Spożywanie produktów wysoko przetworzonych
Zauważono, że spożywanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia prowadzi do niedoborów substancji odżywczych. Gotowe dania i przekąski obfitują w tłuszcze trans, cukry proste i sól. W krajach zachodnich sięgamy po nie coraz częściej, aby zaoszczędzić czas, ale odbija się to negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wspomniany nawyk żywieniowy prowadzi do niedoborów witamin, minerałów i błonnika. Poza tym sprzyja zaburzeniu prawidłowej mikrobioty jelitowej. Wszystko to negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Zwiększa ryzyko rozwoju depresji i stanów lękowych. Prowadzi do problemów z pamięcią i koncentracją.
Dietetycy rekomendują dietę śródziemnomorską opartą na świeżych owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczach. Mieszkańcy południa Europy, którzy spożywają sporo ryb, oliwek i orzechów, rzadziej zmagają się z depresją. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://auraherbals.pl/blog/nutripsychiatria-dieta-dla-mozgu/
Reklama
Niedostateczne spożycie tłustych ryb morskich
Wiele osób nie lubi tłustych ryb morskich ze względu na ich specyficzny zapach i smak. Tymczasem stanowią źródło kwasów omega-3, które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego. Szacuje się, że sucha masa mózgu w aż 60% składa się z tłuszczów. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć suplementację kwasów omega-3, gdy z powodu diety jesteśmy narażeni na ich niedobór. Już przyjmowanie 1 grama tych zdrowych tłuszczów może poprawić naszą pamięć i koncentrację. Kwasy omega-3 zmniejszają też syntezę kortyzolu, czyli hormonu stresu. Pozwalają zatem cieszyć się lepszym samopoczuciem i działają przeciwzapalnie.
Reklama
Pomijanie suplementacji witaminy B12 na diecie wegańskiej
Przechodząc na dietę wegańską, należy pamiętać o suplementacji witaminy B12. Występuje ona wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy ją w mięsie, nabiale i jajach. Niedobór witaminy B12 sprzyja depresji, stanom lękowym, utrudnia koncentrację i powoduje zmęczenie.
Reklama
Styl życia prowadzący do niedoboru witaminy D
W naszej szerokości geograficznej często cierpimy na niedobór witaminy D. Choć powstaje ona w skórze pod wpływem promieni UV, to efektywna synteza zachodzi tylko od połowy kwietnia do połowy września. Niestety, nawet wówczas ekspozycja na słońce często okazuje się niewystarczająca. Poza tym występuje głównie w tłustych rybach morskich, których zazwyczaj spożywamy za mało. W przypadku niedoboru warto ją suplementować, gdyż wspiera powstawanie nowych neuronów i uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina. Wspomniane neurotransmittery odpowiadają za dobry nastrój.
Reklama
Spożywanie produktów bogatych w wapń zmniejsza przyswajalność magnezu
Dieta uboga w orzechy i nasiona sprzyja niedoborom magnezu. Wspomniany minerał gorzej przyswaja się również wtedy, gdy spożywamy duże ilości nabiału, który jest zasobny w wapń. Niedostateczna podaż magnezu wpływa negatywnie na pamięć, koncentrację i zdolność regulowania emocji. W sytuacjach stresowych trzeba spożywać go więcej, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.