Wzgórek łonowy to jeden z żeńskich narządów płciowych. Jest częścią zewnętrznego układu rozrodczego. Większość kobiet przywiązuje wagę do wyglądu okolic intymnych. Często po przybraniu na wadze ten element ulega dość dużemu uwypukleniu i wielu kobietom to przeszkadza, ale oprócz wrażeń wizualnych, warto także dbać o przednią część spojenia łonowego, gdyż jej rola i funkcje mają istotne znaczenie dla organizmu.
Czym jest wzgórek łonowy?
Wzgórek łonowy nazywany jest także wzgórkiem Wenery (łac.mons pubis). To charakterystyczna wypukłość nad spojeniem łonowym, utworzona z tkanki tłuszczowej. Gdzie dokładnie jest umiejscowiona? Dolna część wzgórka łonowego łączy się z większymi wargami sromowymi, boczne części sięgają aż po pachwiny, a górna część dochodzi do linii brzucha.
Grubość wzgórka łonowego w naturalnej postaci wynosi od 2 do 3 cm, ale niekiedy zwiększa on swoje rozmiary. U kobiet otyłych jego grubość może osiągać nawet do 8 cm. W okresie dojrzewania jego skóra pokrywa się włosami.
Wzgórek łonowy jest tym narządem kobiecym, który można łatwo samodzielnie obejrzeć i zbadać. Bardzo ważna jest wiedza każdej kobiety o swoim układzie rozrodczym i jego wszystkich narządach, a do dokładnego obejrzenia wzgórka Wenery wystarczy tylko niewielkie lusterko i odpowiednie oświetlenie.
Warto porównać budowę tego narządu z jego właściwą postacią (na przykład ze zdjęciami w internecie czy książkach medycznych). Takie dokładne samobadanie w formie dotykowej pozwala wychwycić i wyczuć nawet drobne zmiany skórne. Jest to bardzo ważne, gdyż niekiedy włosy utrudniają dokładne obejrzenie tej części skóry.
Reklama
Budowa wzgórka łonowego
Wzgórek łonowy to charakterystyczna trójkątna wypukłość. Oto anatomia wzgórka łonowego:
- Pokrycie zewnętrznej części naskórkiem
- wielowarstwowym,
- płaskim,
- rogowaciejącym,
- Liczne gruczoły łojowe pod naskórkiem,
- Występowanie gruczołów apokrynowych (odpowiedzialne za wydzielanie).
Bardzo częstą owłosienie występujące na wzgórku łonowym jest przez kobiety usuwane. Większość z nich uważa, iż są nieestetyczne i utrudniają prawidłową higienę. Jednak lekarze zalecają pozostawianie włosów w tej części ciała i radzą, aby usuwać owłosienie głównie z okolic pachwin.
Wzgórek łonowy leży bezpośrednio nad spojeniem łonowym. Jest to bardzo istotny element budowy miednicy, który ochrania macicę przed urazami mechanicznymi.
Niektórym paniom nie podoba się kształt i wielkość ich wzgórka łonowego. Uważają, iż jest za bardzo wypukły i wygląda nieestetyczne. Wbrew pozorom jego niewłaściwa budowa jest przyczyną wielu kompleksów. Jego umiejscowienie nie pozwala na stosowanie ćwiczeń, a zrzucenie zbędnych kilogramów podczas diety nie dotyczy jego zmniejszenia. W sytuacjach konieczności zredukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej w tych okolicach z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej. Do najbardziej powszechnych zabiegów należy liposukcja lub lipoliza iniekcyjna.
Reklama
Funkcje wzgórka łonowego
Wzgórek łonowy to nie tylko charakterystyczna wypukłość, pokryta owłosieniem. Spełnia on także pewne istotne funkcje i jest dość ważnym elementem żeńskich zewnętrznych narządów płciowych.
