Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

25 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga i wielkość płodu

Kobieta będąca w 25 tygodniu ciąży już od sześciu miesięcy nosi w swoim łonie dziecko, które przybrało w końcu człowieczą postać. Oprócz tego, że maluch wygląda już jak miniaturowy bobas, waży coraz więcej. W 25 tygodniu ciąży waga dziecka oscyluje wokół 750 g. Zdjęcia płodu wykonane w tym czasie stanowią ogrom wrażeń dla całej rodziny, zwłaszcza gdy płód wykonuje wdzięczne miny i popisy akrobatyczne.
Kobieta w 25 tygodniu ciąży trzyma zdjęcie z USG
Źródło: 123RF
Spis treści

25 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Według kalendarza ciąży 25 tydzień ciąży to szósty miesiąc, a drugi trymestr ciąży.

Co oznacza 25 tydzień ciąży dla ciężarnej? Kobieta będąca w ciąży pewnie zdążyła się już przyzwyczaić i znużyć objawami ciąży, które nadal mogą jej dokuczać na tym etapie, a należą do nich m.in.:

  • bezsenność,
  • częsta potrzeba korzystania z toalety,
  • zaparcia,
  • hemoroidy,
  • skurcze nóg,
  • bóle pleców,
  • uczucie ciągnięcia w pachwinach udowych,
  • zgaga,
  • niestrawność,
  • zmiany nastroju,
  • rozkojarzenie, itd.

Nie wszystkie panie w ciąży cierpią na powyższe dolegliwości. Zatem głowa do góry, trzeba wierzyć, że najbardziej nieprzyjemne symptomy ciążowe pozostaną tylko na kartach podręczników nt. przebiegu ciąży.

Dwudziesty piąty tydzień ciąży często zostaje „wzbogacony” charakterystycznymi ćwiczeniami mięśni macicy, szykującej się do porodu, tzw. skurczami Braxtona-Hicksa. Spokojnie, do porodu jeszcze zostało trochę czasu, to tylko trening. Skurcze te wyróżniają się nieregularnością i bezbolesnością. Jeśli staną się bolesne i regularne, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Być może rozpoczął się poród przedwczesny. Dziecko urodzone w 25 tygodniu ciąży ma duże szanse na przeżycie.

Reklama

25 tydzień ciąży – waga dziecka i ciężarnej

Waga dziecka w 25 tygodniu ciąży waha się w okolicy 700-800 g, a jego wzrost z wyprostowanymi nóżkami oscyluje wokół 33 cm. Dziecko rośnie teraz jak na drożdżach, nabiera ciałka, a jego poszczególne części ciała stają się coraz bardziej proporcjonalne.

Nie tylko dziecko konsekwentnie przybiera na wadze. Także masa ciężarnej szybuje w górę. W 25 tygodniu ciąży waga przyszłej matki wynosi o około 7-8 kg więcej od wagi startowej, czyli sprzed ciąży. To właśnie w drugim trymestrze ciąży kobieta najszybciej zbija kapitał wagowy, zyskując w tym czasie najwięcej dodatkowych kilogramów w stosunku do całej ciąży. Dla porównania w pierwszym trymestrze zazwyczaj przyszła mama pozostaje przy swojej wadze lub tyje 0,5-1 kg, w trzecim trymestrze wpada jej kolejne 3-4 kg. To tylko przybliżone szacunki, które u każdej kobiety mogą przedstawiać się odmiennie. Wiele zależy od wagi sprzed ciąży, tego czy kobieta jest nadal aktywna fizycznie, czy wciąż pracuje, itp.

Reklama

25 tydzień ciąży – USG i inne badania

Ze względu na to, że płód wygląda już coraz bardziej jak miniaturka bobasa, w 25 tygodniu ciąży można pokusić się o wykonanie zdjęć płodu, np. podczas badania USG. Fotografie płodu pochodzące z USG 3D wyglądają bardzo realistycznie. Widać na nich dokładnie rysy dziecka, kształt buzi, noska, rozstaw oczu, wielkość ust, itp.

