38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży
Według kalendarza ciąży 38 tydzień ciąży to dziewiąty miesiąc ciąży i końcówka trzeciego trymestru ciąży. W tym momencie ciążę uznaje się za donoszoną, a dziecko urodzone w 38 tygodniu ciąży jest donoszonym noworodkiem.
Ciężarna może odczuwać skrajne emocje, z jednej strony – ekscytację spotkaniem ze swoim dzieckiem, które odbędzie się lada chwila, z drugiej – lęk o nie, niepokój związany z bólem porodowym, przebiegiem porodu, itp. Wciąż doskwierają jej takie objawy ciąży na tym etapie jak m.in.:
- kłopoty ze snem,
- zmęczenie,
- obrzęk ciała,
- duże piersi (z których może wyciekać już pokarm),
- częste chodzenie do toalety,
- skurcze przepowiadające,
- problemy z poruszaniem się,
- zdenerwowanie, itd.
Przyszła mama powinna zafundować teraz sobie dużą dawkę odpoczynku i relaksu.
9 miesiąc ciąży to najwyższy czas, by dograć szczegóły porodu, związane np. z wyborem placówki, w której kobieta chce rodzić, rodzaju porodu (poród rodzinny, poród w wodzie, poród na wspólnej sali porodowej z innymi ciężarnymi, itp.), przygotowanie niezbędnych dokumentów, spakowanie potrzebnych rzeczy dla siebie i dziecka do szpitala, w tym także zestawu pobraniowego krwi pępowinowej, ustalenie z najbliższymi kwestii dowiezienia przyszłej mamy do szpitala, czy odbioru jej z noworodkiem.
Reklama
38 tydzień ciąży – waga
W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży waga ciężarnej najczęściej staje w miejscu, a nawet może nieznacznie spaść. Dlaczego tak się dzieje? Dziecko co prawda sukcesywnie przybiera na wadze i nieznacznie na wzroście, jednak macica już nie rośnie, a ilość płynu owodniowego zmniejsza się. Przed rozwiązaniem kobiety ciężarne zwykle gubią około 1-1,5 kg. Taką sytuację traktuje się jako objaw przedporodowy.
Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży najczęściej przekracza 3 kg, zakłada się jednak, że nie powinna być ona mniejsza niż 2,5 kg. Długość płodu z wyciągniętymi nóżkami osiąga około 49 cm. Jednak są większe i mniejsze dzieci na tym etapie ciąży i także będą mieściły się w normie.
Płód powinien być już przygotowany do akcji porodowej, dlatego jego narządy wewnętrzne są w tym okresie zwarte i gotowe na sygnał do porodu. Dziecko wygląda jak mały, śliczny człowiek i może już samodzielnie funkcjonować poza organizmem swojej żywicielki – mamy.
Źródło: Opracowanie własne
Reklama
38 tydzień ciąży – brzuch
Brzuch ciężarnej w 38 tygodniu ciąży obniża się, dzięki czemu może ona się nacieszyć głębszym oddechem.
Wzrost macicy ustał, płód natomiast kontynuuje „popas”, jednak ma mniej miejsca na akrobatykę, dlatego ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży mogą być dużo spokojniejsze i mniej wyczuwalne niż wcześniej. To naturalna sytuacja i nie należy się nią przejmować dopóki aktywność dziecka jest zauważalna przez ciężarną.
Trzeci trymestr ciąży, zwłaszcza jego finisz, jest przepełniony sytuacjami kiedy brzuch twardnieje i nagle spina się. Dzieje się to coraz częściej, przybiera na sile i trwa coraz dłużej. To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające poród, które zwykle pojawiają się wieczorami oraz w nocy. Skurcze te skracają, rozszerzają i zmiękczają szyjkę macicy. Jeśli nie mijają po kilku godzinach, nie pomaga zmiana pozycji, prysznic, itp., można przyjąć, że poród rozpoczął się.
Reklama
38 tydzień ciąży – ułożenie dziecka
Ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży to kwestia indywidualna każdej ciąży. Najczęściej jednak w tym czasie główka płodu wstawia się już do kanału miednicy, a dziecko przybiera pozę embrionalną. To prawidłowa pozycja, na którą położnicy czekają niekiedy aż do porodu.
Nie zawsze jednak płód obróci się na czas i zapewni swojej mamie książkowy poród. Nieraz dziecko układa się w pozycji pośladkowej, wstawiając do „rynny” miednicy pupę, nóżki wówczas znajdują się przy buzi, a główka pod żebrami ciężarnej. Inną pozą płodu jest kierowanie nóżki lub obu nóżek w dół, podczas gdy główka znajduje się u szczytu brzucha. Kolejna pozycja dziecka to leżenie bokiem w stosunku do kanału rodnego.
W sytuacji innego niż główkowe ułożenia płodu lekarz prowadzący ciążę lub odbierający poród decyduje o jego przebiegu. Być może zaordynuje użycie kleszczy podczas porodu naturalnego lub wykonanie cięcia cesarskiego.
Reklama
38 tydzień ciąży – poród
Kobieta będąca w 38 tygodniu ciąży nie powinna obawiać się porodu w tym czasie, ponieważ jej ciąża jest donoszona, a dziecko urodzone na tym etapie jest „pełnoprawnym”, zdrowym noworodkiem. Oczywiście to bardzo jednostkowa sytuacja, wiele zależy od przebiegu ciąży, stanu zdrowia płodu i przyszłej matki oraz samego porodu
Jakie są objawy porodu? Jeśli skurcze macicy są regularne, coraz częstsze i silne (bolesne), kobieta odczuwa ból podbrzusza, krzyża, nacisk na miednicę, ma mdłości, biegunkę, obfite, gęste i krwawe upławy (lub zabarwione inaczej niż dotąd), odeszły jej wody, itp., powinna jak najszybciej zgłosić się na porodówkę, gdyż zaczął się poród.
Warto zanim on nastąpi rozważyć sprawę znieczulenia zewnątrzoponowego. A jeśli kobieta się na nie zdecyduje, dobrze dowiedzieć się wcześniej czy w danym szpitalu taka usługa jest dostępna, czy jest dodatkowo płatna, jakie warunki trzeba spełniać, itd.
Nie wszystkie usługi ujęte w planie porodu są refundowane - wśród nich bywa znieczulenie zewnątrzoponowe, indywidualna opieka położnej czy pozyskanie krwi pępowinowej. Aby z nich skorzystać należy wcześniej podpisać stosowne umowy, których nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. W przypadku pozyskania krwi pępowinowej warto rozważyć bank już na początku 3. trymestru ciaży, by nawet poród w 38. tygodniu nie pokrzyżował planów w zabezpieczeniu przyszłości naszego dziecka.