaniu wykorzystuje się m.in.:

    • ultradźwięki – ultrasonografia (USG)
    • pole magnetyczne – jądrowy rezonans magnetyczny,
    • promieniowanie termiczne – termografia,
    • promieniowanie rentgenowskie – tomografia komputerowa (TK) i RTG,
    • promieniowanie izotopów promieniotwórczych – scyntygrafia.

    Co wykrywa diagnostyka obrazowa?

    Dzięki diagnostyce obrazowej można m.in. wykryć takie zmiany, jak:

    • obrzęki,
    • torbiele,
    • ropnie,
    • zmiany zanikowe i zwyrodnieniowe,
    • zmiany nowotworowe.

    Rodzaje badań obrazowych

    Które badania obrazowe można uznać za najpopularniejsze?

    1. USG (ultrasonografia) – to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, która pozwala na otrzymanie obrazu przekroju badanej części ciała. Co ważne, pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany. USG wykorzystywane jest w wielu specjalizacjach, jak: anestezjologia, angiologia, dermatologia, kardiologia, czy ginekologia.
    2. rezonans magnetyczny – pozwala w nieinwazyjny sposób na zbadanie wewnętrznych struktur organizmu, jak kości, mózg, serce czy tkanki miękkie. Wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego są m.in.: rozszczep kręgosłupa, niedokrwienie mózgu, niektóre choroby genetyczne, czy rozszczep czaszkowo-mózgowy.
    3. tomografia komputerowa -  to badanie, które pozwala na uzyskanie warstwowych zdjęć klatki piersiowej. Urządzenie składa się ze stołu, na którym układany jest pacjent, obręczy (w której znajduje się lampa rentgenowska oraz detektory promieniowania) oraz konsoli programującej badanie.
    4. RTG –  zaliczane do badań obrazowych, a jego celem jest uzyskanie dwuwymiarowego obrazu. Polega na naświetlaniu danego obszaru ciała z użyciem promieni rentgenowskich. Badanie RTG to jedna z podstawowych technik diagnostycznych w medycynie. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Dodatkowo badanie jest krótkie i bezbolesne.
    5. scyntygrafiajest metodą, która wykorzystuje izotop do obrazowania, jak i badania stanu wewnętrznych narządów. Kiedy wykonywać badanie? Zwłaszcza podczas podejrzenia choroby nowotworowej, bądź obecności przerzutów w już stwierdzonej chorobie. Scyntygrafię stosuje się również przy krwawieniu z przewodu pokarmowego, chorobach serca, jak i w przewlekłym zapaleniu wątroby.

    Cena badań obrazowych

    Cena badań obrazowych może być różna, a przede wszystkim jest zależna od wybranego rodzaju, miejscowości, czy placówki.

    Przykładowe ceny badań obrazowych to:

    • USG jamy brzusznej – ok. 170 zł
    • scyntygrafia całego ciała – ok. 600-700 zł
    • tomografia klatki piersiowej z kontrastem – ok. 270 zł
    • RTG zatok – ok. 50 zł.
    Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
    Sprawdź!