11 tydzień ciąży - który to miesiąc?
11 tydzień ciąży to 3 miesiąc i 1 pierwszy trymestr jej trwania. To bardzo ważny moment w dla dziecka, które z zarodka staje się płodem. W tym czasie końcowi dobiega ważna faza rozwoju organów wewnętrznych, które po upływie tego tygodnia ciąży będą dojrzewać i rozwijać się do pełnienia funkcji po porodzie.
Maluszek zaczyna coraz szybciej rosnąć. Przyszła mama musi przygotować się na to, że w raz z rozwojem dziecka, rozpocznie się dynamiczny wzrost jej brzucha.
To, co może być pokrzepiające to, że dolegliwości ciążowe, z którym zmagała się kobieta w pierwszym trymestrze ciąży niedługo powinny ustać. Przyszłe mamy, które szczególnie dotkliwie przeszły początek ciąży, upatrują w tym dużego pocieszenia.
Reklama
Objawy w 11 tygodniu ciąży
Niekiedy jednak w 11 tygodniu ciąży nadal mogą utrzymywać się uciążliwe dolegliwości, takie jak: nudności, wymioty, zawroty głowy i niewiarygodne zmęczenie. Wiele pań skarży się, że mimo spania po kilkanaście godzin, nadal czują się ospałe i są wyczerpane.
Kobiety, które pracują w tym czasie ciąży, często narzekają na pierwsze objawy „baby brain”, czyli zapominalstwo, trudności z dobraniem słów i kłopoty z koncentracją. To trudny moment, gdyż wiele przyszłych mam nadal utrzymuje ciążę w tajemnicy, ale „dziwne” zachowania i obniżona sprawność intelektualna mogą sugerować ich odmienny stan.
Nadal też może utrzymywać się zwiększona wrażliwość na zapachy - np. dym papierosowy jest o wiele bardziej drażniący niż na co dzień, a wonie dotychczas neutralne stają się nie do zniesienia (np. perfumy koleżanki).
Są panie, które w tym momencie, na skutek mdłości nie mają zbyt dużego apetytu, ale u niektórych mogą pojawić się już pierwsze zachcianki. W przypadku tych drugich warto obserwować swój organizm, który daje podpowiedzi: wiele mam wspomina, że w różnych okresach ciąży miały ochotę na konkretne produkty: np. jaja, brokuły, buraki czy awokado. Dobrze jest reagować na te apetyty, ale oczywiście dotyczy to produktów czy potraw zdrowych - lody z polewą karmelową się nie do końca się liczą.
A propos jedzenia - kłopoty mogą pojawić się również z układem trawiennym. Na tym etapie wiele kobiet przez zmiany hormonalne cierpi na zaparcia i wzdęcia, niektóre skarżą się na zgagę.
To, z czego cieszy się wiele ciężarnych to, że w ciąży zwiększa się gęstość włosów i poprawia kondycja paznokci. Stan cery znacznie się poprawia, choć może też być odwrotnie i wówczas na skórze twarzy pojawiają się wypryski i przebarwienia. Piersi stają się pełniejsze, a obwód bioder powiększa się.
Inny problem, jaki warto mieć na uwadze w 11 tygodniu ciąży to żylaki. To dolegliwość, która ma podłoże genetyczne, dlatego jeśli kobieta ma do nich predyspozycje, warto, aby wprowadziła działania, które zmniejszą ryzyko ich wystąpienia. Warto zatem chodzić na spacery lub basen oraz unikać długiego stania czy siedzenia.
Jedenasty tydzień ciąży to dobry moment na to, by rozpocząć ćwiczenia dna miednicy. Zaowocuje to w momencie porodu i podczas połogu. Takie treningi pomogą w kontroli czynności pęcherza moczowego oraz zapobiegają nietrzymaniu moczu. Ponadto mogą pomóc w nauce świadomego napinania i rozluźniania dolnych partii ciała, a tym samym wpłynąć pozytywnie na perystaltykę jelit i proces wypróżniania. To, dlaczego jeszcze warto wykonywać takiego treningu to fakt, że po porodzie przyspiesza on regenerację tkanek macicy. Ułatwia to odzyskanie sprawności i satysfakcji seksualnej po urodzeniu dziecka.
Reklama
11 tydzień ciąży a ryzyko poronienia. Co powinno niepokoić?
Wiele kobiet panicznie boi się poronienia - doświadczenia własne lub bliskich, potrafią naprawdę paraliżować. Jednak na tym etapie można powoli odetchnąć z ulgą. Gdy skończy się 11 tydzień, znacząco spada ryzyko poronienia. Nie należy jednak zapominać, że w tym czasie trzeba nadal na siebie uważać.
Co powinno zaniepokoić przyszłą mamę? Z pewnością silne bóle, przypominające te menstruacyjne, a także krwawienia z dróg rodnych.
Pamiętaj! Każde plamienie czy krwawienie w trakcie ciąży wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem prowadzącym ciążę, a jeśli to nie jest możliwe - z najbliższym oddziałem położniczym. Nie wolno bagatelizować tego objawu na żadnym etapie ciąży, choć nie należy też panikować - nie każde krwawienie musi oznaczać poronienie.
Reklama
Jak wygląda brzuch kobiety w 11 tygodniu ciąży?
11 tydzień przypada na miesiąc ciąży, kiedy macica jest wielkości grejpfruta, a ciało nieznacznie zaczyna się zmieniać.
W przypadku drugiej lub kolejnej ciąży na tym etapie może zacząć być widać uwypuklenie nad kością łonową, w dolnej części podbrzusza.
Niektóre kobiety zauważają, że stają się szersze w talii, inne narzekają na tkliwość piersi.
