Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Narządy płciowe (anatomia) - budowa u kobiet i mężczyzn

Mężczyzna i kobieta zasadniczo różnią się pod względem budowy zewnętrznych narządów płciowych. Męskie narządy płciowe to penis i moszna, a zewnętrzne narządy płciowe żeńskie obejmują: wargi sromowe, wzgórek łonowy i łechtaczkę. Poznaj dokładnie różnice w budowie narządów płciowych u kobiet i mężczyzn.
Anatomia męskich i żeńskich narządów płciowych
Źródło: 123RF
Spis treści

Męskie narządy płciowe

Do zewnętrznych narządów płciowych u mężczyzny zalicza się prącie (łac. penis) oraz worek skórny obejmujący jądra, nazywany moszną (scrotum). Penis (inaczej prącie) znajduje się ku przodowi od spojenia łonowego i kości łonowych, powyżej moszny.

Prącie jest narządem kopulacyjnym służącym jednocześnie do wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Zbudowane jest z dwóch ciał jamistych i jednego ciała gąbczastego, w którym biegnie cewka moczowa. Podczas wzwodu prącia ciała jamiste napełniają się krwią tętniczą.

Penis

Prącie składa się z:

  • nasady,
  • trzonu,
  • żołędzi (glans penis).

Żołądź pokryta jest cewkowatym fałdem skórnym – zdwojeniem skóry, nazywanym napletkiem (preputium). Prącie obejmuje cewkę moczową, która jest także przewodem, przez który nasienie wydostaje się na zewnątrz organizmu.

Reklama

Żeńskie narządy płciowe

Zewnętrzne narządy płciowe kobiety są nazywane sromem niewieścim (pudendum femininum). Srom od przodu graniczy z przednią ścianą brzucha, ku tyłowi z kroczem, a bocznie z powierzchnią przyśrodkową ud. Najbardziej zewnętrznie położonymi jego elementami są wargi sromowe większe (labia majora pudendi), rozdzielone szparą sromu. Wargi sromowe większe są owłosione i obficie pokryte gruczołami łojowymi i potowymi.

Ponad nimi rozpoczyna się wzgórek łonowy (mons pubis). Jest to wyniosłość trójkątnego kształtu, zbudowana z tkanki tłuszczowej, położona ponad spojeniem łonowym. Wysokość wzgórka łonowego wynosi przeciętnie ok. 2-3 cm, jednak u kobiet otyłych może to być aż 8 cm. W postawie stojącej, prawie zupełnie zakrywa pozostałe elementy sromu. W okresie dojrzewania pokrywa się włosami łonowymi.

Pochwa

Rozchylając wargi sromowe większe dostrzega się przedsionek pochwy objęty wargami sromowymi. Pochwa jest mięśniowo - błoniastym przewodem, łączącym przedsionek pochwy z macicą. Ściany pochwy przylegają do siebie, a sam jej kształt jest zmienny w zależności od odcinka. W górnym odcinku ma kształt poprzecznej szczeliny, w dolnym – kształt litery H. Jedynie górny koniec pochwy obejmujący szyjkę macicy ma cylindryczny przekrój. Długość pochwy mieści się w zakresie od 5 do 14 cm.

Łechtaczka

Do przodu i ku górze od warg sromowych mniejszych leży narząd jamisty – łechtaczka, która jest odpowiednikiem męskiego prącia. Łechtaczka to nieparzysty narząd, pełniący przede wszystkim rolę receptora bodźców czuciowych, które mają wpływ na pojawienie się pobudzenia płciowego. Łechtaczka, podobnie jak penis, składa się z dwóch ciał jamistych. Pod jej naskórkiem znajdują się liczne nerwy oraz ciałka czuciowe, stąd jest bardzo wrażliwa na dotyk.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom II”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Żeński układ rozrodczy
Zatoka Douglasa – co oznacza wolna, a o czym świadczy płyn?
Para w lozku
Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki
Wizualizacja kory mózgowej człowieka
Kora mózgowa - jaką rolę pełni w organizmie?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!