Już na tym etapie można dopatrzeć się podobieństwa do któregoś członka rodziny. Jeśli płeć nie jest jeszcze znana, być może uda się podejrzeć dziecko i tajemnica zostanie rozwiązana przez lekarza przeprowadzającego badanie USG.

Innymi badaniami, o których warto przypomnieć lekarzowi prowadzącemu ciążę (chyba że sam je wykonał bądź zlecił), są m.in. badanie poziomu białka i cukru w moczu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i badanie czynności serca płodu.

Reklama

25 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 25 tygodniu ciąży nabierają impetu. Są ewidentnie odczuwalne nie tylko przez ciężarną, ale również przez przyszłego tatę, który może przyłożyć dłoń do brzucha i cierpliwie poczekać na kopiące przywitanie pociechy. Przez to że płód jest coraz większy, powoli robi mu się ciasno w jego mieszkanku więc zaczyna się rozpychać, co niekiedy można zauważyć gołym okiem.

Intensywność ruchów płodu zależy nie tylko od nastroju maluszka, ale przede wszystkim od aktywności jego mamy w danym dniu. Im bardziej zabiegana mama, tym bardziej ukołysane i spokojne dziecko.

Reklama

25 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Widok bezkształtnej istotki już dawno odszedł w zapomnienie. W 25 tygodniu ciąży dziecko wygląda jak malutki bobas, czy miniaturowy człowieczek. Głowa, tułów, ręce i nogi zachowują odpowiednie proporcje. Dziecko potrafi otwierać oczy, wykonywać precyzyjne i chciane, czyli zaplanowane ruchy. Jego skóra staje się coraz mniej przezroczysta, różowieje.

Dziecko na tym etapie rozwoju potrafi wejść w interakcję ze światem zewnętrznym: schowa się przed mocnym światłem, kiedy będzie je drażnić, ale też „odpowie” np. kopniaczkiem na czułe słowa przyszłego taty kierowane do brzucha (płód woli niższe głosy).

Poza wyglądem zewnętrznym także wewnętrzne systemy regularnie się rozrastają. Układ kostny staje się coraz twardszy, ponadto wzmacniają się mięśnie płodu. Intensywnie rozwija się układ oddechowy, a małe płucka zostaną doposażone w oskrzeliki i pęcherzyki płucne, dzięki którym malec będzie mógł oddychać po porodzie. Także nos staje się drożny, jednak „normalnie” będzie oddychał dopiero po wyjściu z brzucha.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

25 tydzień ciąży – grypa w ciąży

Grypa w ciąży to dość powszechna sytuacja wśród rzeszy przyszłych mam. Wysoka gorączka, sięgająca nawet 39 stopni Celsjusza, dreszcze, bóle stawów i mięśni oraz głowy, złe samopoczucie, silny ból gardła to objawy zwiastujące grypę. Szczególnie w ciąży nie wolno jej lekceważyć. Najlepiej niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leczenie grypy w ciąży polega na solidnym wyleżeniu jej pod kołdrą, wypacaniu się, przyjmowaniu naturalnych preparatów zleconych przez doktora lub farmaceutę lub przez … babcię. Napoje na bazie cytryny, miodu i imbiru, konfitury malinowe, syrop z cebuli, olejki eteryczne – to wszystko nieoceniona broń przeciw wirusom.

Typowe leki, które stosuje się w przypadku grypy nie powinny być używane przez ciężarną. Szczególną ostrożność należy zachować ze środkami zawierającymi m.in. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, czy pseudoefedrynę. Antybiotyki można podać kobiecie ciężarnej tylko w wyjątkowych sytuacjach na wyraźne polecenie medyka.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Jak wygląda brzuch przyszłej mamy?
Kobieta w 10 tygodniu ciąży leży na łóżku ze swoim partnerem
Podobne artykuły
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!