Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

5 nowoczesnych metod antykoncepcji

Pigułka antykoncepcyjna za kilka lat będzie obchodziła swoje 60 urodziny. Od czasu jej wynalezienia wiele się zmieniło, a nowych metod zapobiegania ciąży przybywa. Oto, co oferuje kobietom współczesna ginekologia.
Uśmiechnięta dziewczyna
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

1. Dopochwowy pierścień hormonalny

Wykonany jest z elastycznego, miękkiego tworzywa. Pierścień wprowadza się do pochwy samodzielnie. Pozostaje niewyczuwalny i nie ma wpływu na jakość współżycia.

Zalety: pierścień codziennie uwalnia odpowiednią dawkę hormonów. Nie wiążą się z nim skutki uboczne, charakterystyczne dla doustnej antykoncepcji. Miesiączkowanie staje się mniej obfite i łagodniejsze. Skuteczność nie zmniejsza się w przypadku wymiotów czy biegunki. Może być swobodnie wyjmowany, na przykład przed wizytą u ginekologa. Zakładany raz w miesiącu.

Wady: nieumiejętne zakładanie krążka może wiązać się z uczuciem niewygody i obawami związanymi z wypadnięciem pierścienia. Ważna jest w tym przypadku dokładność. Należy często sprawdzać, czy pierścień nie uległ obsunięciu lub wypadnięciu.

Reklama

2. Plaster antykoncepcyjny

Alternatywa dla doustnej antykoncepcji. Plaster antykoncepcyjny zmienia się raz w tygodniu. Należy go przyklejać na skórę, w czystym i niepodrażnionym miejscu. Najlepiej jest wybrać takie miejsce, jak ramiona, plecy, pośladki lub podbrzusze.

Zalety: plaster wprowadza hormony do organizmu kobiety przez skórę, nie powoduje więc podrażnień żołądka. Ochrona przed ciążą zostaje zapewniona pomimo wystąpienia wymiotów lub biegunki. Reguluje i łagodzi miesiączkę.

Wady: w wyniku nałożenia plastra na nieoczyszczoną, wilgotną skórę plaster odkleja się. Może też wywoływać reakcję alergiczną. Jest widoczny na skórze, jeśli przyklejony zostanie w nieosłoniętym miejscu. Plaster pod koniec tygodnia może ulec przybrudzeniu, a jego odklejone boki wyglądają nieestetycznie.

Reklama

3. Wkładka wewnątrzmaciczna

Inaczej spirala - to mechanizm wprowadzany do wnętrza macicy przez ginekologa. Jest skuteczna przez około 5 lat, w zależności od rodzaju i wielkości spirali. Polecana zwłaszcza tym kobietom, które mają za sobą pierwszy poród.

Zalety: skuteczność jest wysoka – wskaźnik Pearla wynosi od 0,1 do 0,8. Miesiączki stają się mniej obfite i krótsze. Wkładka zapobiega rozwojowi mięśniaków w macicy. Może być stosowana przez karmiące kobiety. Płodność jest zapewniona od razu od momentu wyjęcia wkładki.

Wady: wkładka ma tendencję do obsuwania się. Stąd przytwierdzone są do niej nitki, dzięki którym ginekolog sprawdza położenie spirali. Konieczne są więc comiesięczne kontrole. Wkładka może spowodować zakażenie szyjki macicy oraz zwiększać ryzyko wystąpienia innych infekcji.

Reklama

4. Implant hormonalny

Implanty wszczepia się pod skórę (najczęściej w okolicy przedramienia), dzięki czemu hormony uwalniane są do krwioobiegu. Zabieg wszczepiania implantu pod skórę jest bezbolesny i bardzo prosty.

Zalety: implant wprowadzony zostaje na około 3 lata. Możliwe jest jego przedterminowe wyjęcie. Płodność zostaje przywrócona natychmiast. Metoda jest skuteczna dzięki szybkiemu przedostawaniu się hormonu do organizmu kobiety. Wskaźnik Pearla jest wysoki – wynosi 0,1.

Wady: metodzie towarzyszą podobne objawy, jak przy zażywaniu doustnej antykoncepcji. Cykl miesiączkowy nie zostaje uregulowany, przez co krwawienie pojawia się dość nieregularnie. Wadą jest również cena – koszt implantu oraz operacji może wynieść około 1000 zł.

Reklama

5. Zastrzyk hormonalny

W zastrzyku zawarty jest progestagen, prowadzany domięśniowo raz na 3 miesiące. Zalecany kobietom karmiącym oraz tym, które źle znoszą przyjmowanie estrogenów.

Zalety: zastrzyki zapobiegają rozwojowi takich chorób, jak mięśniak macicy, endometrioza oraz zapalenie macicy. Nie trzeba pamiętać o niej codziennie, a aplikacja należy do łatwych i z reguły bezbolesnych. Łagodzi objawy przedmiesiączkowe.

Wady: nieumiejętnie wykonany zastrzyk może być bolesny. Przywracanie płodności po odstawieniu trwa nawet 9 miesięcy. Metoda wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami, takimi jak wahania wagi czy zmiana nastroju. Możliwe są nieregularne miesiączki lub zupełny zanik krwawienia.

Czytaj też: Zalety antykoncepcji, o których jeszcze nie wiesz

Sprawdź też: Tabletki antykoncepcyjne a waga. Czy po hormonach się tyje?

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywy smakowe w różnych kolorach
Prezerwatywy smakowe - po co są? Zastosowanie i smaki
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!