Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

27 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Waga, USG, wcześniak

27 tydzień ciąży zwiastuje początek nowej ery – siódmego miesiąca, który z kolei otwiera trzeci trymestr ciąży. Kobieta w ciąży z reguły w tym czasie jest już dużo spokojniejsza o dziecko, które z każdym dniem rośnie i dynamicznie się rozwija. Urodzony w tym tygodniu maluch to wcześniak, który ma spore szanse na przeżycie.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

27 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Właśnie zaczął się siódmy miesiąc ciąży. 27 tydzień ciąży oznacza umowny początek trzeciego, a tym samym ostatniego, trymestru ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Przed ciężarną została ostatnia prosta, co nastraja ją pozytywnie, a nawet może ona odczuwać euforię z powodu spotkania z mieszkańcem jej brzucha, które zbliża się wielkimi krokami.

Trzeci trymestr ciąży to właściwy moment, o ile kobieta nie zdążyła pomyśleć o tym wcześniej, na szykowanie wyprawki dla dziecka. Przygotowywanie kącika dla noworodka w domu, zakup łóżeczka, wózka, wanienki oraz ubranek i innych niezbędnych akcesoriów do jego pielęgnacji sprawia, że ciężarna czuje jeszcze silniejszą więź z dzieckiem.  

Jednocześnie jest to najlepszy moment na spokojne przedyskutowanie czy pobierać krew pępowinową przy porodzie. Warto również w tym okresie spakować torbę do szpitala z rzeczami dla przyszłej mamy i maleństwa. Nie trzeba będzie się stresować tym kiedy zacznie się akcja porodowa.

Dolegliwością, która może pojawić się w 27 tygodniu ciąży jest nietrzymanie moczu. Przypadłość ta, choć krępująca, jest naturalna w tym czasie. Nietrzymanie moczu w ciąży jest spowodowane naciskiem rosnącej macicy na pęcherz moczowy. Trzeba to po prostu jakoś przeżyć ratując się używaniem wkładek higienicznych lub podpasek.

Reklama

27 tydzień ciąży – waga płodu

Waga płodu w 27 tygodniu ciąży oscyluje wokół 1 kg, a jego miara dobija do 36,6 cm (z wyprostowanymi nóżkami). Od teraz z każdym dniem dziecku będzie przybywało niezbędnej warstwy tłuszczowej. Zatem jego waga wraz z kolejnym tygodniem ciąży będzie szybowała w górę.

Nic dziwnego, w końcu sprytny maluch stara się zmagazynować jak najwięcej składników odżywczych, które będą mu potrzebne do życia po porodzie.

W tym okresie dziecko potrafi wypić aż około 1 litra płynu owodniowego w ciągu dnia, z którego wyłuskuje dla siebie głównie cukry.

Reklama

27 tydzień ciąży – rozwój płodu

Rozwój płodu w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży staje się bardzo dynamiczny.

Dziecko chętnie się rusza, bo ma jeszcze na to miejsce, a już jest na tyle sprawne, że sprawia mu to dużą frajdę. Jego rutynowe zajęcia to robienie fikołków, wierzganie nóżkami, rozpychanie się łokciami, wpychanie sobie kciuka do buzi, itp.

Jednak ruchy dziecka mogą też być zróżnicowane: czasem maluch będzie aktywny, co wyraźnie odczuje ciężarna, a czasem będzie wolał odpocząć lub się zdrzemnąć. Jeśli przyszłą mamę niepokoją zbyt długie według niej okresy bezruchu dziecka powinna zjeść jakiś posiłek o wyrazistym smaku i położyć się spokojnie.

Jeśli po godzinie wciąż ruchy będą słabe, epizodyczne, najlepiej aby jak najszybciej udała się do lekarza prowadzącego ciążę. Ginekolog z reguły w takich sytuacjach wykonuje badanie KTG lub USG ciąży.

U płodu w pełni ukształtowały się oczy, nosek, usta i uszy. Dziecko widzi, reaguje na światło, a tęczówka jego oka ma kolor niebieski. Płód staje się coraz bardziej owłosiony: oprócz oprawy oczu w postaci rzęs i brwi, rosną mu włosy na głowie. Niektóre dzieci po urodzeniu mają gęstą czuprynę do pozazdroszczenia. Inne tuż po porodzie będą łysawe.

Dziecko na tym etapie rozwoju również słyszy i odczuwa smaki. Jego mózg zamienia się w coraz sprawniej działającą maszynę.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

27 tydzień ciąży – wcześniak

Jeśli w 27 tygodniu ciąży dojdzie do porodu przedwczesnego, jego owocem będzie wcześniak. To dziecko, które urodziło się między 27, a 37 tygodniem ciąży.

Jak rozpoznać objawy porodu przedwczesnego? Najczęstszymi symptomami przedwczesnej akcji porodowej jest krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, poza tym regularne, silne i bolesne skurcze macicy oraz ból przypominający ból miesiączkowy, odczuwanie bolesności w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, wymioty, a także wrażenie napierania dziecka na kanał rodny.

Wcześniak, który przyjdzie na świat w 27 tygodniu ciąży dzięki współczesnej medycynie i wiedzy fachowców ma duże szanse na przeżycie. Niestety, samodzielne przetrwanie takiego dziecka nie jest możliwe, dlatego zaraz po porodzie umieszcza się go w inkubatorze, a jego życie jest podtrzymywane przez specjalistyczną aparaturę.

Te urządzenia podają maluchowi tlen, gdyż sam nie jest w stanie jeszcze oddychać, a przez sondy wprowadzany jest do wnętrza jego organizmu pokarm.

Wcześniactwo często jest powiązane z powikłaniami, które mogą objąć m.in.:

  • problemy ze wzrokiem i słuchem,
  • choroby serca,
  • zaburzenia oddychania,
  • czy niepełnosprawność fizyczną, psychiczną, bądź emocjonalną.

Niektóre komplikacje zdrowotne ujawniają się dopiero kilka lat po urodzeniu.

Reklama

27 tydzień ciąży – szkoła rodzenia

to idealny czas na podjęcie decyzji w sprawie szkoły rodzenia. To miejsce przygotuje przyszłych rodziców do cudownego wydarzenia jakim jest przybycie na świat ich maleństwa.

Szkoła rodzenia prowadzona przez profesjonalistów rozwieje wiele wątpliwości związanych z byciem w zaawansowanej ciąży, z zabezpieczaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej, samym porodem oraz odpowiednią pielęgnacją noworodka.

W szkole rodzenia ciężarna spotyka wyłącznie kobiety, które są w takim samym położeniu jak ona, może czerpać od nich wiedzę, udzielać im porad, itp.

Ponadto, dzięki tej instytucji przyszły tata dziecka (pod warunkiem, że będzie uczestniczył w zajęciach) bardziej zaangażuje się w pomoc ciężarnej, wesprze ją podczas porodu i w fachowy sposób pomoże przy opiece nad maleństwem.

Czytaj również
Marta  Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Jak wygląda brzuch przyszłej mamy?
Kobieta w 10 tygodniu ciąży leży na łóżku ze swoim partnerem
Podobne artykuły
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!