Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Czy środki czystości są szkodliwe dla zdrowia?

Stosowane przez nas środki czystości mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ich nieodpowiednie użycie może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem. Na które środki czystości należy szczególnie uważać?
Sprzątanie w domu
Źródło: 123RF
Spis treści

Odświeżacz powietrza

Częste stosowanie odświeżaczy powietrza może doprowadzić do rozwoju astmy, a także zatykać i podrażniać nos, oczy, gardło oraz drogi oddechowe. Niebezpieczne dla zdrowia są zwłaszcza odświeżacze w aerozolu – wypryskiwana z butelki substancja z łatwością przedostaje się do dróg oddechowych.

W odświeżaczach znajdują się formaldehydy, które mają działanie rakotwórcze. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest połączenie substancji zawartych w odświeżaczu z ozonem, wytwarzanym przez niektóre urządzenia biurowe. Oprócz tego stosowanie odświeżaczy do powietrza może wywoływać bóle głowy oraz biegunki u dzieci.

Reklama

Wybielacz

Szczególnie drażniące oczy oraz skórę są zawierające chlor wybielacze. Przedostanie się wybielacza do płuc w postaci oparów może spowodować poważne poparzenia dróg oddechowych. Dlatego z jego stosowaniem powinni uważać zwłaszcza alergicy oraz astmatycy.

Wybielacza nie należy łączyć z innymi substancjami. W połączeniu z amoniakiem może utrudniać oddychanie, natomiast w wyniku połączenia z octem lub cytryną możliwe jest wytworzenie szkodliwego tlenku chloru, który grozi poważnym zatruciem dróg oddechowych.

Reklama

Środki do czyszczenia mebli

Środki lakierujące i nadające meblom połysk często powstają na bazie substancji ropopochodnych. Są więc łatwopalne i mogą wywołać poważne uszkodzenia ciała w przypadku połknięcia. Kontakt ze skórą może zaś wywoływać podrażnienia.

Środki do czyszczenia mebli w aerozolu mogą posiadać, podobnie jak odświeżacze powietrza, szkodliwe dla zdrowia formaldehydy. Rozprowadzona na meblach substancja łatwo przedostaje się do układu oddechowego, powodując duszności.

Reklama

Środki do czyszczenia toalet

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się tabletki oraz kapsułki do czyszczenia toalet. Są one funkcjonalne i przyjemnie pachną, należy jednak uważać z ich częstym stosowaniem. W skład produktów do czyszczenia toalet wchodzą silnie żrące substancje, które mogą podrażnić oczy, drogi oddechowe oraz skórę.

Środki czyszczące do toalet zawierają również wodorotlenek sodu, który doprowadza do poważnych zniszczeń w organizmie w przypadku połknięcia. Podrażnia również oczy oraz skórę. Należy uważać, by nie łączyć ze sobą produktów na bazie chloru i kwasów oraz amoniaku, tak jak w przypadku wybielacza.

Reklama

Proszki i płyny do prania

Środki piorące często zawierają w sobie dodatki zapachowe. Mogą one powodować podrażnienie nosa, wysypkę, a także doprowadzać do łzawienia oczu. Podczas ich stosowania powinny uważać osoby mające alergię. Nierzadko stosowanym dodatkiem są też toksyczne fosforany.

Substancje zapachowe zawarte w płynach i proszkach do prania działają drażniąco na śluzówkę i skórę. Zbyt silny zapach może również wywoływać silne bóle głowy, a także nadmierne kichanie.

Reklama

Płyn do mycia szyb

Popularne płyny do mycia szyb tworzone są najczęściej na bazie skażonego alkoholu, który dzięki swym właściwościom nie pozostawia śladu na szybach. Podczas jego rozpylania na szklaną powierzchnię narażeni jesteśmy na wdychanie substancji dodatkowych oraz skażonego alkoholu.

Cierpi na tym przede wszystkim nasz układ oddechowy. W skład płynów do mycia szyb wchodzi również amoniak.

Reklama

Środki do udrożniania rur

Z największą rezerwą traktujemy środki do udrożniania rur, co jest w pełni uzasadnione. Środki te należą do silnie żrących substancji, które są niezwykle niebezpiecznie dla naszego zdrowia. Należy używać ich ze szczególną ostrożnością, chroniąc ciało oraz twarz.

Wbrew obiegowej opinii nie należy zalewać środka do udrożniania rur wrzącą wodą, ponieważ może to skutkować wystrzeleniem w górę żrących substancji i poważnym poparzeniem twarzy czy oczu. Natomiast połknięcie tej silnie żrącej substancji może skończyć się śmiercią.

Płyn do mycia naczyń

Szczególna ostrożność należy zachować także podczas stosowania płynu do naczyń. W jego skład wchodzą: wybielacze, suchy chlor, substancje rozpuszczające brud i tłuszcz, amoniak oraz środki bakteriobójcze, które są zbędne w przypadku środków do mycia naczyń.

Bardzo ważne jest, by dokładnie wypłukać, a następnie wytrzeć umyte naczynia. Niektóre płyny silnie przywierają do naczyń, nawet po ich dokładnym wypłukaniu. Następnie szkodliwe substancje chemiczne mogą przedostać się do naszego organizmu wraz z jedzeniem.

Oprócz tego substancje w płynach do mycia naczyń silnie uzależniają – zawierają detergenty oraz uczulającą lanolinę, która służy ochronie dłoni przed przesuszeniem.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowie
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Bostonka u dzieci - objawy i leczenie. Jak wygląda i ile trwa?
Dziecko chore na Bostonkę
Przyniesie ulgę w walce z kacem!
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Podobne artykuły
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Wygląd roztocz dermatophagoides farinae pod mikroskopem
Dermatophagoides farinae - co to jest? Alergia i odczulanie
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Szczur w domu
Szczur w domu - czy jest się o co martwić i co z tym zrobić?
Kroplówkę w domu pomoże założyć wykwalifikowana pielęgniarka
Kroplówka w domu - czy można ją podłączyć samemu? Rodzaje i zastosowanie

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!