Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

16 tydzień ciąży - który to miesiąc? Wygląd brzucha i rozwój dziecka

16 tydzień ciąży to jeden z tygodni drugiego semestru uznawanych przez kobiety za najprzyjemniejszy. Nazywany bywa „ciążowym miesiącem miodowym”. Dlaczego? Co jest charakterystycznego dla tego momentu? Dowiedz się, jak wówczas wygląda dziecko i na co powinna przygotować się przyszła mama.
Zdjęcie USG przedstawiające 16 tydzień ciąży i pozytywny test ciążowy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • 16 tydzień ciąży to czwarty miesiąc i zarazem pierwsza połowa drugiego trymestru. Gdy się kończy, do porodu pozostają jeszcze 24 tygodnie.
  • Dziecko podczas 16 tygodnia ciąży jest wielkości dorodnego awokado lub granatu. Mierzy ponad 10 centymetrów i waży około 100 gramów.
  • Maluch ma już wykształcone mięśnie i stawy, a jego układ nerwowy szybko się rozwija. Mama zwykle czuje się dobrze, stąd określenie „ciążowy miesiąc miodowy”.
Spis treści

16 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Zdecydowana większość kalendarzy ciąży korzysta z reguły Naegelego, wg której za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, czyli tej występującej przed zapłodnieniem. Mimo kalendarze nieznacznie różnią się między ze sobą, jeśli chodzi np. o dokładny podział trymestrów. Przeważnie pierwszy trymestr wyznacza się od 1 do 13 tygodnia ciąży, drugi - od 14 do 27, a trzeci - od 28 do porodu, który powinien nastąpić w 40 tygodniu.

16 tydzień ciąży - który to miesiąc i który trymestr? Tu właściwie nie ma wątpliwości i wg kalendarza ciąży przypada on na 4 miesiąc i drugi trymestr ciąży. Które miesiące zaliczają się do drugiego trymestru? Są to 4, 5 i 6 miesiąc, zatem 16 tydzień to właściwie dopiero jego początek. Do końca ciąży pozostają nadal 24 tygodnie, w czasie których dziecko, a wraz z nim również brzuch matki, znacząco jeszcze urosną.

Chcesz dowiedzieć się w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś? Skorzystaj z kalkulatora ciąży.

Reklama

Jak wygląda brzuch w 16 tygodniu ciąży?

Brzuch kobiety będącej w 16 tygodniu ciąży często zaczyna już być zaokrąglony i widoczny przez dopasowane ubranie, choć mały brzuch lub brak brzucha również nie są jeszcze powodami do niepokoju. Wiele zależy od ogólnej masy ciała matki i jej figury. Kobiety z krągłościami później zauważają zmianę wielkości brzucha niż te bardzo szczupłe, u których powiększona macica właściwie od razu zaczyna być widoczna z zewnątrz.

16 tydzień ciąży bliźniaczej będzie się także różnił od tego samego momentu ciąży pojedynczej, ponieważ każde z bliźniąt rośnie w tempie zbliżonym do pojedynczego płodu.

Gdzie znajduje się dziecko w 16 tygodniu ciąży i na jakiej jest wysokości? Dno macicy wciąż pozostaje nisko, dlatego maluch przebywa nadal w dolnej części brzucha, a jego ułożenie wciąż jest dowolne, co oznacza, że nie przygotowuje się on jeszcze do porodu, a w worku owodniowym ma jeszcze sporo miejsca, by mógł on swobodnie zmieniać swoją pozycję.

Ile powinno się przytyć do 16 tygodnia ciąży? Wzrost wagi matki powinien być zauważalny dopiero w drugim trymestrze, dlatego do tego momentu jest on bardzo niewielki. Pomiędzy 15 a 20 tygodniem powinien wynieść od 2 do 3 kg.

Reklama

Jak wygląda dziecko w 16 tygodniu życia? Wielkość i waga

16 tydzień ciąży to czas, kiedy płód coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Poszczególne części ciała są już zwykle dobrze widoczne na badaniach obrazowych, co pozwala nie tylko określić stan zdrowia, ale i płeć dziecka.

Ile cm ma maluch podczas 16 tygodnia ciąży? Jego długość (mierzona od czubka głowy po pośladki) to często już ok. 18 cm, natomiast waga dziecka wynosi ok. 140 gramów. Jego nogi są jeszcze nieproporcjonalnie długie i niekiedy mierzą tyle, co reszta ciała. Największa jest oczywiście głowa, a coraz wyraźniejsze zaczynają stawać się też rysy twarzy.

To, ile waży i ile mierzy dziecko na różnych etapach ciąży, pozwala ocenić, czy rośnie ono w sposób prawidłowy. 16 tydzień ciąży to czas, kiedy wielkość dziecka przyrównywana jest do wielkości owocu granatu lub dorodnego awokado.

