Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

18 tydzień ciąży - który to miesiąc i gdzie znajduje się dziecko? Wygląd brzucha ciężarnej

18 tydzień ciąży to już stosunkowo spokojny moment, w którym ryzyko poronienia jest niewielkie. W tym czasie znane są też z reguły wyniki badań prenatalnych i płeć dziecka, zatem można zacząć psychicznie przygotowywać się do porodu. Jakie ważne procesy zachodzą w 18 tygodniu?
Kobieta w 18 tygodniu ciąży przegląda zdjęcia płodu z USG
Źródło: 123RF
W skrócie
  • 18 tydzień ciąży to piąty miesiąc i zarazem prawie półmetek. Gdy się kończy, do porodu pozostają jeszcze 22 tygodnie.
  • Dziecko podczas 18 tygodnia ciąży jest wielkości owocu mango. Mierzy około 14 centymetrów i waży prawie 150 gramów.
  • Maluch dalej się rozwija, zaczyna być widoczna jego mimika. Mama zwykle czuje się dobrze, ponieważ nie występują jeszcze objawy związane z porodem.
Spis treści

18 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Ponieważ za tzw. ciążę donoszoną uznaje się tę, w której poród następuje po 37 tygodniu, 18 tydzień ciąży to już prawie połowa drogi do rozwiązania.  Który to miesiąc i który trymestr? Przeważnie kalendarze ciąży (z których w łatwy sposób można skorzystać choćby online) do obliczania miesięcy i trymestrów, a także terminu porodu, wykorzystują regułę Naegelego.

Za początek ciąży przyjmuje się zgodnie z nią nie moment zapłodnienia, a pierwszy dzień ostatniej obecnej przed zapłodnieniem miesiączki. Licząc od tego dnia, do końca 13 tygodnia ciąży mamy pierwszy trymestr, od 14 do 27 tygodnia - drugi, a od 28 tygodnia do porodu - trzeci.

18 tydzień ciąży przypada zatem na początek piątego miesiąca oraz na drugi trymestr. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, do terminowego przyjścia dziecka na świat pozostają wówczas jeszcze 22 tygodnie.

Reklama

Jak wygląda brzuch w 18 tygodniu ciąży?

Gdzie znajduje się dziecko podczas 18 tygodnia ciąży? W trakcie trwania II trymestru wielkość macicy znacząco wzrasta, a w związku z tym jej dno zmienia swoje położenie i niemalże sięga już pępka. W związku ze wzrostem dziecka, brzuch zaczyna być widoczny niemal u wszystkich ciężarnych. 18 tydzień ciąży to moment, kiedy u wielu przyszłych mam zaczyna być konieczne noszenie ubrań ciążowych o specjalnym kroju, uwzględniającym rosnący obwód brzucha.

Wiele z nich zadaje sobie pytanie „ile powinnam przytyć?” lub pyta „ile przytyłyście?” inne ciężarne, np. na forach internetowych. Tycie w ciąży jest poniekąd kwestią indywidualną i zależy nie tylko od wzrostu malucha, ale też takich czynników, jak dieta czy aktywność ruchowa. Przyjmuje się, że do 20 tygodnia kobieta powinna przytyć 2-3 kilogramy.

Wielkość brzucha będzie inna w 18 tygodniu ciąży pojedynczej, a inna w 18 tygodniu ciąży bliźniaczej. W ciążach mnogich każde z dzieci rośnie w podobnym tempie, co maluch będący w macicy sam.

Oprócz brzucha podczas ciąży znacząco rosną piersi. W tym okresie gruczoły mlekowe zaczynają już produkować pokarm, w związku z czym piersi stają się większe i nabrzmiałe.

Reklama

Jak wygląda dziecko w 18 tygodniu życia? Waga i wielkość

Gdy rozpoczyna się 18 tydzień ciąży, dziecko jest już kształtem i proporcjami ciała podobne do noworodka, co można zobaczyć na badaniach obrazowych.

Jak wygląda? Jego ciało pokryte jest meszkiem i mazią, pełniącymi funkcje ochronne. Meszek (zwany również „lanugo”) to miękkie i drobne owłosienie, przy czym każdy włosek posiada własny gruczoł łojowy. To właśnie gruczoły te produkują maź płodową, chroniącą skórę i cały malutki organizm.

Ile cm ma dziecko podczas 18 tygodnia ciąży i ile ono wówczas waży? Jego wymiary wciąż jeszcze są dużo mniejsze, niż wymiary noworodka. Na tym etapie długość dziecka (mierzona od głowy do pupy) wynosi ok. 22 cm, natomiast waga - ok. 210 gramów.

Wielkość dziecka podczas 18 tygodnia ciąży porównuje się do owocu mango lub sporej papryki.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Co się dzieje w 18 tygodniu ciąży? Rozwój dziecka

18 tydzień ciąży to etap, na którym dość często są już odczuwalne ruchy dziecka. Jak często można je wyczuć? Z początku niezbyt często i niezbyt wyraźnie. Objawiają się one zwykle delikatnym smyraniem lub uczuciem łagodnego przelewania w brzuchu.

