31 tydzień ciąży – który to miesiąc?
31 tydzień ciąży oznacza siódmy miesiąc bycia w ciąży oraz trzeci trymestr ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.
Niby z górki, a wciąż jakby coraz bardziej pod górę. Kobieta w siódmym miesiącu ciąży ma prawo czuć się ociężała, zmęczona, a nawet znudzona ciążą.
Wiele rzeczy może ją irytować i pogarszać jej stan emocjonalny, jak choćby nadal obecne lub dopiero teraz pojawiające się objawy ciąży, do których można zaliczyć m.in.:
- zgagę,
- zaparcia,
- hemoroidy,
- częste parcie na mocz,
- nietrzymanie moczu,
- ból krzyża,
- ból głowy,
- duszności,
- skurcze nóg,
- mrowienie różnych części ciała,
- puchnięcie (zwłaszcza dotyczy to stóp),
- tkliwość piersi, itp.
Do tego dochodzą bolesne kopniaki i kuksańce mieszkańca jej brzucha.
Poród odbędzie za około dwa miesiące, ale już teraz ciężarna może odczuwać niepokój z tego powodu. To w pełni zrozumiałe, dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z lekarzem prowadzącym czy położną.
Warto poruszyć z nimi ważne tematy takie jak zabezpieczenie krwi pępowinowej, preferowany typ porodu czy lęk przed samym porodem. Jeśli chodzi o krew pępowinową to można ją zabezpieczyć zarówno w przypadku porodów naturalnych jak i przy cesarskim cięciu.
Co ważniejsze jest to procedura bezpieczna dla mamy i dziecka, nie wpływa na akcję porodową i jest całkowicie bezbolesna.
Reklama
31 tydzień ciąży – waga dziecka
W 31 tygodniu ciąży dziecko waży z reguły ponad 1,7 kg. Charakterystyczne dla ostatniej fazy ciąży jest to, że płód bardziej rośnie wówczas wszerz, niż wzdłuż. Potrafi przybrać tygodniowo około 200 g. Natomiast miara zaczyna delikatnie stopować i w tym momencie maluch osiąga wzrost około 41,8 cm.
Zwyżkująca waga dziecka wpływa na zachowanie malca w coraz ciaśniejszym brzuchu. Jego ruchy są ograniczone, zatem i dziecko porusza się wolniej.
Maluch kolekcjonuje tłuszczyk, który będzie mu potrzebny jako warstwa ochronna przed zimnem po porodzie. Żeby tę warstwę stworzyć, z zapałem codziennie konsumuje płyn owodniowy, bogaty w substancje odżywcze. W ten sposób mały ustrój otrzymuje około 40 kalorii na dzień.
Oprócz budowania masy, płód dynamicznie pracuje nad rozwijaniem połączeń nerwowych w mózgu, koordynowaniem pracy wszystkich części ciała, a także kontrolowaniem działania pięciu zmysłów. Maluszek potrafi przetwarzać zdobyte informacje i czuje: reaguje emocjonalnie na głos mamy, intensywne światło, głośny dźwięk, kwaśny smak, itd.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
31 tydzień ciąży – brzuch ciężarnej
Brzuch w 31 tygodniu ciąży to głównie macica – takie odczucie może mieć ciężarna. Faktycznie dno macicy jest teraz położone około 12 cm nad pępkiem, macica uciska na narządy wewnętrzne wywołując tym u ciężarnej problemy m.in. z trawieniem, wypróżnianiem, kontrolowaniem oddawania moczu, swobodnym oddychaniem, itp.
Płód może dokazywać i dawać się przyszłej mamie bardzo we znaki. Można spróbować zmieniać pozycje w czasie odpoczynku, czy modyfikować ustawienie ciała kiedy ciężarna jest aktywna. Inny sposób to spacerowanie – rytmiczne, bujane ruchy miednicy ułatwią maleństwu zapadnięcie w sen.
Ułożenie dziecka w 31 tygodniu ciąży często jest już prawidłowe, czyli główką do dołu. Jednak jeśli dziecko jeszcze nie przemieściło się do tej pozycji, nie ma powodów do paniki, ma jeszcze na to czas.
Reklama
31 tydzień ciąży – ruchy dziecka
Ruchy dziecka, jak już wcześniej podkreślono, nie są tak intensywne i częste ze względu na brak swobody płodu w poruszaniu się. Im dziecko będzie większe, tym trudniej mu będą przychodziły fikołki i inne gimnastyczne podrygi. Z drugiej strony w trzecim trymestrze ciąży aktywność dziecka przeważnie normalizuje się, a harmonogram kopania oraz odpoczynku staje się coraz bardziej zorganizowany.
Jednak nie u wszystkim dzieci jest to normą. Niektóre maluchy nadal będą chaotyczne w dzieleniu doby na fazę aktywną i spoczynkową.
Od 31 tygodnia ciąży ciężarna powinna monitorować ruchy płodu kontrolując dwa razy dziennie ilość ruchów oraz ich rodzaj (zbyt słabe lub zbyt mocne kopniaki mogą świadczyć o jakiś problemach dziecka ze zdrowiem).
Przyjmuje się, że jeżeli maluch poruszył się w ciągu godziny chociaż 10 razy, przypuszczalnie wszystko jest z nim w porządku. Jeśli ruchów było mniej, nie należy wpadać w panikę, tylko zjeść jakiś posiłek i położyć się. Dziecko powinno zacząć się poruszać. Jeżeli kobieta nadal nie odczuwa ruchów dziecka, warto aby skontaktowała się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Reklama
31 tydzień ciąży – poród
Czy to już poród, czy tylko skurcze przepowiadające? – niejedna ciężarna zadaje sobie to pytanie w trzecim trymestrze ciąży.
Skurcze w 31 tygodniu ciąży nie są niczym wyjątkowym, macica przypuszczalnie już od dawna przygotowuje się do wielkiego dnia – porodu, wywołując tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Wyróżnia je nieregularność i bezbolesność lub niewielka bolesność.
Kiedy jednak przybierają one na ilości i sile, trudno je odróżnić od porodu, zwłaszcza kiedy kobieta rodzi pierwszy raz i nie jest pewna tego co się z nią dzieje. W takich sytuacjach śmiało można się skonsultować z ginekologiem, który prowadzi ciążę.
Jeśli z jakiś powodów nie można się z nim skontaktować lub nie udzielił on jasnych wskazówek, warto pojawić się w szpitalu, w którym kobieta zamierza rodzić, by fachowcy ocenili rodzaj skurczy.
Poniżej znajdują się objawy porodu przedwczesnego:
- skurcze zbliżone do miesiączkowych;
- ból w dolnej partii pleców;
- uczucie ucisku w miednicy;
- wodniste lub krwawe upławy;
- pęknięcie błon płodowych;
- mdłości, wymioty, biegunka.
Jeśli ciężarna zaobserwuje u siebie powyższe symptomy, powinna niezwłocznie udać się na ginekologiczną izbę przyjęć.
Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.