Ile osób w Polsce ma HIV i AIDS?
Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego obecnie w Polsce z HIV i AIDS żyje prawie 25 tysięcy osób. Od 1985 r. na tą chorobę zmarło niecałe 1,5 tysiąca osób. Leczenie schorzenia jest prowadzone, a także finansowane dzięki programowi zdrowotnemu Ministerstwa Zdrowia. Leczeniem objęto prawie 11 tysięcy osób, w tym ok. 100 dzieci.
Problem ten jest na skalę światową, gdyż łącznie HIV i AIDS występuje u ponad 36 milionów osób.
Reklama
Kto na HIV/AIDS choruje najczęściej?
Jakie są najczęstsze przyczyny wystąpienia HIV? Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do głównych źródeł zakażenia się należą:
- kontakty homoseksualne u mężczyzn (ok. 27% zachorowań),
- stosowanie narkotyków dożylnie (ok. 25% zachorowań),
- kontakty heteroseksualne (ok. 21% zachorowań).
Dodatkowo w bardzo rzadkich przypadkach może być to zakażenie wertykalne (matka-dziecko) lub jatrogenne, będące szkodliwym następstwem leczenia, często błędem lekarskim. Ważne jest wykonanie niezbędnych badań w czasie ciąży, gdyż kobiety zakażone HIV nie powinny karmić dziecka piersią.
Reklama
Kiedy ustanowiono Światowy Dzień AIDS?
Święto zostało ustanowione 27 października 1988 roku. Miało to miejsce w czasie 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Była to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W tym roku przypada 30 rocznica ustanowienia tego dnia świętem.
Reklama
Czerwona kokardka symbolem HIV/AIDS
Symbol AIDS to czerwona kokardka, która jest nieodłącznym elementem przypominającym o tej chorobie. Ma ona uświadamiać, że wszyscy, którzy zmagają się ze schorzeniem są pełnoprawnymi uczestnikami w społeczeństwie, a ponadto mają prawo do życia, jak i pracy. Chorzy powinni jednać pamiętać o chronieniu innych przed zakażeniem.
W ramach solidaryzowania się z osobami z HIV, chętni przypinają sobie czerwoną kokardę do ubrania.
Reklama
Czy HIV zagraża życiu?
W obecnych czasach zakażenie wirusem HIV nie prowadzi do zagrożenia życia. Wszystko to dzięki dostępnemu leczeniu tzw. antyretrowirusowemu. Najważniejsze jest szybkie wykrycie wirusa, jak również podjęcie leczenia.