Wyraźne ruchy zwykle odczuwane są przez ciężarną dopiero po połowie ciąży. W 18 tygodniu dziecko ma już wykształcone struny głosowe, dzięki czemu może wydawać pierwsze dźwięki (oczywiście niesłyszalne z zewnątrz - rodzice słyszą głos dziecka po raz pierwszy po jego narodzinach).

Kształtuje się narząd smaku - rośnie ilość kubków smakowych i gruczołów ślinowych. Dziecko słyszy dobrze serce matki, odgłosy perystaltyczne jej jelit, a także głośniejsze dźwięki ze świata zewnętrznego. Dostrzegalna zaczyna być mimika maluszka oraz linie papilarne na opuszkach palców. W dalszym ciągu rozwijają się mózg i układ pokarmowy. Jelita zaczynają pracować i wypełniać się smółką. W pęcherzu moczowym pojawia się mocz powstały z połykanego płynu owodniowego.

Reklama

USG i inne badania w 18 tygodniu ciąży

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży wykonuje się jedno z obowiązkowych badań USG, czyli tzw. USG połówkowe. Jest to jedno z badań prenatalnych, podczas których lekarz bardzo dokładnie obserwuje i mierzy poszczególne części ciała i narządu maluszka, by ocenić prawidłowość jego wzrostu i fizycznego rozwoju.

Czy na tym etapie widać płeć dziecka? Płeć określić można już kilka tygodni wcześniej, podczas standardowej ultrasonografii, a także na USG 3D lub 4D. 18 tydzień to moment, w którym poprzednie przypuszczenia, co do tego, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, można potwierdzić, ponieważ narządy płciowe są już wyraźnie wykształcone.

W połowie ciąży, oprócz USG, wykonuje się również morfologię i badanie ogólne moczu, których wyniki pozwalają specjaliście ocenić stan ogólny kobiety ciężarnej. Wyniki wszelkich badań musi zawsze interpretować lekarz prowadzący ciążę.

Reklama

Dolegliwości i objawy w 18 tygodniu ciąży

18 tydzień ciąży, czyli niemal jej połowa, to czas, w którym większość dolegliwości charakterystycznych dla pierwszego trymestru już ustąpiła, tymczasem objawy zwiastujące poród (takie jak skurcze macicy, czy ostry ból krzyża) jeszcze nie powinny się pojawiać.

5 miesiąc to zatem okres względnego spokoju, dobrego samopoczucia i optymistycznego nastroju. Ryzyko poronienia jest w tym czasie niewielkie, szczególnie w porównaniu z pierwszymi tygodniami po zapłodnieniu.

Gdy zaczyna się 18 tydzień ciąży, wiele kobiet nie czuje jeszcze ruchów dziecka, mimo że jest ono na tym etapie bardzo ruchliwe i rozwija swoją sprawność fizyczną. Kobiety, które już czują ruchy, opisują je jako odczucie smyrania lub „bąblowania” w brzuchu.

W tym czasie może wystąpić twardnienie brzucha. Z reguły nie jest to powód do niepokoju, a brzuch robi się twardy w związku z przyspieszonym wzrostem dziecka oraz macicy i przesuwaniem się jej dna. Zmianom tym nie powinny jednak towarzyszyć bóle brzucha lub podbrzusza, silniejsze kłucie w brzuchu ani krwawienia. Ich wystąpienie jest podstawą do natychmiastowej wizyty u lekarza lub nawet stawienia się do szpitala.

18 tydzień ciąży to za wcześnie, by zdiagnozować łożysko przodujące (stwierdza się je dopiero po 20 tygodniu) lub ułożenie pośladkowe. Dziecko jest jeszcze na tyle małe, że swobodnie porusza się w macicy i do porodu wielokrotnie jeszcze zmienia swoją pozycję. W połowie ciąży przyszła mama powinna zadbać o siebie, stosując na co dzień zbilansowaną i lekkostrawną dietę.

To również dobry moment, by zacząć przygotowywać się do porodu - wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, wzmacniać mięśnie brzucha oraz te zlokalizowane przy narządach płciowych. Warto także zapisać się do szkoły rodzenia, by przygotować się do opieki nad noworodkiem, karmienia piersią itd.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czytaj również

Bibliografia

  • Grzegorz H. Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 1: Położnictwo. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
  • Goncé A: Dichorionic pregnancies. Medicina Fetal, Barcelona 2013.
  • Ciąża u człowieka - przebieg i higiena, źródło: Zintegrowana Platforma Edukacyjna/
  • M. Kufelnicka-Babout, Ciąża o przebiegu prawidłowym i opieka przedporodowa, Uniwersytet Medyczny w Łodzi https://perinatologia.umed.pl/wp-content/uploads/2016/10/Ci%C4%85%C5%BCa-o-przebiegu-prawid%C5%82owym-i-opieka-przedporodowa.pdf [19.12.2023].
  • K. Rytlewski, Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety ciężarnej i ich znaczenie w praktyce lekarza ogólnego, w: Przegląd Lekarski 2008 /65/4 https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/273830/rytlewski_zmiany_fizjologiczne_w_organizmie_kobiety_ciezarnej_2008.pdf?sequence=1&isAllowed=y [19.12.2023].
  • Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu, mp.pl https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu [data dostępu: 16.02.2024].
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
6 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, objawy, waga
Kobieta podczas badania ultrasonografem u ginekologa
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!