Co to jest świecowanie uszu?
Świecowanie uszu (konchowanie) to wzbudzający wiele kontrowersji zabieg medycyny alternatywnej, polegający na czyszczeniu woskowiny za pomocą specjalnej rurki wypełnionej woskiem, po uprzednim jej podpaleniu.
Procedura ta, w świetle dostępnej wiedzy naukowej oraz oficjalnych zaleceń dotyczących pielęgnacji i leczenia chorób uszu, jest uznawana za nieskuteczną oraz niebezpieczną. W 2010 roku ostrzeżenie dotyczące używania konch do uszu wydała znana Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).
Cytowany w komunikacie Eric Mann, zastępca dyrektora Wydziału Okulistyki, Neurologii i Ucha FDA, przekonywał wówczas, że:
- urządzenia te mogą powodować poważne obrażenia, nawet jeśli są używane zgodnie z zaleceniami producentów,
- nie ma ważnych dowodów naukowych na jakiekolwiek korzyści płynące ze stosowania świec.
Mimo tego świecowanie ucha od lat jest oferowane przez liczne gabinety medycyny alternatywnej i naturalnej na całym świecie. Pacjentów zapewnia się, że metoda jest w pełni bezpieczna, a korzyści płynące z jej stosowania są niepodważalne i dalece wykraczające poza efekt czysto kosmetyczny.
Reklama
Na czym polega świecowanie uszu?
Trwający około pół godziny zabieg rozpoczyna się od ułożenia pacjenta na boku. Kanał ucha jest wstępnie wycierany patyczkiem kosmetycznym z dodatkiem aromatyzowanego olejku, wykonuje się też delikatny masaż małżowiny.
Następnie podpala się świecę i umieszcza węższym, plastikowym końcem w uchu – niezbyt głęboko, tak by nie uszkodzić jego wewnętrznych struktur oraz uniknąć zaklinowania. Świeca powinna płonąć aż do osiągnięcia wyznaczonego punktu spalania, po czym jest wyjmowana i gaszona w wodzie.
W czasie zabiegu małżowina, a także twarz i włosy pacjenta zabezpiecza się przed poparzeniem za pomocą ręcznika, folii aluminiowej lub specjalnego talerzyka z wyciętym otworem. Na koniec osady z ucha czyszczone są patyczkiem.
Reklama
Jak działa świeca do uszu?
Świeca do uszu wykonana jest z płótna lub bawełny. Wypełniona jest woskiem pszczelim, parafiną lub ich mieszanką, dodatkowo stosuje się też niekiedy olejki eteryczne oraz inne dodatki. Zazwyczaj ma kilkanaście centymetrów długości i lekko zwężający się kształt (choć są też konchy całkowicie proste).
Producenci tego typu akcesoriów przekonują, że ciepło wytwarzane przez płonącą świecę zmniejsza ciśnienie i wytwarza ssanie, które wyciąga wosk oraz inne zanieczyszczenia z przewodu słuchowego.
Woskowanie uszu jest techniką, której początków upatruje się w praktykach tradycyjnej medycyny indiańskiej. Przywołuje się w tym kontekście przede wszystkim plemię Hopi, zamieszkujące niegdyś rozległe tereny dzisiejszej Arizony oraz Nowego Meksyku, czyli południowych regionów USA. Nie przypadkiem więc konchy sprzedawane są często jako świece Indian Hopi.
Co jednak ciekawe – jak podaje portal Health and Technology Mattters, rada plemienna Hopi orzec miała, iż tego typu leczenie nigdy przez ten lud nie było praktykowane. W związku z ostrzeżeniami wystosowanymi przez FDA, producenci świec skierowali przeciw Agencji pozwy, zostały one jednak oddalone przez sąd, a sprawy w dużej mierze miały charakter formalno-prawny, nie zaś czysto medyczny.
Reklama
Efekty świecowania uszu
Wedle zapewnień zwolenników, efekty świecowania uszu obejmują niezliczone korzyści terapeutyczne. Konchy nie tylko więc mają oczyszczać przewód słuchowy z wosku, brudu i bakterii, ale też oferowane są jako remedium na:
- szumy uszne, zawroty głowy i migreny,
- ból zatok, zapalenie gardła, nieżyt nosa,
- złe samopoczucie, zmęczenie, przeciążenie stresem,
- niedobory odporności związane z niewydolnością naczyń limfatycznych,
- choroby nowotworowe.
Oprócz tego świece do uszu mają oczyszczać krew, zwiększać sprawność działania umysłu, poprawiać wzrok i słuch.
Reklama
Zagrożenia płynące z konchowania uszu
Tymczasem według FDA nie tylko nie można mówić o wyżej wymienionych efektach, ale należy ostrzegać przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak:
- poparzenie twarzy,
- oparzenie przewodu słuchowego, błony bębenkowej i ucha środkowego,
- uraz zewnętrznych i wewnętrznych struktur ucha od kapiącego wosku,
- zatkanie uszu przez kapiący wosk,
- przebicie błony bębenkowej.
Dodatkowo specjaliści podkreślają, że stosowanie alternatywnych metod, takich jak konchowanie uszu, w wielu przypadkach opóźnia podjęcie właściwego leczenia różnego typu schorzeń wedle procedur uznawanych za obowiązujące standardy, zgodne z najnowszym stanem wiedzy medycznej. Zaniepokojenie budzi między innymi sugerowanie, iż konchy mogą być „lekiem na raka”.
Reklama
Świecowanie uszu u dzieci
Konchowanie jest niekiedy polecane jako zabieg bezpieczny dla dzieci, stanowiąc alternatywę dla różnego rodzaju preparatów do czyszczenia uszu. FDA podkreśla, że twierdzenia tego typu wywołują szczególne zaniepokojenie i ostrzega: Dzieci w każdym wieku, w tym niemowlęta, są narażone na zwiększone ryzyko urazów i powikłań w wyniku kontaktu ze świecami do uszu.
Zauważa się, że maluchy zazwyczaj są bardzo ruchliwe i siłą rzeczy nie reagują precyzyjnie na polecenia wydawane przez osobę przeprowadzającą zabieg. Problem stanowią też niewielkie rozmiary ucha i kanału słuchowego, co zwiększa podatność na różnego typu uszkodzenia.
Reklama
Cena świecowania uszu
Cena świecowania uszu w gabinecie waha się w granicach 50-120 złotych. Natomiast koszt zakupu samych świec wynosi, w zależności od wielkości opakowania i składu produktu, od około 10 do mniej więcej 35 złotych.
Akcesoria można kupić przede wszystkim w sklepach z produktami medycyny naturalnej i alternatywnej. Uwaga: decydując się na zabieg woskowania uszu nie należy podejmować prób wykonania go samodzielnie w domu, co często podkreślają nawet producenci konch. Nieprofesjonalne i nie wprawne posługiwanie się świecami zwiększa ryzyko odniesienia obrażeń.