13 tydzień to ostatnie dni pierwszego trymestru, który dla wielu pań jest najtrudniejszym momentem całej ciąży. Płyną same dobre wiadomości – ryzyko poronienia mocno się zmniejsza, ustają nieprzyjemne dolegliwości, charakterystyczne dla pierwszych tygodni, a USG pomaga nie tylko zobaczyć maluszka, ale i daje sporą wiedzę na temat jego rozwoju.
Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.
13 tydzień ciąży – USG
USG genetyczne, wykonywane między 11, a 14 tygodniem ciąży jest jednym z kluczowych badań w tym czasie. Lekarzom umożliwia ocenę rozwoju płodu, a w razie wykrycia nieprawidłowości – możliwość skierowania na dodatkowe badania, a także podjęcia leczenia.
W trakcie badania, ginekolog sprawdza podstawowe parametry, takie jak długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL), czyli długość dziecka od czubka głowy do pośladków, częstość bicia serca płodu (FHR), a także włączy głośniki, by mama lub oboje rodzice usłyszeli pracę maleńkiego serduszka.
Inne parametry to BPD i HC – wymiary główki (poprzeczny i obwód) pomagające ocenić, czy płód rozwija się równomiernie (duży wymiar główki może wskazywać na niedożywienie) oraz AC – obwód brzuszka.
Ale bardzo ważnymi wskaźnikami, umożliwiającymi wczesne wykrycie niektórych chorób jest tzw. przezierność karkowa (NT), która pozwala wykluczyć m.in. zespół Downa lub niektóre choroby serca. Co to takiego? Odległość pomiędzy skórą, a tkanką podskórną w okolicach szyi płodu.
Norma wynosi do 2,5 mm, ale nawet wyższy wskaźnik nie musi oznaczać wady wrodzonej.
Drugim współczynnikiem sprawdzającym prawidłowy rozwój płodu jest rozmiar kości nosowej (NB) – opóźnione kostnienie kości nosowych może wiązać się z wystąpieniem zespołów chorobowych: Downa, Edwardsa, Patau i Turnera, ale może także występować u zdrowych płodów.
Reklama
13 tydzień ciąży – płeć dziecka
Choć wielu lekarzy niechętnie deklaruje się na tym etapie, warto podpytać o płeć dziecka. Jeśli ginekolog specjalizuje się w USG i pracuje na sprzęcie najwyższej klasy, przy odpowiednim ułożeniu płodu może pokusić się o prognozę w tej kwestii. Niestety, nierzadko figlarne maleństwa tak się ustawiają, że nie sposób sprawdzić, czy para spodziewa się chłopca czy dziewczynki. Wówczas trzeba czekać do kolejnego badania USG, które najczęściej wykonuje się w 20. tygodniu ciąży.
Do badania ultrasonograficznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Na tym etapie ciąży jest ono przeprowadzane przez powłoki brzuszne, więc pacjentka nie musi nastawiać się na dyskomfort w trakcie badania.
USG genetyczne pod koniec pierwszego trymestru to jedno z kluczowych badań. Pacjentkom, które prowadzą ciążę w ramach NFZ lub programu KOC, przysługuje ono bezpłatnie na podstawie skierowania. Wiele par jednak decyduje się na badanie komercyjne u najlepszych specjalistów, pracujących na światowej klasy sprzęcie.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
13 tydzień ciąży – brzuch
U niektórych pań na tym etapie, zaczyna „być widać” ciążowy brzuszek. Ma to swoje uwarunkowania np. w budowie ciała. Jeśli przyszła mama jest szczupła, powiększająca się macica będzie widoczna szybciej, bo nie ma dookoła tkanki tłuszczowej, w której mogłaby się „schować”.
Podobnie jest w przypadku drugiej i kolejnej ciąży – doświadczone mamy jednogłośnie potwierdzają, że z każdym kolejnym razem „widać” ciążę coraz wcześniej…
Innym powodem widocznie powiększonego brzucha może być… wzdęcie lub obrzęk. Jeśli pani jeszcze przed zajściem w ciążę miała skłonności do wzdęć i brzuch „rósł” po obszernej kolacji lub butelce gazowanego napoju, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i w ciąży będzie on widoczny wcześniej niż np. u koleżanek.
Jeśli przyszła mama z niedowierzaniem patrzy na płaskie brzuszki trenerek fitness będących w ciąży, powinna wiedzieć, że mocne, wypracowane mięśnie brzucha są solidną podporą dla rosnącej macicy i dlatego w takich przypadkach ciążę widać później.
Reklama
13 tydzień ciąży – objawy
Powoli ustają najgorsze objawy charakterystyczne dla pierwszego trymestru. Wraca apetyt, energia życiowa, a także… ochota na seks. Wiele pań w ciąży podkreśla zwiększony popęd seksualny, choć nie jest to regułą.
Nic dziwnego – ciąża to czas karuzeli hormonalnej, która sprawia, że u jednych kobiet ten pociąg seksualny jest wzmożony, u innych – wręcz odwrotnie. Za przemianę przyszłych mam w boginie seksu przemawiają hormony oraz zwiększony przepływ krwi w okolicy narządów płciowych.
Eksperci podkreślają, że nie bez znaczenia jest też fakt swoistej swobody w życiu seksualnym, które nie jest zmącone troską o skuteczną antykoncepcję.
Reklama
Seks w ciąży – czy można?
Jeśli panie boją się korzystać z tej radosnej sfery związku w obawie o zdrowie dziecka, warto wprost zapytać ginekologa, czy widzi przeciwwskazania w oddawaniu się cielesnym uciechom.
Być może wskaże pozycje, których należy unikać, ale większość lekarzy, w przypadku ciąż niskiego ryzyka, wręcz zaleca seks jako znakomitą metodę rozładowania napięć i huśtawek nastrojów, z którymi borykają się przyszłe mamy.
Problemem niekiedy są partnerzy, którzy boją się, że mogą skrzywdzić partnerkę lub dziecko, albo że maleństwo jest niejako „świadkiem” poczynań rodziców.
Wówczas partnerki powinny postawić na szczerą rozmowę, popartą odpowiednią literaturą i uświadomić ojcu dziecka, że to jest absolutnie bezpieczne dla dziecka, co więcej – nie ma możliwości kontaktu z penisem ojca, co również wielu panów potencjalnie przeraża.
Seks na tym etapie powinien być radosny i nie odbiegać od dotychczasowego stylu – warto cieszyć się tymi chwilami we dwoje, zanim rosnący brzuch utrudni nieco stosunek i ograniczy możliwość korzystania z wielu pozycji.
Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.