Obecność śluzu u kobiet jest nieodzownym elementem cyklu menstruacyjnego. To estrogeny i progesteron decydują o zabarwieniu i konsystencji śluzu w ogóle. Może on stwarzać warunki sprzyjające zapłodnieniu bądź, w przypadku występowania tuż przed okresem, stanowić swoistą formę antykoncepcji. Bardzo ważna jest zatem wiedza i obserwacja śluzu oraz umiejętność odróżnienia niepłodnego śluzu przed okresem od tego płodnego, czyli owulacyjnego.
Jak jest rola śluzu przed okresem?
Śluz przed okresem spełnia 3 podstawowe role:
- zamyka ujście szyjki macicy,
- uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej,
- stanowi naturalną metodę zapobiegania ciąży.
Ponadto hamuje on żywotność plemników z uwagi na swój kwasowy odczyn. Jeżeli masz wrażenie suchości pochwy, oznacza to, iż śluz przed okresem spełnia swoją funkcję, gdyż pojawia się on w nieznacznej ilości.
Czasem to charakterystyczne uczucie suchości może być nieprzyjemne, a w związku z tym stosunki seksualne mniej komfortowe.
Jeżeli śluz przed okresem nie posiada cech charakterystycznych dla fazy niepłodności, może to oznaczać późniejszą owulację i opóźnienia w pojawieniu się miesiączki.
Reklama
Jak wygląda śluz przed okresem?
Jaki śluz przed okresem nie powinien budzić Twoich wątpliwości? Chociaż istnieją w tym względzie pewne wytyczne, to warto pamiętać, że każda kobieta jest inna i jedna zaobserwuje u siebie wydzieliny nieco więcej, a druga nieco mniej; u jednej będzie nieco bardziej lepka, u drugiej trochę mniej. Dodatkowo na kondycję śluzu wpływa również dieta oraz poziom nawodnienia organizmu.
Obserwacja śluzu przed okresem traktowana jest często, jako jedna z metod planowania rodziny. Ale zalecana jest tu szczególna ostrożność i rozwaga, gdyż wiele dodatkowych czynników może wpływać na wygląd śluzu przed okresem, a tym samym na płodność kobiety. Mogą nimi być choroby, zmiany klimatu, przyjmowanie leków czy nowy sposób żywienia (np. w czasie odchudzania).
Śluz przed okresem, który świadczy o okresie niepłodności, powinien być:
- zwarty – nie powinien rozciągać się między palcami,
- mętny – czyli nieprzejrzysty,
- białawy,
- galaretowaty – przypominający wyglądem gęstą galaretę,
- lepki – pozbawiony zupełnie śliskości,
- gęsty – o zawiesistej konsystencji,
- bezzapachowy.
Jeżeli śluz przed okresem spełnia te wszystkie cechy, oznacza to, iż kobieta jest zdrowa, a jej wydzielina powinna stanowić skuteczną barierę przed zapłodnieniem. Warto jednak wiedzieć, że śluz może mieć też inne zabarwienie. Należy więc obserwować go przed okresem, aby w porę zapobiec chorobom, korzystając z porady ginekologa.
Reklama
O czym świadczy kolor śluzu przed okresem?
Pojawienie się nietypowej wydzieliny przed okresem może świadczyć o różnych stanach. Zależne to jest przede wszystkim od jej koloru.
- biały śluz przed okresem z grudkami – może oznaczać grzybicę pochwy, inaczej zwaną drożdżycą pochwy. Zmienionej wydzieli towarzyszy często świąd lub podrażnienie;
- zielony – zwykle wskazuje na infekcję intymną, głównie zakażenie rzęsistkiem pochwowym;
- różowy śluz przed okresem – może oznaczać nadżerkę lub mięśniaki macicy, a zabarwienie lekko różowe pęknięcie naczynka krwionośnego;
- szary – najczęściej świadczy o lekkiej infekcji intymnej (grzybicy pochwy lub bakteryjnej waginozy). Zwykle w pakiecie z szarą wydzieliną pojawia się też pieczenie i swędzenie;
- żółty śluz przed okresem – może oznaczać stan zapalny pochwy.
