35 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Kiedy kalendarz ciąży wskazuje na 35 tydzień ciąży, stanowi on ostatni tydzień ósmego miesiąca ciąży. Trzeci trymestr ciąży powoli dobiega końca.
Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.
Dziecko urodzone w trzydziestym piątym tygodniu ciąży z reguły ma takie same szanse na przeżycie jak jego rówieśnik urodzony w terminie.
Ciężarna na tym etapie może odczuwać ulgę, że ciąża jest już bezpieczna. Może też nadal mieć huśtawkę nastrojów, spowodowaną m.in. obawą przed samym porodem, zmęczeniem, niewyspaniem, czy wreszcie lękiem o dziecko po porodzie i jego zdrowie.
Z krwi pępowinowej pobranej podczas porodu można wykonać np. badania genetyczne, co pomoże odpowiedzieć rodzicom na kilka nękających ich pytań.
Ósmy miesiąc ciąży wypełnia wielki i okrągły jak balon brzuch kobiety, z którym trzeba cały czas chodzić, siedzieć, spać i wykonywać wszystkie inne czynności.
To bardzo duży ciężar i ucisk na sąsiadujące z nabrzmiałą macicą organy: żołądek, płuca, pęcherz moczowy, przeponę, itd. W związku z tym przyszła mama może cierpieć na takie objawy ciąży jak:
- wzdęcia,
- zgaga,
- niestrawność,
- zaparcia,
- hemoroidy,
- trudności z oddychaniem,
- zadyszka,
- nietrzymanie moczu,
- częste wizyty w toalecie (niestety także w nocy, co przyczynia się do wybudzania się kobiety, a potem do problemów z zapadnięciem w ponowny sen),
- bezsenność (trudno o spokojny, udany sen kiedy nie ma pozycji, w której ciężarnej byłoby wygodnie),
- skurcze łydek,
- obrzęki, itp.
Reklama
35 tydzień ciąży – waga dziecka
Waga dziecka w 35 tygodniu ciąży oscyluje wokół 2,5 kg, a wzrost osiąga wielkość około 46 cm.
Dziecko stara się intensywnie przybierać na wadze, by zapewnić sobie tłuszczyk, który niczym kołderka będzie go ogrzewał po porodzie.
Płód rozsmakowuje się w piciu płynu owodniowego, którego może pochłonąć nawet około 0,5 litra na dobę. Oprócz substancji odżywczych nabywa tą drogą ważne przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami w pierwszych miesiącach po porodzie.
Maluch wyposaża się ponadto w zapasy żelaza, z których także będzie czerpał po urodzeniu, by nie zapaść na anemię oraz w rezerwę wapnia.
Reklama
35 tydzień ciąży – rozwój płodu
Na trzydziesty piąty tydzień ciąży przypada dynamiczny rozwój płodu. U większości dzieci płuca w tym momencie pracują na pełnych obrotach, ilość surfakantu niezbędnego do wykonania prawidłowego wydechu jest już optymalna.
Nerki maleństwa działają bez zarzutu, dziecko cały czas ćwiczy siusianie. Także mózg jest już świetnie zaprogramowanym komputerem.
W końcówce ósmego miesiąca ciąży ulubioną czynnością płodu staje się ssanie kciuka, piąstki, a nawet palca u stopy. Ta umiejętność będzie niezbędna podczas karmienia dziecka po porodzie.
Malec zamyka i otwiera oczy, podobne ćwiczenia wykonuje z ustami i palcami dłoni.
Płód widzi, słyszy (także odgłosy dobiegające ze świata zewnętrznego, dlatego warto do niego dużo mówić, a nawet śpiewać), czuje dotyk (potrafi na niego odpowiedzieć np. kopniakiem), rozróżnia smaki (już teraz jedne potrawy, które zajada mama, smakują mu bardziej, a inne – mniej).
Jelito grube malucha zaczyna nabrzmiewać od smółki, czyli pierwszej kupki, którą dziecko zrobi po porodzie.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
35 tydzień ciąży – skurcze
Znamienną dolegliwością ciążową w 35 tygodniu ciąży są skurcze. Odczuwa się je jako nagłe twardnienie i napięcie macicy, które ustępuje po kilku-kilkunastu sekundach (czasem dopiero po kilku minutach). Skurcze te nazywane skurczami Braxtona-Hicksa przygotowują macicę do porodu.
Początkowo są one bezbolesne i nieregularne. Im bliżej do porodu, tym stają się silniejsze (coraz bardziej bolesne), trwają dłużej i występują częściej. Pod koniec ciąży nawet trudno je odróżnić od skurczów porodowych, z którymi jak najszybciej należy udać się do szpitala, w którym nastąpi poród.
Jeśli skurcze pojawiają się częściej niż cztery razy w przeciągu godziny, a do nich dołączył ból brzucha (podobny do miesiączkowego), pleców, czy miednicy, ponadto ciężarna zaobserwowała wyciek inaczej niż zwykle wyglądających upławów z pochwy, powinna jak najszybciej udać się na porodówkę.
Podobnie powinna zachować się kobieta, u której wystąpią takie skurcze, a jest obarczona ryzykiem porodu przedwczesnego.
Reklama
35 tydzień ciąży – poród
Jeśli poród faktycznie nastąpi w 35 tygodniu ciąży, dziecko zazwyczaj przychodzi na świat całe i zdrowe. Niektóre noworodki urodzone pod koniec ósmego miesiąca ciąży nie potrzebują nawet pomocy respiratora, ani inkubatora.
Ale jak poznać, że to już poród? Między innymi dzięki objawom porodowym, takim jak m.in.:
- skracanie i rozwieranie się szyjki macicy (którą przy każdym badaniu ginekologicznym sprawdza lekarz prowadzący ciążę),
- obniżenie się macicy i płodu (co widać gołym okiem bo brzuch z „jabłka” przeistacza się w niską „gruszkę”),
- nacisk na miednicę oraz na odbyt,
- zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy (staje się gęstsza, czasem zaróżowiona, czy podbarwiona krwią),
- pozbycie się czopu śluzowego przez macicę,
- odejście wód płodowych,
- wzmożenie skurczów Braxtona-Hicksa (są regularne, silne, bolesne i coraz częstsze),
- biegunka,
- wymioty,
- zmiana nastroju kobiety.
Wymienione symptomy oznaczają, że poród tuż-tuż oraz że torby naszykowane do porodu zaraz będą razem z ciężarną jechały do szpitala.