Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

5 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, mdłości, USG

5 tydzień ciąży, czyli początek drugiego miesiąca ciąży to czas, w którym kobieta już zwykle wie, że jest w ciąży. Pojawiły się objawy ciąży, takie jak mdłości, wymioty, tkliwość piersi, częste oddawanie moczu, itp. Poza tym obecność ciąży potwierdził domowy test ciążowy. Być może podczas badania USG uda się już dostrzec zarodek z bijącym serduszkiem.
Kobieta we wczesnej ciąży trzymajaca w dłoni test ciążowy
Źródło: 123RF
Spis treści

5 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kiedy kalendarz ciąży wskazuje na 5 tydzień ciąży, oznacza to, że ciężarna jest w drugim miesiącu ciąży i pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Ciąża ma 5 tygodni, ale płód dopiero 3 tygodnie. Zwykle około piątego tygodnia ciąży kobieta dowiaduje się, że jest przy nadziei.

Termin spodziewanej miesiączki upłynął, a menstruacji nie ma, najprawdopodobniej pojawiły się pierwsze objawy ciąży, jak tkliwość i obrzmienie piersi, złe samopoczucie, zmęczenie i inne, a dodatkowo test ciążowy wskazał na dwie ciążowe kreski (ciążę i to wcześniej niż test ciążowy potwierdzają jedynie badania krwi).

Kobieta od momentu zdobycia wiedzy na temat bycia w ciąży powinna podwójnie dbać o siebie. Nie powinna jeść ani pić substancji, które mogą zaszkodzić zarodkowi, a zatem nie może przyjmować alkoholu, narkotyków, leków (także tych wydawanych bez recepty, chyba że lekarz uzna inaczej), palić papierosów, spożywać wysoko przetworzonych, pełnych sztucznych konserwantów i barwników potraw, itp.

Przyszła mama powinna zatroszczyć się o swój dobrostan i nie przemęczać się oraz unikać stresów.

Na jej uwadze przez kilka najbliższych miesięcy powinna być obserwacja swojego stanu, zdrowe odżywianie, przyjmowanie dużej ilości płynów (najlepiej około 3 litrów wody dziennie), spokojny tryb życia i rozpieszczanie się przyjemnościami, takimi jak np. spacery na świeżym powietrzu, ćwiczenie jogi, pływanie w basenie, relaksacja, itp.

Reklama

5 tydzień ciąży – objawy ciąży

W piątym miesiącu ciąży objawy ciąży u większości kobiet są ewidentne.

Brak miesiączki w spodziewanym terminie to oczywisty objaw. Jakie jeszcze oznaki ciąży mogą towarzyszyć kobiecie w drugim miesiącu ciąży?

Nudności w ciąży oraz wymioty są także charakterystycznymi symptomami, często wykorzystywanymi w filmach do poinformowania widzów o stanie bohaterki. Mdłości w ciąży potrafią trwać od kilku do kilkunastu tygodni (u niektórych pań – całą ciążę), mogą zaczynać się rano i dawać o sobie znać przez cały dzień. Na ten nieprzyjemny objaw można spróbować zadziałać herbatą z imbirem, bananem, migdałami, czy ciepłym mlekiem. Oprócz nudności kobieta może spodziewać się innych nieprzyjemnych oznak ze strony układu pokarmowego, jak np. zgaga, biegunka, zaparcia,  wzdęcia, gazy.

Początek ciąży wiąże się także z tkliwością piersi, częstą potrzebą oddawania moczu, upławami z dróg rodnych, ciągłym uczuciem zmęczenia, sennością, bólami i zawrotami głowy, omdleniami, niepokojem, drażliwością, roztargnieniem oraz podnieceniem.

Kobieta w ciąży może odczuwać wszystkie wymienione wyżej objawy lub tylko część z nich, a niektóre szczęściary wcale nie będą dręczone typowymi niedogodnościami ciążowymi. To dlatego, że każda ciężarna jest inna, zatem jej ciąża także będzie przebiegała w odmienny sposób.

Reklama

5 tydzień ciąży – badania w ciąży

W momencie powzięcia informacji na temat bycia w ciąży kobieta powinna dokonać rozważnego wyboru lekarza prowadzącego ciążę. Warto skorzystać z poczty pantoflowej i zasięgnąć opinii innych mam o danym ginekologu.

Lekarz na pierwszej wizycie prenatalnej zleci wiele badań i testów, które należy wykonać bez zbędnej zwłoki. Ponadto przeprowadzi dokładny wywiad medyczny ciężarnej. Jeśli potwierdzi ciążę, powinien założyć książeczkę ciąży i obliczy przypuszczalny termin porodu.

To czas na zadawanie pytań lekarzowi (dobrze wcześniej je spisać, by nie zapomnieć o czymś ważnym podczas wizyty) oraz udzielanie prawdziwych odpowiedzi na stawiane przez niego pytania.

Badania w ciąży, których ciężarna może spodziewać się na tym etapie to m.in.:

  • badanie krwi oznaczające grupę krwi oraz poziom HCG,
  • badanie ogólne moczu,
  • testy wykrywające infekcje, takie jak np. różyczka, kiła, rzeżączka, wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • cytologia,
  • badanie określające zawartość cukru we krwi.

Ginekolog ponadto zważy kobietę, zmierzy jej ciśnienie tętnicze krwi, obejrzy piersi, zbada ręce i nogi pod kątem występowania ewentualnych obrzęków i żylaków, a także wykona badanie narządów rodnych kobiety.

Reklama

5 tydzień ciąży – rozwój płodu

Rozwój płodu w 5 tygodniu ciąży nabiera rozpędu. Jeszcze przezroczysty embrion osiąga długość około 1-3 mm. Z ciała maluszka można już wyodrębnić kulisty kształt, który będzie jego głową. W jego wnętrzu kwitną komórki, które będą zawiadywały najważniejszymi organami człowieka.

To właśnie teraz powoli rozwijają się płuca, serce, nerki, szkielet, mózg, narządy płciowe i wiele innych struktur płodu. Dlatego tak ważna jest w tym momencie świadomość kobiety na temat własnego położenia. Wszystkie negatywne substancje i emocje zaaplikowane sobie przez ciężarną, niestety, odbijają się na rozwoju jej dziecka.

Mniej więcej w 5 tygodniu ciąży zawiązuje się łożysko, które będzie pośredniczyć między matką, a płodem w wymianie gazów i substancji odżywczych.

Źrodło: Opracowanie własne

Reklama

5 tydzień ciąży – USG

Podczas badania USG wykonanego w okolicy piątego tygodnia ciąży powinien być widoczny pęcherzyk ciążowy, być może w jego środku lekarz przeprowadzający to badanie dostrzeże już pęcherzyk żółtkowy, który potwierdza obecność ciąży.

Niekiedy udaje się w tym czasie zobaczyć zarodek, a nawet usłyszeć bicie jego serduszka. Około 5 tygodnia ciąży bije ono z prędkością 60-90 uderzeń na minutę.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
6 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, objawy, waga
Kobieta podczas badania ultrasonografem u ginekologa
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!