Kręgi piersiowe - budowa
Kręgi piersiowe (łac. vertebrae thoracicae) człowieka to odcinek kręgosłupa zlokalizowany na wysokości klatki piersiowej. Kręgi piersiowe charakteryzują się powierzchniami stawowymi służącymi połączeniu z głowami żeber. W porównaniu z położonymi wyżej kręgami szyjnymi mają znacznie masywniejszą budowę i dłuższe wyrostki kolczyste.
Ile jest kręgów piersiowych? Budowa anatomiczna człowieka wyróżnia 12 kręgów piersiowych (oznaczenie Th 1 - Th 12). Charakterystyczną cechą kręgów piersiowych jest obecność w obrębie trzonów dołków żebrowych (foveae costalis), służących do połączenia stawowego z głowami żeber.
Trzony (corpus vertebrae) kręgów piersiowych mają kształt klinowaty i zwiększają się stopniowo ku dołowi. Ponadto przednia część jest niższa od tylnej. Dzięki temu odcinek piersiowy kręgosłupa tworzy krzywiznę piersiową (kifozę).
Reklama
Kręgi piersiowe wyrostki
Osiem pierwszych kręgów piersiowy kręgosłupa ma długie, spiczaste i pochylone do przodu wyrostki kolczyste (processus spinosus). Od 9 kręgu piersiowego stają się one krótsze, przebiegają bardziej poziomo i ulegają zgrubieniu na końcach.
Wyrostki stawowe (processus articularis) są ustawione w płaszczyźnie czołowej. Wyrostki poprzeczne (processus transversus) odchodzą od łuku kręgu między wyrostkami stawowymi górnymi i dolnymi. W ich obrebie znajdują się małe dołki żebrowe wyrostka poprzecznego (fovea costalis processus transversi), służące do połączenia z guzkami żeber.
Dołków tych nie ma na kręgach 11 i 12, a na 10 występują tylko czasami. Łuki kręgów piersiowych są silnie zwężone u nasady, a otwór kręgowy jest okrągły i mały.