Budowa ośrodkowego ukladu nerwowego
Ośrodkowy układ nerwowy jest najważniejszą częścią układu nerwowego człowieka. Składa się z:
- mózgowia chronionego przez kości czaszki,
- rdzenia kręgowego znajdującego się w kanale kręgowym chronionym przez kregosłup.
Od zewnątrz ośrodkowy układ nerwowy otoczony jest błonami łącznotkankowymi nazywanymi oponami. Oddzielają one mózgowie od ścian jamy czaszki a rdzeń kręgowy od kanału kregowego.
Reklama
Mózgowie
Mózgowie jest zaopatrywane w krew przede wszystkim przez układ tętnic zwany kołem tętniczym mózgu Willisa (circulus arteriosus cerebri). Znajduje się ono na dolnej powierzchni mózgowia. Zaopatruje ono w krew całe mózgowie, oczodoły, okolice nosa oraz część opony twardej. Koło tętnicze składa się z:
- tętnic przednich mózgu (arteria cerebri anterior), które są gałęziami tętnic szyjnych wewnętrznych (arteria carotis interna)
- tętnicy łączącej przedniej (arteria communicans anterior)
- tętnic tylnych mózgu (arteria cerebri posterior), gałęzi tętnicy podstawnej powstałej (arteria basilaris) z połączenia obu tętnic kręgowych (arteria vertebralis)
- tętnic szyjnych wewnętrznych (arteria carotis interna) dające początek także tętnicom środkowym mózgu (arteria cerebri media)
- tętnic przednich mózgu (arteria cerebri anterior)
- tętnicy łączącej tylnej (arteria communicans posterior)
Koło tętnicze mózgu umożliwia krążenie poboczne między głównymi tętnicami mózgowia: tętnicą podstawną oraz tętnicą szyjną wewnętrzna prawa i lewą. W przypadku zamkniecia światła któregokolwiek z tych naczyń przez proces chorobowy istnieje, choć nie zawsze, możliwość dopływu krwi z pozostałych tętnic (strony przeciwnej) poprzez tętnicę łaczącą tylną lub przednią. Mechanizm ten zapobiega niedotlenieniu mózgowia.
Móżdżek, który znajduję się w dole tylnym czaszki jest unaczyniony przez tętnicę dolną tylną móżdżku (arteria cerebelli inferior posterior) oraz tętnicę dolna przednią móżdżku (arteria cerebelli inferior anterior) odchodzącą od tętnicy podstawnej (arteria basilaris).
Reklama
Rdzeń kręgowy
Rdzeń kręgowy w organizmie człowieka przewodzi impulsy nerwowe pomiędzy mózgowiem a obwodowym układem nerwowym. Ma kształt gubego sznura i jest umiejscowiony w kanale kręgowym kręgosłupa. Jego przeciętna średnica wynosi około 1 cm.
Reklama
Funkcje ośrodkowego układu nerwowego
Podstawową funkcją ośrodkowego układu nerwowego jest odbieranie impulsów nerwowych pochodzących z receptorów znajdujących się na obwodzie, przetwarzanie ich i następnie wysyłanie sygnału nerwowego do narządów wykonawczych czyli efektorów.
Receptorem może być zarówno oddzielna komórka, mająca połączenie z komórką nerwową jak i też cały narząd, zawierający zakończenia nerwowe, które są pobudzane przez swoiste bodźce, na przykład oko.