Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka

Siedemnasty tydzień ciąży, czyli końcówka czwartego miesiąca, coraz bardziej przybliża do połowy tego wyjątkowego czasu. Wiele pań w tym tygodniu po raz pierwszy poczuje ruchy płodu i – wielce prawdopodobne – nie rozpozna ich jako brykającego maleństwa! To też moment, w którym warto zrobić przegląd szafy, gdyż dotychczasowe ubrania stają się przyciasne.
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
Źródło: 123RF
Spis treści

17 tydzień – jak wygląda dziecko?

Mamy często zastanawiają się, jak wygląda ich maleństwo, które noszą pod sercem. W siedemnastym tygodniu jest wielkości dłoni – ma ok. 20 cm i waży nieco ponad 180 gramów. Skóra nadal jest niemalże przezroczysta, ale zaczyna się to zmieniać, gdyż rozpoczyna się nadbudowa tkanki tłuszczowej.

Tętno płodu w siedemnastym tygodniu ciąży oscyluje wokół 140-150 uderzeń na minutę. Rozwijają się stawy łączące poszczególne kości. Malec ćwiczy oddychanie. Nabiera do płuc wody płodowe, a potem je wypycha.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

17 tydzień ciąży – ruchy płodu

Choć to nadal bardzo wcześnie, część pań może już odczuwać ruchy płodu.

Najczęściej panie odczuwają ruchy w okolicach 18-20 tygodnia ciąży, więc tak naprawdę już za chwilę przyszłe mamy mogą poczuć dziwne „przelewanie” się w brzuchu, bo do tego można porównać pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka. Czasem można je pomylić z kłopotami trawiennymi!

Reklama

17 tydzień ciąży – brzuch kobiety

Brzuszek staje się coraz bardziej widoczny, przez co przyszli rodzice coraz silniej uświadamiają sobie, że już całkiem niedługo wejdą w zupełnie nową rolę i powitają na świecie swojego maluszka.

To moment, w którym przyszła mama – jeszcze nie jest przyzwyczajona do zmienionej sylwetki – może mieć kłopoty z równowagą. Dlatego panie w tym okresie powinny bardzo uważać na siebie podczas przemieszczania się. Ciężar ciała zmienia się, dlatego lekarze zachęcają do całkowitego porzucenia butów na wysokim obcasie w tym okresie.

Od tego momentu, przyszłe mamy powinny spać na boku, najlepiej lewym – ta pozycja nie obciąża kręgosłupa i nie zakłóca przepływu krwi do łożyska. Jeśli kobieta nie można znaleźć dla siebie wygodnego ułożenia na czas snu, może skorzystać ze specjalnych poduszek dla przyszłych mam – mają one formy finezyjnych rogali i ułatwiają ułożenie się do snu.

Reklama

Szafa kobiety w ciąży – czy kupować odzież ciążową?

Wiele pań z przerażeniem odkrywa, że praktycznie z dnia na dzień spodnie stają się ciaśniejsze, a spódnice nie dopinają się, choć jeszcze niedawno pasowały jak ulał. Bez paniki! To całkowicie naturalna sytuacja. Nawet jeśli waga na to nie wskazuje, to u kobiet w ciąży zmienia się sylwetka i niekiedy ubrania rzeczywiście stają się za małe dość szybko.

Czy warto wymieniać całą garderobę na te kilka miesięcy? Z pewnością nie! Ale warto postawić na kilka rozwiązań na podstawie ubrań, które prawdopodobnie w szafie już się znajdują! Przede wszystkim priorytetem dla przyszłych mam powinna być wygoda. Nie oznacza to wcale wyciągniętego t-shirtu i luźnych dresów.

Dla własnej samooceny i dobrego samopoczucia przyszła mama powinna „trzymać fason”, oczywiście na miarę swoich możliwości.

Świetnym kompromisem będą ultrakobiece sukienki z podwyższonym stanem, które fantastycznie podkreślają zgrabny brzuszek w drugim trymestrze. Bez problemu można kupić je w „zwykłych” sklepach odzieżowych, gdyż to popularny model również wśród pań, które w ciąży nie są.

Taka sukienka przyda się również po porodzie i posłuży jeszcze długi czas. Latem oczywiście można nosić ją z gołymi nogami, zimą warto sięgnąć po grube rajstopy dla przyszłych mam – ma je w ofercie większość producentów.

Sukienki odcinane pod biustem znakomicie sprawdzą się także u pań, które nadal pracują i muszą utrzymać przynajmniej podstawy biznesowego dress code’u.

Innym rozwiązaniem mogą być legginsy i wygodne tuniki. Ważne, by zrezygnować z twardych dżinsów uciskających pachwiny, koszul na guziki, które będą rozchodzić się na rosnącym brzuchu czy obcisłych spódnic, krępujących ruchy.

Zamiast w panice ruszać na zakupy, warto podpytać koleżanek, które już są mamami, czy nie mają ubrań ciążowych zalegających w szafie. Nierzadko problemem jest odzież na uroczystości rodzinne – eleganckie ciążowe sukienki można kupić w sklepach specjalizujących się w modzie dla przyszłych mam.

Reklama

Bielizna ciążowa – gdzie szukać? Jak dobierać?

Ubrania to jedno, ale przyszłe mamy nie powinny zapominać także o odpowiednio dobranej bieliźnie, która jest nawet ważniejsza niż to co na niej! Piersi zmieniają się jako pierwsze, więc prawdopodobnie to właśnie biustonosze pójdą na pierwszy ogień wielkich porządków w szafie.

W tym wyjątkowym czasie szczególnie ważny jest komfort i wygoda, warto więc postawić na produkt wysokiej jakości i odpowiednio dobrany. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie produkty w szerokich rozmiarówkach i zatrudnia odpowiednio przeszkolone brafitterki, czyli panie zajmujące się dobieraniem biustonoszy do figury.

Wygodny stanik to wielki komfort na cały dzień!

Nie inaczej jest z figami – przyszłe mamy nie muszą od razu przerzucać się na zabudowane „barchany”, ale warto przejrzeć zawartość swojej szuflady z bielizną. Koronki, stringi i sztuczne tkaniny mogą sprzyjać infekcjom, które częściej przytrafiają się kobietom w ciąży.

Jeśli więc u przyszłej mamy lekarz zdiagnozuje zakażenie, pierwszym krokiem powinna być zmiana bielizny.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
6 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, objawy, waga
Kobieta podczas badania ultrasonografem u ginekologa
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!