Reklama

Co się dzieje w 16 tygodniu ciąży? Rozwój dziecka

16 tydzień ciąży to czas, w którym ruchy dziecka często nie są jeszcze odczuwalne, choć wyjątkowo szczupłe kobiety mogą już rozpoznawać ich pierwsze objawy, szczególnie, gdy nie jest to ich pierwsza ciąża i wiedzą, czego oczekiwać i na co zwrócić uwagę.

Co ważnego dzieje się w 16 tygodniu? Jeśli chodzi o fizyczny rozwój dziecka, istotne jest to, że jego mięśnie i stawy są już wykształcone, co właśnie zwiększa ruchomość. Na tym etapie szybki jest także rozwój układu nerwowego, dzięki czemu maluch coraz sprawniej odbiera różne bodźce ze świata zewnętrznego - dźwięki czy dotykanie brzucha.

Coraz lepiej rozpoznaje też nastroje matki i w pewien sposób im ulega. Ćwiczy odruchy, które potrzebne mu będą do przeżycia po narodzinach - przede wszystkim ssanie i przełykanie. Mimo przebywania w środowisku płynnym dziecko zaczyna też ćwiczyć oddychanie, co skutkuje tzw. czkawką - połykaniem płynu owodniowego i wypychaniem do z powrotem przez przeponę.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

USG 3D i inne badania w 16 tygodniu ciąży

Czy na USG wykonywanym podczas 16 tygodnia ciąży widać płeć? W większości przypadków badanie ultrasonograficzne przeprowadzane na tym etapie pozwala określić płeć dziecka. 16 tydzień to czas, kiedy narządy płciowe są już wykształcone na tyle, że lekarz umie rozpoznać, czy w macicy rośnie chłopiec, czy dziewczynka. To także dobry moment na wykonanie pierwszego USG 3D, ponieważ maluch kształtem i proporcjami ciała przypomina już noworodka.

Coraz wyraźniejsze są na tym etapie również rysy twarzy widoczne na USG trójwymiarowym. Obserwacja narządów płciowych oraz innych części ciała podczas USG 3D zależy w dużej mierze od ułożenia dziecka. 16 tydzień ciąży to czas dużej ruchliwości dziecka, przez którą obserwacje mogą zostać zaburzone. Jakie inne badania wykonuje się w tym czasie? Lekarz prowadzący może skierować pacjentkę na badanie ogólne moczu i morfologię, choć zwykle wykonuje się je bliżej połowy ciąży.

Reklama

Objawy i dolegliwości w 16 tygodniu ciąży

16 tydzień ciąży nazywany jest „ciążowym miesiącem miodowym”, ponieważ następuje w nim poprawa samopoczucia i ustępowanie dolegliwości charakterystycznych dla pierwszego trymestru.

Ten chwilowy brak dokuczliwych objawów nastraja pozytywnie i sprawia, że przyszła mama w pełni cieszy się z początków swojego macierzyństwa. Ryzyko poronienia jest wówczas dużo niższe, niż w pierwszych tygodniach od zapłodnienia, kończą się mdłości i inne objawy ze strony układu pokarmowego.

Nadal jednak należy zdrowo jeść, co ma wielki wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. 16 tydzień ciąży to moment, w którym pojawienie się nasilonych objawów bywa niepokojące. Wśród symptomów, z którymi natychmiast należy udać się do lekarza, warto wymienić:

Twardnienie brzucha zwykle wynika z przyczyn fizjologicznych, jeśli jednak jest mocno nasilone, również wymaga konsultacji lekarskiej. Na tym etapie może zacząć pojawiać się ból krocza, które w kolejnych tygodniach ciąży przygotowuje się do porodu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Grzegorz H. Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 1: Położnictwo. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
  • Goncé A: Dichorionic pregnancies. Medicina Fetal, Barcelona 2013.
  • Ciąża u człowieka - przebieg i higiena, źródło: Zintegrowana Platforma Edukacyjna.
  • M. Kufelnicka-Babout, Ciąża o przebiegu prawidłowym i opieka przedporodowa, Uniwersytet Medyczny w Łodzi https://perinatologia.umed.pl/wp-content/uploads/2016/10/Ci%C4%85%C5%BCa-o-przebiegu-prawid%C5%82owym-i-opieka-przedporodowa.pdf [19.12.2023].
  • K. Rytlewski, Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety ciężarnej i ich znaczenie w praktyce lekarza ogólnego, w: Przegląd Lekarski 2008 /65/4 https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/273830/rytlewski_zmiany_fizjologiczne_w_organizmie_kobiety_ciezarnej_2008.pdf?sequence=1&isAllowed=y [19.12.2023].
  • Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu, mp.pl https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu [data dostępu: 16.02.2024].
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Jak wygląda brzuch przyszłej mamy?
Kobieta w 10 tygodniu ciąży leży na łóżku ze swoim partnerem
Podobne artykuły
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!