Pierwszą podstawową funkcją jest ochrona kości łonowej przed urazami i uszkodzeniami, która nie tylko dotyczy mechanicznych urazów zewnętrznych, jak uderzenia. Ma bardzo duże znaczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami w trakcie stosunku płciowego. Taką rolę idealnie spełnia podściółka z tkanki tłuszczowej, pokryta owłosieniem.
Kolejną dość ważną funkcję spełniają włosy łonowe. Ten rodzaj owłosienia zatrzymuje zapach, a według seksuologów zapach zwiększa znacznie doznania seksualne. Włosy łonowe pokrywają tę część skóry obszaru łonowego, która wydziela specyficzną woń, podniecającą partnera.
Wzgórek łonowy spełnia także pewną funkcję estetyczną. Zakrywa w delikatny sposób wargi sromowe, które w ocenie wielu kobiet nie wyglądają estetycznie. Warto zostawiać owłosienie w tym miejscu, gdyż jest ono dodatkową ochroną wejścia do pochwy, zatrzymującą potencjalne wirusy i bakterie czy grzyby.
Reklama
Co oznacza ból wzgórka łonowego?
Ból wzgórka łonowego może oznaczać pewne problemy zdrowotne. Bardzo często dotyka kobiety, będące w drugim albo trzecim trymestrze ciąży. Często też ból wzgórka łonowego odczuwany jest przez młode mamy jeszcze przez jakiś czas po porodzie. Ale nie tylko ciąża może być przyczyną dolegliwości bólowych w tych okolicach intymnych.
Oto najpopularniejsze choroby wzgórka łonowego:
- zapalenie spojenia łonowego- wtych przypadkach kobieta odczuwa silny ból, który rozchodzi się na całe krocze. Bardzo często jest to dość dużą przeszkodą do wykonywania ćwiczeń, a także utrudnia nawet samo chodzenie. Ta przypadłość jest leczona środkami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi oraz zaleceniami ograniczania ruchu,
- rozejście spojenia łonowego- ta choroba to już poważna patologia miednicy, a jednym z jej objawów może być silny ból wzgórka łonowego. W przypadku tej choroby występują jeszcze dodatkowe objawy, takie jak promieniujący ból, sięgający nawet do ud czy kości krzyżowej, a także kaczkowaty chód. W początkowej fazie choroby to ból wzgórka łonowego może być pierwszym sygnałem, wymagającym sprawdzenia,
- grzybica wzgórka łonowego- to dość rzadko występująca choroba. W okolicach wzgórka łonowego pojawia się dość uporczywy świąd, któremu często towarzyszy ból wzgórka łonowego. Podłożem takich dolegliwości może być infekcja grzybicza, bakteryjna lub pasożytnicza,
- przepuklina pachwinowa- ta choroba może także objawiać się bólem i opuchlizną wzgórka łonowego. Ale dolegliwości związane z przepukliną rozwijają się z reguły przez dłuższy czas i głównie zależą od jej wielkości.
Reklama
Tłuszcz na wzgórku łonowym
Otłuszczony wzgórek łonowy to często powód do niezadowolenia niektórych kobiet. Jeśli taki stan jest powodem do zmartwień to warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, aby zlikwidować w tym miejscu tłuszcz. Skóra staje się wtedy napięta i elastyczna.
Jak odchudzić wzgórek łonowy?Oto zabiegi, które poprawiają jego wygląd:
- liposukcja wzgórka łonowego- ten zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega na wstrzyknięciu dowzgórka łonowego specjalnegoroztworu, zrobieniu nacięcia i odessaniunadmiaru tkanki tłuszczowej. Dolegliwości bólowe utrzymują się przez 2-3 dni, a efekty operacji widać dopiero po kilku miesiącach,
- lipoliza iniekcyjna- wprzypadku tego zabiegu tkanka tłuszczowa zmniejszana jest przy pomocy specjalnych preparatów, rozbijających właśnie tłuszcz. Preparaty te podawane są w formie nastrzykiwania. Tłuszcz uwalnia się do krwi, następnie do wątroby, a potem jest wydalany z organizmu.
- wstrzyknięcie kwasu hialuronowego.