Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

34 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Waga, który to miesiąc

34 tydzień ciąży to ósmy miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Termin porodu zbliża się i oba organizmy: płodu i ciężarnej intensywnie przygotowują się do tego cudownego wydarzenia. Waga płodu wzrasta o kolejne gramy oscylując teraz wokół 2200 g. Ciężarna coraz częściej i coraz silniej odczuwa skurcze Braxtona-Hicksa, które niejednokrotnie będą kojarzyły jej się z porodem. Czy to już poród czy tylko ćwiczenia macicy?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

34 tydzień ciąży – który to miesiąc?

34 tydzień ciąży, czyli ósmy miesiąc noszenia brzucha oznacza trzeci trymestr ciąży. Figura ciężarnej od początku trwania ciąży uległa wielkiemu przeobrażeniu.

W końcowej fazie ciąży brzuch przyszłej mamy przywodzi na myśl piłkę do koszykówki, a niekiedy piłkę plażową. Nic dziwnego, macica podeszła już pod same żebra. Jej długość od górnej części kości łonowej do górnej części macicy wynosi tyle ile liczba tygodni trwania ciąży – 34 cm.

Macica powiększa się, a wraz z nią jej mieszkaniec i napiera na sąsiadujące organy wewnętrzne powodując liczne dolegliwości ciążowe, szczególnie dotkliwe w ostatnich tygodniach ciąży. Należą do nich m.in.:

  • ból pleców,
  • bóle głowy,
  • bóle miednicy,
  • skurcze łydek,
  • obrzęki,
  • zatwardzenie,
  • niestrawność,
  • zgaga,
  • hemoroidy,
  • nietrzymanie moczu,
  • częste parcie na pęcherz,
  • mdłości,
  • zdenerwowanie,
  • znużenie,
  • problemy ze snem,
  • upławy,
  • nieustający katar, itd.

Reklama

34 tydzień ciąży – waga dziecka i ciężarnej

A w macicy baraszkuje płód, który rośnie teraz jak na drożdżach przybierając tygodniowo około 200 gramów. Do końca ciąży może przytyć jeszcze około 1 kg. Waga dziecka w 34 tygodniu ciąży wynosi mniej więcej 2200-2300 g. Długość płodu mierzona wraz z nóżkami wynosi ok. 45,2 cm.

Płód skupia się teraz na „robieniu masy”, obrastaniu w tłuszczyk, kwestią wzrostu przestaje się zajmować. Mniej więcej w tym okresie przestaje rosnąć, do końca trwania ciąży będzie tylko tyć.

Waga ciężarnej w ósmym miesiącu ciąży także zwyżkuje i to dużo szybciej niż we wcześniejszych tygodniach ciąży. To normalny proces, i choć potrafi zirytować przyszłą mamę, trzeba się z nim pogodzić wierząc, że po porodzie dodatkowe kilogramy szybko odejdą w zapomnienie.

W ósmym miesiącu ciąży kobieta powinna tyć do około 0,5 kg tygodniowo. To zdrowa norma. Ciężarna w żadnym razie nie powinna teraz się odchudzać, ani przesadnie objadać. Oba zachowania są skrajnościami, które należy eliminować dla bezpieczeństwa dziecka, porodu i przyszłej mamy.

Reklama

34 tydzień ciąży – rozwój płodu

Rozwój płodu w 34 tygodniu ciąży wciąż jest bardzo dynamiczny. Szczególnie układ oddechowy i płciowy udoskonalają swoje działanie. Płuca są niemal gotowe na „normalny” oddech, a narządy płciowe wyglądają tak jak u dziecka zaraz po urodzeniu. Jądra chłopców zstępują w tym czasie całkowicie do moszny.

Skóra dziecka staje się różowawa, przestaje natomiast być przezroczysta, wiotka i pomarszczona. Rosną paznokietki, które w ósmym miesiącu ciąży dochodzą do czubków palców.

Mimo, że układ kostny utwardza się, nie dotyczy to kości główki dziecka, które nadal są stosunkowo miękkie i niezespolone, a tym samym bardziej podatne na nacisk.

Jest to bardzo ważne w czasie porodu drogami natury, kiedy główka musi się przecisnąć przez wąski tunel rodny i dopasować rozmiarami do jego maksymalnej rozwartości.

Poród przedwczesny w 34 tygodniu ciąży nie powinien stanowić zagrożenia dla dziecka. Być może nie będzie mu nawet potrzebny inkubator oraz respirator wspierający oddech.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

34 tydzień ciąży – skurcze macicy

Skurcze macicy w ósmym miesiącu ciąży są typowym objawem. Twardnienie i napinanie się macicy ma służyć treningowi, który ma ją jak najlepiej przygotować do porodu. Tzw. skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się około 20 tygodnia ciąży.

Początkowo są bezbolesne ale nieprzyjemne, ponieważ w ich trakcie kobieta odczuwa silne twardnienie macicy, które ustępuje po około 15 sekundach. U niektórych ciężarnych czas skurczu może przeciągnąć się nawet do kilku minut.

W 34 tygodniu ciąży skurcze pojawiają się coraz częściej i są coraz silniejsze, mogą nawet sprawiać ciężarnej ból. Żeby je przegonić można zmienić pozycję, pochodzić lub przeciwnie – odpocząć, jeśli kobieta wykonywała jakieś czynności na stojąco.

Można spróbować też coś zjeść lub wziąć ciepły prysznic. Jeśli pomimo zastosowania tych sztuczek skurcze nie ustępują, a przybierają na sile i regularności, należy udać się do szpitala wraz z bagażem naszykowanym do porodu. Być może rozpoczął się poród.

Reklama

34 tydzień ciąży – ból brzucha u ciężarnej

Ból brzucha w 34 tygodniu ciąży może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest poród, szczególnie jeśli rodzaj bólu przypomina miesiączkowy, a towarzyszą mu inne dolegliwości określane jako objawy porodu. Jako pozostałe symptomy porodu należy wymienić:

  • odejście wód płodowych,
  • wydobywanie się z pochwy wydzieliny podbarwionej krwią,
  • mocne bóle dolnej partii pleców,
  • uczucie napierania na miednicę,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • nudności.

Dodatkowo kobieta może odczuwać większe zmęczenie lub odwrotnie – nagły przypływ energii.

Ból brzucha może być też spowodowany problemami gastrycznymi, takimi jak przejedzenie, nagromadzenie się gazów w jelitach, niemożność wypróżnienia, itp.

Ponadto ból brzucha może wynikać ze stresu, czy przemęczenia, co w ostatnich tygodniach ciąży jest symptomatyczne dla wielu przyszłych mam. Warto, aby ciężarna w tym czasie pozwalała sobie na więcej luzu, dostarczała sobie jak najwięcej powodów do relaksu i miała pozytywne nastawienie.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Jak wygląda brzuch przyszłej mamy?
Kobieta w 10 tygodniu ciąży leży na łóżku ze swoim partnerem
Podobne artykuły
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!