2 tydzień ciąży - początek pierwszego trymestru
Drugi tydzień ciąży według kalkulatora ciąży oznacza pierwszy miesiąc i jednocześnie początek pierwszego trymestru ciąży.
Tak naprawdę kobieta nie jest jeszcze w ciąży, ale w tym tygodniu – czyli w drugim tygodniu od rozpoczęcia miesiączki (a jednocześnie po tygodniu od zakończenia menstruacji) - może w nią zajść.
To właśnie w tym czasie w organizmie kobiety następuje owulacja, dzięki której komórka jajowa zostaje uwolniona, by móc spotkać się z plemnikiem i go serdecznie ugościć.
Może to wywołać zdziwienie, ale przyjęto w ginekologii, że pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jest pierwszym dniem ciąży. Zatem zarówno w pierwszym jak i drugim tygodniu ciąży de facto kobieta nie jest jeszcze w ciąży, jednak teoretycznie może w nią zajść właśnie w 2 tygodniu ciąży.
Natura nie dała zbyt wiele czasu na okazję do stania się rodzicem, ponieważ na każdy cykl przypada zaledwie 3-4 dni, podczas których możliwe jest zapłodnienie. Komórka jajowa uwolniona z pęcherzyka Graafa żyje tylko 24 godziny, na szczęście plemniki odznaczają się dłuższą przeżywalnością, sięgającą do kilkudziesięciu godzin.
Reklama
2 tydzień ciąży - objawy
Żeby zajść w ciążę kobieta powinna bacznie obserwować swoje ciało i umiejętnie czytać objawy owulacyjne. Jeśli zauważy śluz na bieliźnie, wyglądający jak mało ścięta, przezroczysta galaretka, oznacza to, że za około 2 dni nastąpi owulacja.
Przyszła ciężarna powinna też monitorować temperaturę ciała, która tuż przed owulacją nieco spada, a bezpośrednio po niej wzrasta o około 0,2 - 0,5 stopnia Celsjusza.
W tym czasie rośnie ochota na seks, a niektóre panie czują ból lub dyskomfort w okolicy jajników.
Kobieta może też spróbować obliczyć dni płodne. Jeżeli ma regularne cykle miesiączkowe, występujące co 28-29 dni, okres kiedy jej komórka jajowa będzie mogła być zapłodniona przypada na 12-15 dzień licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Dla większej pewności można nabyć w aptece test owulacyjny, który wskaże dni sprzyjające zajściu w ciążę.
Reklama
2 tydzień ciąży – obliczanie terminu porodu
Jeśli 2 tydzień ciąży został wykorzystany pracowicie przez parę starającą się o dziecko i do zapłodnienia doszło, można wstępnie zająć się innym zagadnieniem, takim jak obliczanie terminu porodu.
Termin porodu określa się stosując wyliczenie opierające się na regule Naegelego, które polega na dodaniu do pierwszego dnia menstruacji 7 dni, następnie odjęciu 3 miesięcy i dodaniu 1 roku. W ten sposób w przybliżeniu można ustalić datę narodzin dziecka.
Wspomniany sposób stosuje większość ginekologów położników. Jednak należy pamiętać, że to szacunkowy termin, równie dobrze do szczęśliwego rozwiązania ciąży może dojść na dwa tygodnie przed jak i dwa tygodnie po wyznaczonej dacie.
Reklama
2 tydzień ciąży – etapy ciąży
Aby usystematyzować długi czas oczekiwania na dziecko wyodrębniono trzy etapy ciąży:
- pierwszy trymestr ciąży,
- drugi trymestr ciąży,
- trzeci trymestr ciąży.
Na każdy ciążowy trymestr przypadają średnio trzy miesiące kalendarzowe, a na te z kolei poszczególne tygodnie. Pierwszy trymestr ciąży zaczyna się pierwszym tygodniem ciąży, a kończy 13 tygodniem ciąży. 14 tydzień ciąży rozpoczyna drugi trymestr ciąży, który trwa do 27 tygodnia.
Trzeci trymestr ciąży toczy się od 28 tygodnia do 40 (w rzeczywistości donoszona ciąża może zakończyć się już w 38 tygodniu ciąży lub dopiero w 41, bądź 42 tygodniu ciąży).
W pierwszym trymestrze ciąża zazwyczaj nie jest jeszcze widoczna, ciężarnej doskwierają jednak liczne dolegliwości, takie jak m.in.:
- mdłości,
- wymioty,
- częsta potrzeba korzystania z toalety,
- omdlenia,
- kiepskie samopoczucie,
- osłabienie,
- potrzeba częstego dosypiania.
Drugi trymestr ciąży charakteryzuje się wyjściem ciąży na jaw: brzuszek staje się widoczny, a pierwsze objawy ciąży najczęściej ustępują. Za to pojawia się radość z odczuwania pierwszych ruchów dziecka.
Trzeci trymestr ciąży podporządkowany jest porodowi. Niestety, wracają niedogodności ciążowe, a nawet pojawiają się nowe, jak zgaga, hemoroidy, obrzęki ciała, nietrzymanie moczu oraz skurcze przepowiadające macicy.
Reklama
2 tydzień ciąży - waga w ciąży
Przyrost wagi w ciąży przedstawia się na ogół w sposób następujący: w pierwszym trymestrze ciężarna przybiera najmniej, około 1,5-2 kg, w drugim trymestrze jej waga wzrasta o kolejne 4-6 kg, w trzecim trymestrze natomiast przybywa najwięcej masy ciała – 4-7 kg.
Zakłada się, że prawidłowy oraz bezpieczny zarówno dla płodu jak i przyszłej mamy wzrost wagi w ciąży wynosi 12-17 kg. Kobiety o szczupłej sylwetce i filigranowej budowie ciała powinny przytyć w ciąży około 17 kg, natomiast panie o solidnej konstrukcji, lepiej zbudowane – około 12 kg.
Należy jednak pamiętać, że podane wskaźniki to podręcznikowa waga w ciąży, indywidualne wahnięcia w jedną lub drugą stronę mogą stanowić normę, o ile lekarz prowadzący ciążę tak orzeknie.