Śluz przed okresem, a konkretnie w przeddzień okresu, może mieć wyjątkowo kolor brązowy. Jest to naturalny objaw, sygnał zbliżającej się menstruacji i może oznaczać po prostu, iż znajduje się w nim krew. Niestety, pojawienie się takiej wydzieliny w innej fazie cyklu potrafi być sygnałem nadżerki lub polipów, a to stwarza konieczność wizyty u lekarza.
Reklama
Co to znaczy, kiedy mleczny śluz przed okresem zastępuje wodnista wydzielina?
Gdy kobieta oczekuje na krwawienie miesiączkowe, a widzi u siebie wodnisty, przezroczysty śluz przed okresem, może oznaczać to, że dopiero przechodzi ona owulację, a miesiączka pojawi się później. Miesięczkę możesz monitorować korzystając z kalendarza miesiączkowego online. Istnieje wiele powodów dla zaburzeń regularności cyklu miesiączkowego.
Niekiedy powodem jest stres, niedawna choroba lub przyjmowane leki. Pojedyncze przypadki zmian w obrębie trwania cyklu zdarzają się każdej kobiecie. Jeżeli jednak obserwujesz u siebie długotrwałe zaburzenia - miesiączka długo się nie pojawia lub zmiany w odstępach między okresami pozostają nieregularne w kolejnych cyklach - skonsultuj się z ginekologiem.
Reklama
Śluz przed okresem a ciąża
Zmiana wydzieliny w pochwy nie musi być podyktowana infekcjami, czy cyklem owulacyjnym. Śluz wygląda inaczej także ze względu na inne zmiany hormonalne, jak np. ciąża. Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży jest jak najbardziej normalny? Śluz przed okresem ma takie same cechy, jak wydzielina w pierwszym etapie ciąży.
Gdy pojawiły się wcześniej dodatkowe objawy, jak:
- ból podbrzusza,
- wrażliwość piersi,
- nabrzmienie warg sromowych, które mogą oznaczać jajeczkowanie,
wskazana jest szczegółowa obserwacja śluzu. Obserwując go przez kilka miesięcy, można szybko wykryć różnice w fazach cyklu. Jeżeli różni się on znacząco w danym miesiącu od tego, który zwykle występował, może być to pierwszym sygnałem ciąży.
Śluz, jaki pojawia się po zapłodnieniu i w czasie ciąży może być bardzo różny i inny u każdej kobiety. Jednak pierwszym sygnałem o możliwej ciąży może być zmiana konsystencji i koloru dotychczas występującej wydzieliny. Warto wtedy zrobić test ciążowy.
Reklama
Jak skutecznie badać śluz przed okresem?
Najlepiej oceniać stan śluzu przed okresem zaraz po przebudzeniu, przed skorzystaniem z toalety. Należy zdezynfekować palec i włożyć go do pochwy, zbierając śluz, by poddać go ocenie. Popularną metodą jest również wkładanie do środka papieru toaletowego, jednak warto pamiętać, że gromadzi on różne nieczystości (nie jest jałowy) i łatwo się drze, przez co może częściowo pozostawać w pochwie. Początkowo możemy mieć trudność w zestawieniu obserwowanego śluzu z cechami wydzielin wymienionymi wcześniej. Jest to jednak kwestia wprawy - wystarczy kilka cykli, by potrafić samodzielnie ocenić na podstawie śluzu, w której fazie się aktualnie znajdujemy.
Ważne: często w ciągu 3 lub 4 dni po stosunku płciowym bez zabezpieczenia prezerwatywą zwiększona ilość wydzieliny, wyglądająca jak śluz może być pozostałością męskiego nasienia. A jeżeli pojawią się wątpliwości w ocenie stanu śluzu przed okresem, należy skonsultować je z lekarzem.