Reklama
Jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży? Wielkość i waga
Ile centymetrów ma dziecko w 11 tygodniu ciąży? Dziecko mierzy ok. 4 cm długości i waży ok. 45 gramów. Wciąż jest w pozycji płodowej - zwinięte w kłębek. Dziecko nadal jest dość małe, a jego rozmiar można przyrównać do rozmiaru limonki.
W tym czasie powstają na ciele dziecka mieszki włosowe i zawiązki paznokci u rączek i stóp. U dziewczynek rozwijają się jajniki, a nieco później zaczną wykształcać się zewnętrzne narządy płciowe.
Podczas USG, jeśli sprzęt będzie wystarczająco nowoczesny, a lekarz - komunikatywny i skory do rozmów z pacjentką, istnieje szansa na zobaczenie „dzidziusia”, bo płód zaczyna mieć ludzki wygląd - będzie widać głowę, ciało, kończyny, a przy odpowiednim ułożeniu - również płeć (choć wielu lekarzy woli na tym etapie nie deklarować się w tej kwestii).
W 11 tygodniu rozwój płodu postępuje. Kciuk dziecka zostaje odseparowany od pozostałych palców dłoni i rozpoczyna się delikatne zaciskanie piąstek. Ciało malucha (z wyjątkiem języka) powoli staje się wrażliwe na dotyk. Ponadto dziecko potrafi już przełykać i wystawiać język oraz wykonywać delikatne ruchy nogami. W tym czasie ciąży formują się również małżowiny uszne oraz kształtują się zalążki wszystkich dwudziestu zębów mlecznych.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
Badanie USG w 11 tygodniu ciąży
Jedenasty tydzień ciąży to czas, kiedy warto wykonać pierwsze badanie USG. Poznanie płci dziecka jest dla niektórych rodziców jednym z kluczowych momentów ciąży, ale USG w 11. t.c. ma o wiele ważniejsze zadania. Badanie zwane USG genetycznym, pozwala określić na podstawie trzech parametrów, czy płód rozwija się prawidłowo. Rekomendowany termin badania to 11-14 t.c., ale to lekarz powinien wyznaczyć dokładną datę.
Dziś większość lekarzy zezwala na obecność podczas badania ojca dziecka - warto go zaprosić, gdyż dla wielu mężczyzn, szczególnie przy pierwszej ciąży, dopóki nie widać rosnącego brzucha, sprawa wydaje się dość abstrakcyjna.
Gdy jednak zobaczą na monitorze zarys postaci i usłyszą bicie serca, (które jest kontrolowane przez lekarza, by sprawdzić czy praca serca jest prawidłowa) najprawdopodobniej przeżyją pierwsze wzruszenie związane z rodzicielstwem.
USG na tym etapie najczęściej przeprowadzane jest przez powłoki brzuszne, więc przyszła mama nie będzie czuła się niekomfortowo.
Jeśli chodzi o badania USG, przyszli rodzice często zastanawiają się nad przeprowadzeniem USG 3D. Jedenasty dzień ciąży to jednak trochę za wcześnie, by wykonać to badanie. Lepiej zrobić to na dalszym etapie ciąży.
USG genetyczne w 11 - co to znaczy?
Choć nazwa może sugerować zaawansowane badania laboratoryjne, USG genetyczne nie różni się znacząco od pozostałych badań ultrasonograficznych w ciąży. Określenie „genetyczne” dotyczy pomiarów płodu, wykonywanych przez lekarza na monitorze przedstawiającym obraz z głowicy przystawionej do brzucha. Ginekolodzy sprawdzają parametry, które pomagają wykluczyć niektóre schorzenia:
- przezierność karkowa (NT) - lekarza mierzy odległość pomiędzy skórą, a tkanką podskórną w okolicach szyi płodu. Norma wynosi do 2,5 mm, ale nawet wyższy wskaźnik nie musi oznaczać wady wrodzonej;
- kość nosowa (NB) - lekarz sprawdza i bada obecność kości nosowej płodu. Opóźnione kostnienie kości nosowych może wiązać się z wystąpieniem zespołów chorobowych: Downa, Edwardsa, Patau i Turnera, ale także u zdrowych płodów;
Sprawdzają obecność narządów: serca, żołądka, pęcherza moczowego, ścian powłok jamy brzusznej, żołądka, kręgosłupa. Oceniają także ich rozwój i sprawdzają przepływy krwi.
Warto pamiętać, że nieznaczne odchylenia od normy nie są jeszcze powodem do paniki. Jesteśmy ludźmi, każdy z nas jest inny, więc różnice mogą się pojawiać. Jeśli cokolwiek zaniepokoi lekarza, z pewnością skieruje na dalsze, bardziej szczegółowe badania.
Bardzo ważne! Jeśli kobieta przed lub w trakcie badania ma pytania lub wątpliwości, to właśnie jest najlepszy moment, by je rozwiać. Nie należy krępować się czy wstydzić pytać, nawet jeśli obawy wydają się błahe. Lekarze mają obowiązek udzielić pacjentkom informacji o ich stanie zdrowia. O wiele lepiej, by na pytania odpowiedział lekarz w trakcie badania, niż by pacjentka później sama szukała odpowiedzi, narażając się na stres.
To, co ważne, to że oprócz USG genetycznego, w 11 tygodniu ciąży zaleca się po raz pierwszy wykonanie oceny ryzyka oraz nasilenia objawów depresji u ciężarnej. Jest to zgodnie z obecnymi wytycznymi Standardu Opieki Okołoporodowej. Do przeprowadzania takiej oceny wykorzystuje się test Becka, który składa się z 21 pytań. Warto wspomnieć, że takie badanie zaleca się wykonać w ciąży dwukrotnie: w pierwszym trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz w trzecim trymestrze między 33 a 37 tygodniem ciąży.