Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

20 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i waga dziecka

To już ponad połowa ciąży! Dwudziesty tydzień, czyli piąty miesiąc i drugi trymestr ciąży to przede wszystkim ważne badanie USG. To też moment, w którym mamy powinny pomyśleć o relaksie – może warto zaplanować niezbyt intensywną podróż?
Kobieta w 20 tygodniu ciąży trzyma białe buciki
Źródło: 123RF
Spis treści

Dwudziesty tydzień ciąży – jak mawiają lekarze: teraz już bliżej niż dalej! Choć trudno w to uwierzyć, właśnie tak jest. Warto cieszyć się tym dobrym momentem ciąży – przypływem sił witalnych, niezłą formą i – często – zwiększoną ochotą na seks.

Jednak w tych chwilach przyjemności, nie wolno zapominać także o obowiązkach! Wśród nich jest bardzo ważne badanie – tzw. USG połówkowe.

USG w 20. tygodniu ciąży

Wielu lekarzy podkreśla, że to najważniejsze badanie w trakcie całej ciąży. Powinien je wykonywać specjalista z dużym doświadczeniem w ultrasonografii, gdyż ok. 90% wad wrodzonych można rozpoznać podczas prawidłowo wykonanego USG połówkowego.

Najlepiej, by to lekarz prowadzący ciążę wskazał specjalistę, którego wynikom sam ufa, można też wybrać eksperta cieszącego się dobrą sławą w danym mieście. Nie bez znaczenia jest również sprzęt, na którym wykonuje się badanie, dlatego przed zapisaniem się na wizytę, warto zrobić porządne rozeznanie.

Podczas badania, wykonywanego najczęściej przez powłoki brzuszne, lekarz zbada główne parametry dziecka – prawdopodobnie poda jego długość, ale na tym etapie nie jest to najważniejszy wskaźnik.

Sprawdzi także poprawność rozwoju narządów, takich jak serce (przyszli rodzice znów usłyszą jego pracę!), żołądek, nerki, płuca. Lekarz oceni stan kości, w tym czaszki i kręgosłupa – czy nie doszło do niebezpiecznych rozszczepów.

Inne parametry, które pojawią się w badaniu to:

  • BPD wymiar dwuciemieniowy, czyli szerokość główki płodu,
  •  HC obwód główki płodu,
  • TCD szerokość móżdżka; na postawie TCD lekarz może precyzyjnie określić wiek ciąży np. 18 mm = 18 tygodni – jest to bardzo przydatne u kobiet które długo nie wiedziały, że są w ciąży,
  • NF fałd karkowy – odpowiednik przezierności karku w I trymestrze, jeden z markerów zespołu Downa, nie powinien przekraczać 6 mm,
  • AC obwód brzuszka płodu,
  • FL długość kości udowej płodu,
  • HL długość kości ramiennej płodu.

Jeśli którykolwiek moment badania zrodzi pytania w głowie przyszłej mamy lub przyszłego taty, warto niezwłocznie zadać je lekarzowi wykonującemu badanie. O wiele lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości na bieżąco, niż później się zamartwiać lub szukać odpowiedzi wśród koleżanek.

Reklama

Rozwój płodu w 20 tygodniu ciąży

5 miesiąc to czas bardzo intensywnego rozwoju dziecka. W kilka tygodni jego masa przyrasta nawet dwukrotnie! Średnio w 20. tygodniu ciąży maleństwo ma ok. 25 cm i waży już ponad 300 gramów.

Podczas badania USG, jeśli tylko dzidziuś nie sprawi psikusa i nie zasłoni się, będzie można także poznać płeć potomka.

Co więcej, lekarz będzie w stanie nie tylko powiedzieć, czy czas szukać słodkich różowych sukienek, czy raczej sportowych bodziaków, ale także określi, czy organy płciowe rozwijają się prawidłowo. Na tym etapie dziewczynki mają już w pełni ukształtowaną macicę, a w jajnikach są już komórki jajowe. W przypadku chłopców jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej.

Dziecko w worku płodowym nadal ma sporo miejsca, więc wierci się, ćwiczy ruchy, obraca się, a nawet skacze fikołki! Niektóre mamy czują już te akrobacje, ale jeśli tak nie jest, nadal nie ma się co niepokoić.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Podróż w ciąży – czy w piątym miesiącu można jechać na wakacje?

Wiele pań w trakcie ciąży zastanawia się nad kwestią podróżowania. Czy można latać samolotem w ciąży? Czy wielogodzinna podróż samochodem nie odbije się na dziecku?

Lekarze nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Jeśli ciąża jest tzw. niskiego ryzyka i nie ma przeciwwskazań, a przyszła mama czuje się dobrze, właśnie II trymestr jest najlepszy na podróżowanie nawet w odleglejsze kierunki.

Z jednej strony egzotyczne wakacje wspaniale zrelaksują przyszłych rodziców i pomogą „naładować akumulatory” przed trudnym czasem pierwszych tygodni rodzicielstwa. Jednak warto pamiętać, że długi lot, zmiana strefy klimatycznej i czasowej mogą niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy.

Dlatego należy bardzo rozważnie wybrać kierunek wakacji, mając też na uwadze dostępność i poziom opieki medycznej na miejscu. Bezwzględnie przyszła mama powinna wykupić wysoki pakiet ubezpieczenia podróżnego, dający poczucie bezpieczeństwa w razie pogorszenia się stanu zdrowia.

Optymalnym rozwiązaniem zdają się być kierunki bliższe, do ok. 5 godzin lotu samolotem. Na Wyspach Kanaryjskich pięknie jest przez cały rok, w krajach basenu Morza Śródziemnego ciepło jest o wiele dłużej niż w Polsce.

Planując wycieczkę, trzeba wziąć pod uwagę, że kondycja przyszłej mamy jest nieco gorsza. I panie, które dotychczas wypoczywały aktywnie i np. uprawiały sporty, będą musiały nieco zmienić przyzwyczajenia.

Z pewnością odpadają wszelkie aktywności podchodzące pod sporty ekstremalne, niewskazana jest również jazda na nartach, rowerze czy wspinaczka. Nie oznacza to oczywiście konieczności wyłącznie leżenia na leżaku, ale warto zachować umiar w aktywności.

O planach wakacyjnych dobrze też poinformować lekarza prowadzącego ciążę, który może zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty, o których panie w ciąży (szczególnie pierwszej!) mogą nie pomyśleć. Ważne, by znaleźć chwilę dla siebie i partnera i cieszyć się momentami we dwoje – kolejne wakacje już w powiększonym składzie!

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Jak wygląda brzuch przyszłej mamy?
Kobieta w 10 tygodniu ciąży leży na łóżku ze swoim partnerem
Podobne artykuły
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!