Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

3 super sposoby na szybką poprawę pamięci w czasie sesji

Poprawa pamięci w czasie sesji to wyzwanie dla każdego studenta. Sesja to czas, w którym szczególnie potrzebujemy sprawnie działającej pamięci. Aby pozytywnie przejść przez wszystkie egzaminy nie obejdzie się bez ćwiczenia pamięci. Poznaj najpopularniejsze sposoby ćwiczenia pamięci i stosuj je w trakcie sesji.
Mózg w okularach i czapce, który stoi przy tablicy
Źródło: 123RF
Spis treści

Opanowanie mnóstwa różnych faktów i teorii, które musimy swobodnie przywołać na egzaminie, zależy od tego, w jakiej kondycji jest pamięć. Czy wiedziałeś o tym, że już w starożytnej Grecji ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne są ćwiczenia pamięci.

To właśnie tam, w odległej przeszłości, opracowano pierwsze sposoby ćwiczenia pamięci, np. mnemotechniki, które stosowane są do dziś, jako skuteczna metoda poprawy pamięci.

Mnemotechnika a sesja – ćwiczenie pamięci

Mnemotechnika to ćwiczenie pamięci, które warto stosować w czasie sesji. Nabywanie nowych informacji przy zastosowaniu mnemotechniki nie tylko pozwala szybciej nauczyć się nowego materiału, ale także utrwala przechowywanie informacji w mózgu i ich przywołanie, gdy zostaniesz o coś zapytany na egzaminie.

Mnemotechnika sprawia, że ślady pamięciowe związane z nabywaniem nowych informacji są trwalsze, dlatego właśnie są dłużej przechowywane i łatwiej je sobie przypomnieć, wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujesz.

Mnemotechnika to skuteczny sposób ćwiczenia pamięci – poznaj mnemotechniki, które możesz stosować w czasie sesji. Najpopularniejsze mnemotechniki to:

  • Akronimy – słowa powstałe z pierwszych liter wyrazów, które musimy zapamiętać; mogą być znaczące, np. PZU jako skrótowiec założenia Thurstonea o istnieniu „podstawowych zdolności umysłowych”, lub nieznaczące TOW jako skrótowiec założenia Giulforda o trójczynnikowym modelu inteligencji człowieka, na który składają się: treść, operacja, wytwór.
  • Pałac pamięci – informacje, które musimy zapamiętać kojarzymy w wyobraźni z miejscami, w których się znajdują – może to być w rzeczywistym lub wyimagowanym otoczeniu. Na przykład, gdy musimy nauczyć się, jakie organelle wchodzą w skład komórki zwierzęcej, możemy wyobrazić sobie pokój, w którym znajduje się mitochondriom, dalej leży jądro komórkowe, w innym miejscu rybosomy itp.
  • Historyjki – polega na takim pogrupowaniu materiału do zapamiętania, aby powstał z niego łańcuch skojarzeń; w tym przypadku często pomaga utworzenie historii związanej z danym zjawiskiem czy zdarzeniem, który w szczegółach musimy zapamiętać; mogą to być historie humorystyczne, pełne akcji – takie łatwiej zapamiętać.

Reklama

Ćwiczenia pamięci – poznaj ćwiczenia na pamięć

Ćwiczenia pamięci są bardzo ważne w czasie sesji ale także na co dzień. Jeśli mamy dobrą pamięć, mamy też większą wiedzę o otaczającym nas świecie i możemy kojarzyć ze sobą różne fakty. A to jest przejaw samodzielnego myślenia. Ćwiczenia pamięci możesz wykonywać w każdej chwili swojego życia.

Poznaj bardzo praktyczne ćwiczenia pamięci, które są związane z twoim codziennym życiem i korzystaj z nich w każdej chwili.

  • zakupy z głowy – nie rób listy zakupów, to rozleniwia twoją pamięć; postaraj się zapamiętać, co masz kupić, używając mnemotechniki, np. zapamiętaj listę zakupów za pomocą ćwiczenia pamięci, jaką jest Pałac pamięci
  • napiwek dla barmana – postaraj się obliczyć w pamięci, ile reszty po zapłaceniu powinieneś dostać za zamówienie w barze lub restauracji, gdy już obliczysz resztę, następnie oblicz ile z tej reszty chcesz przeznaczyć na napiwek dla barmana
  • podsumowanie dnia – gdy kładziesz się spać, postaraj się w szczegółach przypomnieć sobie co robiłeś, kogo spotkałeś, o czym rozmawiałeś itp. od momentu, gdy wstałeś rano, do momentu, w którym szykujesz się do snu

Reklama

Tabletki a sesja – czy istnieją tabletki na koncentrację?

Na rynku dostępny jest szereg suplementów i preparatów wspomagających i poprawiających pamięć. Cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie w okresie matur i sesji. Poprawiają pamięć i koncentrację dzięki zawartym w nim składnikom roślinnym tj. miłorząb japoński, lecytyna czy żeń-szeń.

Jak działają? Żeń-szeń niweluje stres, dodaje energii i zwiększa naszą wydajność.

Lecytyna poprawia pamięć, a miłorząb japoński jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i zapobiega starzeniu się mózgu. Oprócz wyciągów z roślin suplementy wspomagające pracę mózgu zawierają witaminy i minerały, a także tran i olej lniany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Podobne artykuły
Leworęczny mężczyzna zapisuje notatki w notesie.
Leworęczność - czy ma wpływ na inteligencję? Cechy osób leworęcznych
Zajęcia plastyczne jako forma arteterapii
Arteterapia, czyli terapia sztuką. Przykładowe ćwiczenia dla dzieci
Budowa mózgu dziecka
Mózg dziecka – jak powinien prawidłowo rozwijać się mózg?
Oddziaływanie muzyki na rozwój dziecka
Matka z dwoma córkami
Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo? Poradnik

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!